Endüstriyel, klasik ve modern stilin harmanlandığı evdeyiz

İspanya’ya uzanalım biraz… Endüstriyel, klasik ve modern stilin harmanlandığı, dünyanın dört bir yanından toplanan aksesuarlarla karakter kazandığı bir Akdenizliyle tanışalım.

Akdenizli deyince aklınıza ilk olarak keyfine düşkün, güneşi seven, yılın çoğunu açık havada geçirmek isteyen insanlar geliyor mu sizin de? Bu ruh hali dekorasyona da yansıyor haliyle. Balkonda, terasta, bahçede yaşam ön plana çıkıyor. Malaga kentinde, muhteşem bir deniz manzarasına sahip olan bu çiftlik evi de, tipik bir Akdenizli.

Veranda, evin dört bir yanını çevreleyecek şekilde kurgulanmış. Evin yere kadar uzanan sürgülü penceleri açıldığında, iç mekanla dış mekan bütünleşiyor. Rahatlığın ön planda olduğu outdoor oturma grupları, ev sahibinin özenle seçtiği dekoratif objelerle desteklenmiş.

Ev sahibi Beatriz Lario, geniş bir bahçe içindeki evi satın altıktan sonra, büyük bir tadilattan geçirmiş. Çok eski olan kirişler sağlamlaştırılmış, zemin neredeyse baştan aşağı yenilenmiş ama en önemlisi, muhteşem deniz manzarasını daha iyi görebilmek için, tavanlar 50 santimetre daha yükseltilmiş. Ayrıca tüm odalara banyo eklenmiş.

KATALOG EVİ DEĞİL ORİJİNAL BİR EV

Katalog evi değil, orijinal bir ev İç mimar olan ev sahibesi, stillerin bir karması olarak yorumluyor evini. “Belli bir tarza bağlı kalmak istemedim. Bir katalog evi değil, orijinal bir ev yaratmaktı amacım. Endüstriyel, klasik ve modern stilin parçalarını bir arada kullandım. Dekoratif objeleri acele etmeden, yavaş yavaş ekledim. Yurt dışındaki seyahatlerden aldığımız objeler ve sanat eserlerini dahil ettim. Bu sayede evimiz bizim karakterimizi yansıtıyor” diyor.

Onlarca parça eşya ve dekoratif obje olmasına rağmen, eve girince bir ferahlık hissine kapılıyor insan. Bunun nedeni, tüm odaların geniş tutulması. Kapıdan içeri girer girmez, ev sahibesinin rafine zevkini anlayabiliyorsunuz. Giriş alanında antika bir koltuk, duvarda büyük bir tablo ve bir heykel merhaba diyor konuklara. Endüstriyel tarzdaki konsolun üzeri pek çok obje ile süslü. Modern bir abajur, bir dost hediyesi olan heykel, çeşitli kitaplar, devetabanı yapraklarıyla dolu bir vazo ve tatilde gidilen bir sahil kasabasında toplanan mercanlar… Hepsi de birbiriyle uyum içinde…

Salonda koyu renk mobilyalar tercih edilmiş ancak renkli yastıklar ve koltuk şalları ile desteklenmiş. Bu alan da yine özel kitaplardan vazolara, şamdanlardan tablolara kadar pek çok obje ile desteklenmiş.

GENİŞ MUTFAK DEKORASYONU

Ev sahibi giriş katında yer alan geniş mutfakta metal ile ahşap, siyah ile beyaz kullanıyor. Mutfak adasının etrafındaki sandalyelere ek olarak, masa ve oturma grubuna da yer verilmiş. Ev sahibesi, zamanın çoğunun burada harcandığını söylüyor. Bu yüzden alanı çok büyük tuttuğunu belirtiyor.

Mutfaktan ve salondan, verandaya geçiş sağlanmış. Yaz aylarında cam kapılar açıldığında, içeriyle dışarının bütünleşmesi sağlanmış. Mevsim koşulları elverdiği sürece dışarıda vakit geçirdiklerini söyleyen Beatriz Lario, “Evle bahçenin bütünleştiği her alanda veranda olmasını istedim. Bu alanı çok geniş tuttum. Evin bir uzantısı olmasını amaçladım. Birkaç farklı oturma alanı yarattım. Yemek masası, oturma alanı, keyif köşesi… Ailecek bahçede vakit geçirmeyi sevdiğimiz için bu alana ekstra özen gösterdim” diyor.

Bahçede renkli mevsim çiçekleri yok ama saksılar içinde her dem yeşil bitkilere, palmiyelere ve iklime uygun ağaçlara yer verilmiş. Büyük bir alan ise çimle kaplı. Bu sayede hem çocuklar rahatça koşup oynayabiliyor, hem de kalabalık partiler yapılabiliyor.

Banyodan mutfağa, salondan yatak odalarına kadar tüm yaşam alanlarında büyük pencerelerin olmasına ekstra özen gösterilmiş. Evde göze çarpan en büyük detaylardan biri de, neredeyse her odanın zemininde halı yerine post kullanılması.

FOTOĞRAFLAR: SANTIAGO MORENO/RBA IMAGES DERLEYEN: ELİF ERGÜN TUNÇER

İspanya’da ferah bir yazlıktayız