Biraz daha ferahlık için

Tavan tipi, masa üstü ya da ayaklı… Fan ve vantilatörlerin farklı çeşitleri arasından sizin için en doğrusu hangisi?

Ayaklı vantilatör

Neden? Ayaklı vantilatörler kolay ayarlanabilir olduğundan sıcaklığın yoğun olduğu bölgeyi direkt olarak serinletebilirsiniz. Kendi tabanı etrafında dönen bir model satın alırsanız tüm oda aynı anda soğur.
Niçin? Orta büyüklükteki odalarda, tavan vantilatörlerinin aksine fazla yer kaplamaz. Yükseklik ve titreşim ayarı yaparak birden fazla kişiyi aynı anda serinletebilirsiniz. Ancak kısmi ve sınırlı bir serinlik yaratır, mekanın havasını değiştirmez.
Nasıl? Ayaklı fanı mobilyaların hava akışını kesmediği alanlara yerleştirin. Yüksekliğini koltuk kolçakları ve yan sehpaları aşacak bir ölçüde ayarlayın. Havasız bir ortamda iyi sonuç almak için pencere önüne ya da kapı ağzına yerleştirin. Böylece dışarıdaki sıcak hava içeri girmeden soğuyarak mekanı serinletir.
Alırken:
Yükseklik ve hız ayarı, en az 90 derece dönüş, yere sağlam basan bir taban (satın almadan önce geniş bir alanda en yükse hızda çalıştırarak devrilip devrilmediğini kontrol edin), çıkarılabilir metal ızgara (dayanıklılık ve kolay temizlemek için)…

Masa tipi fan
Neden? Küçük alanlarda hızlı bir rüzgar tüneli yaratarak soğutur. Ofiste, mutfakta ya da evde çalışırken hafif bir serinlik yaratarak konfor sağlar. Optimum bir sirkülasyon için tek yönde serinlik sunan fanların yerine masa vantilatörleri havayı arkadan öne doğru döner akımla yayarak daha geniş bir yüzeyi serinletir.
Niçin? Küçük odalar, dar alanlar ve özellikle tasarruf gerektiren yerlerde çok kullanışlı. El tipi bir fanla koltuğunuza gömülüp kitabınızı okurken ferahlayabilirsiniz.
Nasıl?
Masa tipi fanlar yemek yerken ya da çalışırken işinize yarar. Kendinizden ve çalışma alanından birkaç santim öteye, teninizi yalayıp geçen bir rüzgar oluşturacak gibi yerleştirmek yeterli. Bölgesel sıcaklığı dağıtmak için, fanı düz bir yüzeye, ortalama 120 cm yükseklikte ve duvara dönük açılı bir biçimde yerleştirin. Böylece hava duvara çarparak daha geniş bir alana yayılır.
Alırken dikkat!
Açı ve hız ayarı, ağır taban…

Tavan tipi vantilatör
Neden? En verimli sonuç alınan seçeneklerden. Isı yükseldikçe aşağıdan sağlanan hava akışı ile zeminden yukarıya serinlik hissetmenizi sağlar. Soğuk havalardaysa vantilatör devrini en düşükte tutarak ters yönde bir akım sağlarsanız ısınan havanın tüm odada dolaşmasını sağlarsınız.
Niçin?
61 ile 153 cm arasındaki kanat ölçüsü sayesinde kalabalık ortamlarda ideal serinliği sağlar. Kanat ölçüsü ortalama 100 cm olan bir tavan vantilatörü ile yaklaşık 350×350 cm’lik bir odayı soğutabilirsiniz. 600×600 cm’ik bir odayı soğutmak içinse kanat ölçüsü en az 132 cm olmalı. Enerji tasarrufu sağlamak için kullanmanız gereken uygun ölçüleri www.energystar.gov’dan öğrenebilirsiniz.
Not:
Daha uzun kanat ölçüsü dönüş hızını zorlayabilir.
Nasıl?
Genellikle odanın tam ortasına asacağınız tavan vantilatörünün en ideali tüm duvarlardan 45-46 cm mesafede konumlanması. Vantilatörünüzü tavandan ortalama 25-30 cm aşağıdan asın. Ancak her koşulda zeminden yüksekliği 213 cm’den daha az olmamalı.
Alırken dikkat! Kanat uzunluğu, uzaktan kumanda (özellikle kısa zincirli modellerde), enerji tasarrufu ve garanti…