mikrodalga-nasıl-temizlenir sirke ile temizlik

Mikrodalga nasıl temizlenir? Sirke ile tertemiz olsun

Mikrodalga nasıl temizlenir? sorusunun yanıtını arıyorsanız, hepimizin yaşadığı şu senaryo ile karşı karşıya kalmışsınız demektir; Mutfağınızı temizlediniz, eviniz misler gibi kokuyor. Mikrodalga kapağını açıyorsunuz ve sıcak bir karmaşa ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Yağ serpintileri, kurutulmuş domates sosu damlaları ve başka ne olduğundan emin olmadığınız bir çok yemek artığı. Temiz bir mikrodalga istiyorsunuz ancak nereden başlamanız gerektiğini bilmiyorsunuz.

İyi haber şu; sirke ile mikrodalga temizliği çok kolay. Sıcak kahveniz soğumadan hızlıca temizleyebilirsiniz. Mikrodalga nasıl temizlenir? sorusunun yanıtında başrolde sirke var!

SİRKE İLE MİKRODALGA NASIL TEMİZLENİR?

Sirke ile mikrodalga nasıl temizlenir sorusunun yanıtından önce gerekli malzemelere göz atın ve adım adım yapılışını takip edin.

GEREKLİ MALZEMELER

 • Mikrodalgaya dayanıklı küçük bir kase veya ölçüm kabı
 • Sirke
 • Sünger
 • Temiz, kuru kurulama bezi veya temizlik bezi

YAPILIŞI

 1. Suyu ve sirkeyi karıştırın: Mikrodalgaya uygun bir ölçü kabına veya kaseye yaklaşık 2 bardak su ve 2 yemek kaşığı sirke katın.
 2. 5 dakika mikrodalga: Kaseyi mikrodalgaya koyun. Mikrodalgayı yüksek güçte 5 dakika boyunca ısıtın, böylece sıvı kaynamaya başlar.
 3. 2-3 dakika bekletin : Mikrodalga kapağını hemen açmayın; içinde hapsolmuş buhar yiyecek artıklarının gevşemesine yardımcı olacaktır. 2-3 dakika bekletin.
 4. Kâseyi ve döner tabağı dikkatlice çıkarın : Kapıyı açın ve ölçü kabını veya haznesini dikkatlice çıkarın. Mikrodalga fırınınızın döner tablası varsa, dikkatlice kaldırın.
 5. Mikrodalgayı temizlemek için bir sünger kullanın : Mikrodalganın içini tavandan ve yanlardan başlayarak silerek temizleyin – ve kapağı unutmayın!
 6. Döner tablayı silin : Çıkardıysanız, döner tablayı süngerinizle silin ve tekrar yerine koyun.
 7. Mikrodalga fırınınızda son bir silme işlemi için temiz bir bulaşık havlusu kullanın . Tüm mikrodalgayı – tavanı, yanları, kapağı, döner tablası – bulaşık havlunuzla birlikte silin. Mikrodalga temizliği işlemi tamamlanmıştır!

NEDEN SİRKE TEMİZ BİR MİKRODALGANIN SIRRIDIR?

mikrodalga-nasıl-temizlenir sirke ile temizlik

Aslında mikrodalgayı temizlemenin birkaç farklı yolu vardır, ancak sirke sizi yormadan temizlemenin kolay (ve ucuz) bir yoludur. Sirkenin işe yaramasının nedeni asidik olmasıdır. Aslında çok asidiktir (Damıtılmış beyaz sirke 2.4 civarında pH değerine sahiptir.) ve su ile seyreltilmesi gerekir.

Sirkenin asidi, kalıntılar, sabun artıkları, sert su lekeleri ve mikrodalganın içindeki sıçrayan her ne varsa dahil olmak üzere her türlü iğrenç pisliğin üstesinden gelmesini sağlar. Özellikle buharla birleştirildiğinde, kurumuş artıkları yumuşatmaya ve gevşetmeye yardımcı olur.

ÇAY İLE MİKRODALGA TEMİZLİĞİ

Mikrodalganızı çay ile temizlemeyi de deneyin. Kaynamış suda yeşil çay yapraklarını bir süre demledikten sonra elinizi yakmayacak kadar soğumasını bekleyin ve mikrodalganızın içi ile dışını bu suyla temizleyin. Kokular yok olacak ve mikrodalganız parlayacak.

Fırın ve ocak temizliği nasıl yapılır? Temizliğin püf noktaları

Mikrodalgalar bulaşık süngerindeki virüsleri ve bakterileri öldürür mü?

Ev aletlerinin ömrünü uzatmanın yolları

Beyaz sirke ile temizlik -Sirke dezenfekte eder mi?