Bunaltıcı sıcaklarda serin kalmanın doğa dostu yolları

Son güncelleme:

Yaz mevsiminin bunaltıcı sıcaklarında yaşam alanlarında bir nebze de olsa serin kalabilmek mümkün. Yenilenebilir ağaç ham maddesinden üretilen çevreye duyarlı elyaf markası Tencel, yaz sıcaklarında evlere ferahlık katacak, doğa dostu püf noktalarını paylaştı.

  • Güneşin etkisini azalttığı saatlerde özellikle de akşam serinliğinde evinizi bol bol havalandırın. Gün içinde ise güneşe fazla maruz kalan bölümlerde kalın bir perde ya da güneşlikten faydalanarak sıcaklığı henüz eve girmeden engelleyebilirsiniz.
  • Çamaşır ya da bulaşık makinesi gibi elektrikli aletlerinizi akşam ya da sabahın erken saatlerinde kullanmaya çalışın. Böylece makinelerin yayacakları ısıyı da engellemiş olursunuz.
  • Akkor ampüller çevresine fazla ısı yaydığından evdeki tüm ampülleri LED ampüller ile yenileyebilirsiniz. LED ampüller hem tasarruflu hem de enerji açısından daha verimli olduğundan yaz aylarında daha fonksiyoneldir. 
  • Evde yemek pişirmek, ocağı sık kullanmak da evde ısıyı artıran faktörlerden biri. Yaz aylarında hızlı pişen gıdaları tercih edebilir ya da salata gibi pratik, fazla ısı görmeden hazırlanan yemekler tüketerek beslenmenize de hafiflik katabilirsiniz. 
  • Nevresimlerinizi sık değiştirin. Ev tekstil ürünlerinde de nemi vücuttan uzaklaştıracak, konfor sağlayacak kumaşları tercih edin. Daha fazla nefes alabilen kumaşlar botanik kökenli elyafların doğal nem yönetimi özelliği ile vücudun doğal ısı düzenleme fonksiyonunu da destekliyor.

Evi klimasız serinletmenin yolları: Klimasız ev nasıl soğutulur?