Oturma odası perdesi ve halısı nasıl olmalı?

Son güncelleme:

Oturma odası perdesi ve halısı nasıl olmalı? Bir evin en çok vakit geçirilen alanlarından biri olan oturma odasının dekorasyonu oldukça önemlidir. Davetlerin verildiği ve misafirlerin ağırlandığı bu alanda yer alan perdeler, oturma odasının genel dekorasyonunu sağlayan en önemli unsurlardandır. Oturma odası perdesi seçerken bazı hususlara dikkat etmeniz gerekir. Örneğin; perde seçimi yaparken oturma odasının büyüklüğü, duvar boyası, parke rengi, duvardaki objeler ve mobilyaları göz önünde bulundurmanız gerekir.

OTURMA ODASI PERDESİ NASIL OLMALI?

Oturma odası perdesi seçerken dikkat etmeniz gereken diğer hususlar şu şekildedir:

  • Perde seçimi yapmadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli unsur oturma odasının büyüklüğüdür. Eğer küçük bir oturma odasına sahipseniz desensiz ve sade perde modelleri sizin için oldukça idealdir. Bu doğrultuda az desenli ya da tek renkten oluşan perde modelleri arasından seçiminizi yapabilirsiniz. 
  • Oturma odasının büyüklüğü, perde malzemesi seçiminde de rol oynar. Örneğin; oturma odanız küçükse ince kumaşlardan üretilen perde modellerini tercih etmeniz idealdir. Kalın kumaşlı perdeler ise büyük ve yüksek tavanlı oturma odaları için ideal olabilir. 
  • Perde seçiminde dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur ise oturma odasının duvar dekorasyonudur. Bu husus, oturma odasının ferah bir görünüm kazanması açısından önem arz eder. Koyu renklerin ve farklı objelerin yoğun olarak bulunduğu bir duvar mevcut ise açık renkli desensiz perde modelleri oldukça uygundur. Bu tarz alanlar için hafif desenli perde modelleri de seçilebilirken, perde modelinin ince bir yapıya sahip olması ve ışığı kolaylıkla içeri alabilmesi önerilir. 
  • Oturma odası perdesi seçerken koltukları da göz önünde bulundurmak gerekir. Koltuk ve perde renkleri arasında uyum sağlayabilmek önemlidir. Perde rengini koltuk takımının renginden daha koyu olacak şekilde seçerek oturma odasına aydınlık bir görünüm kazandırabilirsiniz. 

OTURMA ODASI HALISI NASIL OLMALI?

Oturma odasında kullanılan perdenin yanı sıra tercih edilen halı modeli de oldukça önemlidir. Halı ve perde, oturma odası dekorasyonunu tamamlayıcı temel ögelerdir. Bu noktada bir oturma odasında halı ve perdenin uyum içerisinde olması gerekir.

Oturma odası halısı seçerken aşağıdakileri göz önünde bulundurabilirsiniz: 

  • Oturma halısı seçmeden önce oturma odasında yer alan diğer eşyaların tamamlandığından emin olmalısınız. Böylelikle geniş halı skalası arasında sınırlanmamış olur ve eşyalarınıza uygun halı modelini kolaylıkla seçebilirsiniz. 
  • Oturma odasında kullanacağınız halı, antibakteriyel özelliğe sahip olmalıdır. Kolay temizlenebilen ve leke tutmayan halı modellerinden birini tercih ederek uzun vadede kolaylık yaratabilirsiniz. 
  • Halı seçimi yaparken oturma odasının genel havasını göz önünde bulundurmanız gerekir. Eğer klasik ve ağır mobilyalardan oluşan bir oturma odasına sahipseniz düz ve desensiz halı modellerinden birini tercih etmeniz tavsiye edilir. Bunun yanı sıra modern eşyalardan oluşan bir oturma odasında geometrik desenli, düz ya da az desenli halı modellerinden birini tercih edebilirsiniz. 
  • Oturma odası halısının rengi de oldukça önemlidir. Açık renklerden oluşan bir oturma odasına sahipseniz; kahverengi, bej ya da krem rengi gibi soft renklerden oluşan halı modellerinden birini tercih edebilirsiniz. Klasik mobilyaların yer aldığı bir oturma odasında ise kırmızı ve siyah gibi dikkat çekici renklere sahip olan halı modelleri tercih edilebilir. 
  • Halı seçiminde parke rengi de oldukça önemlidir. Eğer oturma odasında şık bir görünüm olmasını istiyorsanız desenli bir halı seçerek parke ile halı arasında kontrast oluşturabilirsiniz. Açık renk ahşap parkeler için koyu renkli desenli bir halı, koyu renk ahşap parkeler için ise açık renkli desenli halılar idealdir. Eğer halının ilk odak noktası olmasını istemiyorsanız düz renkli ve desensiz halı modellerinden birini tercih edebilirsiniz. 

Yorgan, kışlık kıyafetler, halı gibi tekstil ürünleri nasıl saklanmalı?