ispanya-ev-turu
ispanya-ev-turu

İspanya’da ferah bir yazlıktayız

Güneşin verdiği enerji, denizden gelen esintinin serinliği, tatilin getirdiği neşe ve Akdeniz ruhu birleşince, ortaya tadına doyulmaz bir mutluluk tablosu çıkıyor.

İspanya’nın güneyinde, Malaga’da, bir yazlık eve konuk oluyoruz. Yaklaşık 10 yıldır her sene burada tatil yapıyor Angela ve ailesi. Güzel bir bahçe ve zevkle dekore edilmiş bu eve, harika bir Akdeniz manzarası eşlik ediyor.

BAHÇEDE OTURMA ALANLARI

Yaz demek, dışarıda vakit geçirmek demek. Bu yüzden bahçede farklı köşelerde, farklı amaçlarla kullanılmak üzere oturma alanlarına yer verilmiş. Havuzun kenarındaki beyaz ferforje masa ve sandalyeler, kısa molalar için düşünülmüş.

Salonun açıldığı verandada daha büyük ve konforlu bir yemek grubuna yer verilmiş. Bir diğer taraftaki terasta ise rattan kanepe ve sehpaya yer verilmiş.

Yaz boyunca evde kesme çiçek eksik olmuyor. Bahçedeki rengarenk mevsimlik çiçeklerin yanı sıra, verandada saksılar içinde her dem yeşil bitkilere yer verilmiş.

BAHÇEDE AKDENİZ ESİNTİSİ

Tipik bir Akdeniz bahçesinde görebileceğiniz türlere yer vermiş ev sahibi Angela bahçesinde… Palmiye ve zeytin ağaçları olmazsa olmazlardan. Lavanta ve sardunya da öyle. Komşuyla aradaki duvar, yaseminle kamufle edilmiş. Metal saksılar, rattan ve hasır sepetlerin içine dikilen mevsimlik çiçekler tüm renklerini coşkuyla sergiliyor şimdilerde.

Saksılar içindeki her dem yeşil bitkiler de kompozisyonu bütünlemiş. Bahçe ve peyzaja çok meraklı olan ev sahibesinin çiçeklerle ilgili en çok dikkat çeken özelliklerinden biri de, her odada vazo içinde gül bulundurması. Salondan banyoya, mutfaktan yatak odasında kadar evin her odasında bahçeden topladığı mis kokulu güllere yer veriyor Angela.

Eskiyle yeniyi buluşturmayı seven ev sahibesi, bunu dış mekana da taşımış. Bu alandaki masa antikacıdan alınmış. Sandalyeler Greendesign’dan. Yastık, şişe, tepsi ve örtüler İspanya’daki Casa de la Abuela’dan.

DEKORASYONDA ANTİKA İLE MODERN BULUŞMASI

Ancak ev sahibesi, antika ile moderni buluşturmayı sevdiği için, bambaşka karakterde bir dekorasyon çıkıyor karşımıza. Keten perdeler, antika halılar, bambu sandalyeler, çeşitli zamanlarda alınmış dekoratif objeler ustaca bir araya getirilmiş. 10 yıl içinde, zevkle döşenmiş bir evi geziyoruz.

Antredeki eskitilmiş masa Brucs’tan, sandalyeler Becara’dan alınmış. Bölmeli ayna ise Jardin d’Ulysse’den tercih edilmiş. Salondaki rahat kanepe, KA International’dan alınmış. Koltuk, abajur, kırmızı ve yeşil yastıklar ev sahibesinin çok sevdiği La Casa de la Abuela’dan. Orta sehpa Artelore, tablolar ve küçük sehpa ise Becara’dan.

Bir diğer koltuk ise ev sahibesinin babaannesinin evinden gelmiş. Salona karakterini veren halı ise yıllar önce Fas’a yapılan bir seyahatten alınıp, evde yerini bulmuş.

Ev sahibesi, seyahatlerinden aldığı objeleri farklı alanlarda sergiliyor. Dürbün, ahşap küre ve çeşitli ülkelerden alınan hediyelikler bazıları… Siz, Mudo Concept, Tepe Home ve altincicadde.com gibi adreslerden alternatifler bulabilirsiniz.
Ev sahibesi evi alır almaz ilk iş olarak pencere sayısını çoğaltıp, var olanları da yere kadar indirtmiş. Bu sayede güneş ışığından maksimum derecede fayda sağlanmış.

PASTEL TONLAR ÖN PLANDA

Yatak odalarında ferahlık hissi ön planda. Bu yüzden yıllar önceki tadilat sırasında camlar yere kadar indirilmiş. Ev sahibesi, kendi yatak odasına minik bir de çalışma alanı eklemiş. Bu odadaki yatak ve lamba Pedro Pena’dan, çalışma masası Pomaks’tan, ayak ucundaki uzun puf ve halı La Casa de la Abuela’dan, yastık ve örtüler ise Filocolore’den tercih edilmiş.

Beyaz ve uçuk mavi tonlarındaki mobilyalara, çiçekli perdeler eşlik ediyor. Diğer yatak odasında ise yeşil ve mor tonları bir araya getirilmiş. Yatak başı bir antikacıdan alınmış. Şifonyer, lamba ve ayakucu pufu Becara’dan, koltuk ve halı La Casa de la Abuela’dan, yastıklar Filocolore’den alınmış. Keten perdeler ise özel olarak diktirilmiş. Ferforje mumluklar, farklı türlerde vazolar, tablolar, kutular, sepetler ve aile yadigarı olan minik objeler evde göze çarpan diğer detaylardan.

HUZUR YUVASI

Yılın birkaç ayını burada geçirdiğini belirten Angela, “Vaktimizin büyük bir kısmını dışarıda geçirsek de, her yıl evin dekorasyonunda ufak tefek değişiklikler yapmak çok hoşuma gidiyor. Burası bizim huzur yuvamız adeta. Belki tatilde olduğumuzdan ama bence evin enerjisinden dolayı, mutlu olmadığımız bir gün bile geçmiyor. İnsan burada zamanın yavaş akmasını istiyor” diyerek duygularını bizimle paylaşıyor.

Ev sahibesi bahçesinden topladığı güllere evin farklı alanlarında mutlaka yer veriyor. Yargıcı, English Home ve Banlio gibi markalarda bulabileceğiniz cam vazolar, şişeler, mumluklar,
sepetler evin odalarında göze çarpan diğer dekoratif objelerden…
BANYO DEKORASYONU

EvBahçe 2016

Fethiye’de iyi fikirlerle dolu, neşeli ev dekorasyonu