Yeni bir tane mi lazım?

Yeni mevsimde salon, oturma ya da misafir odasını modern bir kanepeyle tazelemek istiyorsanız farklı seçenekleri ve birkaç gerekli bilgiyi gözardı etmeyin.

Picture Press

Bir kanepe yaklaşık 10 yıl kullanılabiliyor olmalı. Bu yüzden satın alırken seçimlerinize özen gösterin. Elbette harcadığınız paranın da buna değmesi gerekir. Belli bir markaya yönelmeden önce nasıl ve ne ölçüde bir kanepe satın alacağınızı bilmekte fayda var. Tüm odaya hakim olan ve odak noktası yaratan bir seçenek mi düşünüyorsunuz? Yoksa formu ve stili ne olursa olsun sizi rahat ettirecek konforlu bir seçenek mi olmalı? Her iki durumda da kanepeyi yerleştireceğiniz alanı zeminde bantlarla belirleyin ve ölçüsüne karar verin. Alçak tavanlı bir odada kısa arkalık tercih edin. Eğer yan sehpa ve bolca tamamlayıcı mobilya kullanıyorsanız kolçaksız kanepeler tam size göre. Zaman içinde yer değiştirmeyi düşünüyorsanız modüler kanepeler seçin. Kalabalık mi safir ağırlıyorsanız “L” kanepe en ideali. Renkleri kanepe stiline veya zevkinize göre belirleyin. Desenli kumaşları kombinlemek veya farklı stillerle adapte etmekte zorlanırım derseniz düz renklere yönelin. Malzeme için en dayanıklı seçenek elbette deri ama bu sizi renk ve bütçe konusunda zorlayabilir. Koton, keten, yün ve kanvas kumaşlar en dayanıklı seçenekler arasında.

Budka sehpalı köşe kanepe, Lazzoli.

Gerekli bilgiler
1. Ahşap iskeletli bir kanepe alıyorsanız çam gibi yumuşak ağaçtan seçerseniz beş yıldan daha uzun kullanmayı düşünmeyin. Oysa meşe, akçaağaç veya dişbudak iskeletli olanlarını çok uzun yıllar güvenle kullanabilirsiniz.
2. Tahta çivili veya metal vidalı/kenetli bir kanepe oldukça güçlü ve dayanıklıdır. Satın alırken iskelet sistemini öğrenin. Tutkal ve zımbayla toplanmış olanlar fazla dayanıklı olmaz, bu yüzden tercih etmeyin.
3. Son yıllarda kanepe dolgu malzemesinde köpük ya da elyaf tercih ediliyor. Her ikisi de başarılı seçenekler. Köpük vücut formunu alarak ergonomi sağlar, dayanıklıdır. Elyafsa oldukça yumuşak, vücudu destekleyen ve rahatlatıcı özelliktedir.