Arap sabunu çiçeklere iyi gelir mi? Böceklere karşı doğal yöntem!

Son güncelleme:

Arap sabunu çiçeklere iyi gelir mi? Hangi çiçeklere verilebilir? Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf, arap sabununun bitkilere etkilerini anlattı. Arap sabunu ile bitki besini tarifine de yazımızdan ulaşabilirsiniz.

ARAP SABUNU ÇİÇEKLERE İYİ GELİR Mİ?

Arap sabunu, zeytinyağı, badem yağı ya da mısır yağı gibi bitkisel yağ ve potas kostik (KOH) karışımdan elde edilen doğal bir üründür. Doğal içeriği nedeniyle yıllardır yine zirai hastalıklarla mücadelede sıkça kullanımına yer verilir. İnsektisit özelliği vardır. Yani böcek kovucu etkisi yüksektir. Basit olarak nitelendirdiğimiz birçok zararlı ve hastalıklarla mücadele için etkilidir. 

Arap sabunu, yaprak bitleri, unlu bit, akarlar (kırmızı örümcek), trips, beyaz sinek gibi birçok zararlıdan kurtulmamıza yardımcı olur. 

Doğal yöntemlerle bitki zararlılarından ve hastalıklarından kurtulmak sabır ister. Uygulamayı birkaç kez yinelemek gerekebilir. Fakat kimyasal kullanmak istemeyenler için bitkilerdeki böceklerden kurtulmanın en güzel ve en doğal yöntemlerinden biridir. Özellikle gıda olarak tüketilen bitkilerde kimyasal yerine doğal ilaç tercih etmeye öncelik verilmelidir.

İç mekanda bakım sağlanan bitkilerde de ağır kimyasal zirai ilaçlardan uzak durulmalıdır. Sağlığımız açısından tehlike oluşturmaması adına buna dikkat etmemiz gerekir.

Yaprak yüzeyine su püskürtülmesinden hoşlanmayan bitkiler için silme yöntemini kullanabilirsiniz. 

ARAP SABUNU BİTKİLERDE NASIL KULLANILIR?

Arap sabunu uygulamasıyla birlikte yapılması gereken birkaç önemli adımda söz konusudur. Özellikle saksı içerisinde bakım sağlanan bitkiler için uygulama yapmadan önce bu adımlar takip edilmelidir.

  • Öncelikle bitki tamamen bulunduğu saksı içerisinden çıkartılmalıdır.
  • Köklerde varolan toprakla birlikte bitkinin yaprak arkaları ve önü, dal bitim noktaları dikkatli ve nazik hareketlerle su altında yıkanmalıdır.
  • Bitki yıkandıktan sonra arap sabunu uygulaması yine bitkinin tüm yüzeyine uygulanmalıdır.
  • Uygulama sonrası bitki 20 dakika kadar dikilmeden bekletilir ve su altında yeniden yıkanır.
  • Eğer gözle görünen zararlılar söz konuysa bir kere daha uygulama yinelenir. Ve yine bekledikten sonra yıkanır.
  • Yeni ve uygun bir toprak karışımıyla sterilize edilmiş bir saksıya bitkinin yeniden dikimi gerçekleştirilir.
  • Gizlenen bazı zararlılar bir hafta içerisinde yeniden kendini gösterebilir. Böyle bir durumda spreyleme yöntemiyle gözle görünen zararlıların üstüne uygulama yinelenebilir. 

ARAP SABUNU BİTKİLERE NASIL UYGULANIR?

Arap sabunu ile hazırlamamız gereken bitki ilacı için bazı ölçekler mevcuttur:

  • 1 yemek kaşığı kadar doğal arap sabunu, 1 litre ılık su içerisinde çözdürülür.
  • Bu karışımı sprey uçlu bir şişe içerisine alıp bitkilerinize uygulama yapabilirsiniz.
  • Eğer yapraklarına su püskürtülmesinden hoşlanmayan bir bitki türüyse uygulama sonrası yaprak yüzeyi saf su ile arındırılıp yaprak yüzeyinde kalan su temiz bir bez ile temizlenmeli ve kurulanmalıdır.

ARAP SABUNU HANGİ BİTKİLER İÇİN UYGUNDUR?

İç ve dış mekandaki bitkileriniz için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Solucan gübresi nasıl kullanılır? Ne işe yarar? Yararları ve zararları