Beyaz sirke şisesinin dili olsaydı!

Beyaz sirkeyi sadece salata ve yemeklerinizde kullanıyorsanız aslında çok fazla şey kaybediyorsunuz. Peki onunla neler mi yapabilirsiniz?

Yumurta kaynatırken

Yumurtanızın çatlamaması için kaynatacağınız suyun içine 2 çorba kaşığı sirke katın. Böylece yumurtanız çatlamayacak ve ayrıca kabuğu da kolayca soyulacak.
Balık kokusu
Mutfağınızda balık ya da lahana gibi ağır kokulu yemekler pişirdiğinizde kokuyu yok etmenin yolu sirkeden  geçiyor. Bunun için yapmanız gereken ise bir kabın içine sirke koyup ocağın üzerinde kaynatmanız.
Manikürde deneyin
Oje sürmeden önce beyaz sirkeye batırılmış bir pamukla tırnaklarınızı iyice silin. Tırnak üzerindeki doğal yağı temizlediğinden ojenin daha kolay sabitlenmesini ve kalıcı olmasını sağlar,
Giderleri açarken
Küvet ve lavabonuzun giderini sirke ve karbonat ikilisi ile temizleyebilirsiniz. İlk önce yarım bardak karbonatı gidere dökün. Sonra üzerine bir bardak sıcak su ile karıştırdığınız bir bardak beyaz sirkeyi dökün. 10 dakika boyunca bekletin, köpükler çıktığını göreceksiniz. Sonra gidere kaynar suyu dökün.
Yapışkanları temizleyin
Beyaz sirke sizi yapışkan maddelerden kurtarabilir. Eğer herhangi bir eşyanın üzerinde etiketinin yapışkanı  kalmışsa üzerine hafifçe mendile damlattığınız sirkeyi sürün. Yapışkanın anında çıktığını göreceksiniz.

Asla kullanmayın!
• Seramik döşemeleri sirke ile silmeyin. Çünkü içindeki asit aralardaki derz harcına zarar verebilir.
• Mermer ve graniti asla temizlemeyin. Daha yumuşak bir temizleyici kullanın.
• Ahşabı silmeyin. Üzerinde lekeli bir görünüm bırakır.
• Demir ve alüminyum tavaları temizlemeyin. Metale zarar verir.