Solucan gübresi nasıl kullanılır? Ne işe yarar? Yararları ve zararları

Son güncelleme:

Solucan gübresi nasıl kullanılır? Ne işe yarar? Solucan gübresinin yararları nelerdir? Zararı var mıdır? Son yıllarda solucan gübresi kullanımı iç ve dış mekan bitkileri için daha sık tercih edilen bir ürün haline geldi. Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf, solucan gübresi nasıl kullanılır, ne işe yarar? gibi soruların yanıtlarını verdi.

SOLUCAN GÜBRESİ NASIL KULLANILIR?

Solucan gübresi katı olarak satın alınabileceği gibi sıvı ürün olarak da piyasada çeşitli üreticiler tarafından satışa sunulmaya devam ediyor. Yine her üründe olduğu gibi sıkça ve tek başına kullanımda bitkilerde olumsuzluklara davetiye çıkartabilir. Bu nedenle belirtilen ölçülerde kullanmaya dikkat edilmelidir.

Solucan gübresi her türlü iç ve dış mekan süs bitkilerinde kullanılabilir. Yine hobi bahçe uygulamalarında, balkon seracılığında da rahatlıkla belirtilen ölçülerde ve kullanım talimatına göre uygulanabilir.

Ürünün özelliğine göre kullanımı farklılık gösterir. Genellikle sıvı gübreler su ile seyreltilerek uygulanabilmektedir. Yapraktan veya topraktan uygulamalar yapılmaktadır. Satın aldığınız ürünlerde belirtilen ölçülerin dışına çıkmamaya özen gösterin.

Bazı iç mekan salon bitkileri yapraktan uygulamalardan hoşlanmaz. Bu nedenle toprak uygulaması yapılmalıdır. Toprak yüzeyine su ile seyreltilen ürünü püskürterek uygulama yapabilirsiniz. Dış ortam bitkilerinde, sebze meyve fidelerinde de kullanım için uygundur.

SOLUCAN GÜBRESİ KULLANMADAN ÖNCE DİKKAT 

Solucan gübresi nasıl kullanılır

Solucan gübresi kullanırken iyi bir verim almak için öncelikle bitkinin bakımında önemli olan bazı unsurlarında doğru yapılması gerekir. Bitkinin toprak karışımı ve kalitesi, bulunduğu ortamdaki konumu, maruz kaldığı ışık, besin eksikliği, herhangi bir bakteriyel ya da mantari hastalık riski bulunup bulunmadığı ve yine başka zararlılara maruz kalmış mı? gibi durumlar bu sürecin etkisini değiştirmektedir. Bitki bakımında sabırlı olmak çok önemlidir. Ürünün fazla kullanılması süreci hızlandırmaz. Hatta fazla kullanım bitkiyi yorgun düşürüp daha da zarar verebilir. Bu nedenle dikkatli olmakta fayda var.

Solucan gübresi nasıl kullanılır? sorusunun yanıtı bu şekilde. Peki solucan gübresi ne işe yarar?

SOLUCAN GÜBRESİ NE İŞE YARAR?

Solucan gübresinin tercih edilmesinin nedenlerinden biri bileşenleri. Solucanlar doğal ortamdaki organik atıkları ve hayvan dışkılarını sindirip bu ürünlerin içerisinde bulunan zararlı bileşenleri bünyesinde temizleme özelliğine sahiptir. Bununla birlikte solucan dışkısının pH değeri bitkiler için çok faydalı bulunmaktadır.

Birazda solucan gübresinin faydalarından bahsedelim.

SOLUCAN GÜBRESİ FAYDALARI

  • Solucan gübresi topraktaki organik madde miktarını arttırır. Böylece bitkilerin kökleri besin elementlerini topraktan daha kolay şekilde sağlar.
  • Bitkilerin hastalıklara karşı dirençlerini arttırır.  
  • Solucan gübresi yavaş salınımlı bir gübredir. Bu nedenle bitkilerin ihtiyaç duyduğu besini uzun süreye yayarak beslenmesine yardımcı olur.
  • Solucan gübresi içindeki micro ve macro besin elementleri bitkiler tarafından hızlı emilir.
  • Solucan gübresi üretiminde en çok tercih edilen solucan türü Kırmızı Kaliforniya solucanıdır. Hızlı üreme özelliği nedeniyle ve yine yaşam alanını terk etmeden yüksek oranda gübre üretebilmektedir.
  • Solucan gübresi diğer içeriği belli olmayan kimsayal gübrelere göre toprak kalitesinin yükselmesine yardımcı olur. Toprağın verimini ve kalitesini düzenler, arttırır. Bunu da toprakta yararlı mikroorganizmaların artmasına yardımcı olarak sağlar.
  • Birçok hastalıktan bitkileri korur. Bitki bağışıklığının yükselmesine yardımcı olur.
  • Toprağın su tutma özelliğini arttırmaya yardımcı olur. 
  • Solucan gübresinin diğer gübrelerin yanında hiçbir zararı yoktur. Toprağın ph dengesini koruduğu için aksine faydası daha da fazladır.

Aspirin bitkilerde nasıl kullanılır? Çiçeklere iyi gelir mi?