Sürdürülebilir ev

Sürdürülebilir ev yaşamı için yeşil liste

Son güncelleme:

Sürdürülebilirliğin izini süren pek çok mobilya, tekstil ve aksesuar, yaşadığımız gezegen için adeta bir “iyilik hareketi” konumunda. Sorumlu dekorasyon tutumu bize daha yaşanabilir bir dünyanın kapılarını aralıyor.

Hazırlayan İlke Yılmaz

% 100 GERİ DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ SERAMİK LAVABO

Yaklaşık % 100’ü, kırık seramikler de dahil olmak üzere üretim sürecinde ortaya çıkan ve bertarafa giden atıklardan üretilen lavabolar banyoda sürdürülebilir tutumun önemli bir parçası olmaya hazır.

Sürdürülebilir ev

DAHA SÜRDÜRÜLEBİLİR EV YAŞAMI İÇİN PRATİK ADIMLAR

  • Marketten alınan taze otları suya koyar ya da toprak dolu bir saksıya dikerseniz daha uzun süreli ve bozulmadan kullanabilirsiniz.
  • Çöpe atılan yiyecekleri azaltmak için daha sonra tüketmek üzere arta kalan yemekleri dondurucuya atabilirsiniz. Böylece hem zamandan hem de bütçenizden tasarruf edebilirsiniz.
  • Evdeki atıkların geri dönüştürülmesi için öncelikli ayırıcılı çöp sistemlerinden faydalanmak gerekir. Her malzemenin özel bir çöp kutusu varsa ayırmak daha kolaydır, bu malzemeleri kategorilere göre düzenleyerek geri dönüşüme yollayabilirsiniz.
  • Şarj edilebilir piller atık pillerin önüne geçerek hem bütçe hem de doğa dostu bir seçenek olma özelliği taşıyor. + Akıllı aydınlatma sistemleri, ev sahiplerine uzaktan ve otomatik kontrol imkanı sunarak enerji tasarrufu yapmalarına yardımcı oluyor. Zamanlama ve programlama özellikleri sayesinde enerji tasarrufu yapmanızı sağlarlar.
  • Çevreye en çok zarar veren malzemelerden biri kuşkusuz petrol bazlı plastikler. Yenilenebilir kaynaklardan elde edilen plastikler satın almaya özen gösterin.
  • Mobilyaları boyayarak, kanepelerin kılıf ve süngerlerini değiştirerek atmadan yenileyip dönüştürebilirsiniz.
  • Duş bataryalarında püskürtme entegre başlık ya da fonksiyonları tercih ederek % 65-95 arası sudan tasarruf edebilirsiniz.
  • Lavabo bataryalarında hava ile karışım yapan teknolojiler normal bataryalara kıyasla aynı tazik gücünde olmalarına rağmen daha az su tüketimini garanti eder.