Bu evi güzelleştiren eski hikayeler

Ankara Yeni Oran’da Tekel Ailesi’nin evindeyiz. Sahibesi Ayşe Hanım, yaşanmışlığı olan objeleri etnik tasarımlarla buluşturmuş. 

Salondaki koltuklar Ikea, orta sehpa Mudo Concept, avize ve abajurlarLaura Ashley’den alınmış. Piyano Moskova’da bir antikacıdan, sehpanınüzerindeki toplar ise Şangay antikacı pazarından.

Ankara Yeni Oran’da, Safiye, Mehmet ve Ayşe Tekel’in evindeyiz. Evin kızı Mimar/Kent Tasarımcı Ayşe Tekel, bir üniversitede akademisyen. Mesleğinin de katkısıyla evin dekorasyonuyla kendisi ilgilenmiş. Aile, bu eve 2003 yılında taşınmış. Ormanlık manzaraya bakması, konumu, inşaat kalitesi ve komşular Tekel ailesinin bu daireyi almasında etkili olmuş. Aile, daire yeni olduğu için taşınmadan önce herhangi bir değişiklik yapmamış. Ayşe Hanım evinde yaşanmışlığı olan obje ve eşyaları etnik tasarımlarla bir arada kullanarak eklektik bir dekorasyona imza atmış. Bazı odalarda ise çok sevdiği kır evi tarzına yönelmiş. Evin dekorasyonunda sevdiği ve onun için değeri olan objeleri de bir araya getirmiş. Özetle ev sahibesinin estetik değerleri ve yargıları dekorasyonun oluşumunda belirleyici etken olmuş.

Masa, sandalyeler, Buda heykelleri ve tik kütük Mudo Concept’ten, şamdanlar Laura Ashley’den, piyano üzerindeki ejderha ve kase ise Şangay Antika Pazarı’ndan seçilip eve getirilmiş.

 Çalışma odasındaki kitaplıklar Ikea’dan. Bu mekanda, çalışmanın yanı sıra bir oturma alanı da oluşturulmuş. Yastıklar Zara Home ve Şangay, masklar Mexico City’den alınmış.

Yatak odası kır evi tarzında. Komodinler Mudo Concept, aydınlatma, perde, yastık ve aksesuarlar Laura Ashley, sandalye ve yatak örtüsü ise özel tasarım.

 Mutfakta dolaplar ve duvarlar için beyaz tercih edilmiş. Ahşap mutfak masası Laura Ashley, sandalyeler ise Mudo Concept’ten alınmış.

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ FOTOĞRAFLAR İBRAHİM ÖZBUNAR