Evleri sokak modasından ilham alan stillerle yeniliyoruz

Son güncelleme:

Sokak modasının izlerini takip etmek kolay. Çünkü şifreleri belli; koşulsuz rahatlık, alabildiğine özgürlük ve detaylarda saklanan şıklık… Kimi kurallara bağlı kalmadan, alabildiğine salaş kimi abartısız gösterişin peşinde; ama her durumda sokaktan yansıyanlarla bir evi dekore etmek dünyanın en güzel ve eğlenceli uğraşlarından biri. Renk, doku ve malzemelerde kişisel bir harman yaparak hiçbir şeye ve hiç kimsenin evine benzemeyen bir mekan yaratabilirsiniz.

MOBİLYADA NORDİK SEÇİMLER

MOBİLYADA NORDİK SEÇİMLER

Mesela dünyanın büyük metropollerinde adından söz ettiren sokak modasının bir özelliği var, o da abartısız bir gizli şıklık taşıması. Özellikle de elbise, trençkot gibi ana parçalar düz çizgiler, iddiasız renkler ve zamansız modellerle karşımıza çıkıyor. Ayakkabı ve aksesuarlar ana giysiyi destekliyorlar.

Evlerin ana parçalarını mobilyalar kabul edersek, sokak modasını yansıtan en iyi seçenekler iddiasız, düz hatlı ancak sağlam mobilyalar olabilir. Aynı kuzeyi çağrıştıran İskandinav tasarımların sade tasarımlı ancak güçlü ahşap mobilyaları gibi… Yine net ve temiz formlarıyla ahşap-cam ikilisinden oluşan objeler ile rahat ve geniş kanepeler gibi tamamlayıcı mobilyalar aksesuarlar gibi ana mobilyaları destekleyebilirler.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Nordik & Etnik dekorasyon stili nedir? İşte stilin ipuçları

DOĞADAN GELENLERLE NATURALİSTA DOKUNUŞU

Dışarıdaki günlük hayatı doğanın, doğayı da günlük hayatın bir parçası olarak gören naturalista’lar, evlere güzelliğini yitirmemiş doku ve malzemeleri yakıştırıyorlar. Doğaya saygılı bir yeşil dekorasyon anlayışı ile ekolojik tasarımlar evlerde hayat buluyor.

Sağlıklı yaşamı hayatının merkezine alan metropol insanının sokaktan evine aldığı her şey de bu yaşam tarzının kurallarına göre işliyor. Başrollerde yeşiller, maviler, toprak tonları ile doğadan gelen renkler, seramik zemin kaplamaları, el dokuması kilimler, cam objeler… İşte naturalista’ların dışarıdan içeriye almak üzere seçtikleri.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Yeni natüralist akımın stil şifreleri nelerdir? 5 maddede adımlar

ŞIKLIĞI AYRINTIDA GİZLEYEN FASHIONİSTA SEÇİCİLİĞİ

Mudo Concept.

Sokaklardan detaycı ve mükemmeliyetçi bir başka stil ise fashionista ile evlere geliyor. Şehirli olmayı seven ve bu kimliğin hakkını veren, blogları ve yenilikleri yakından takip eden fashionista’lar, moda dünyasından gelen bu bakış açısı ile şıklığı gizli ayrıntılarda arıyorlar. Koyu renk tonları ile çarpıcı detaylar, modern ancak abartılı olmayan ilginç bir tasarım objeler, büyük halı ve mobilyalar, değerli aksesuarlar ile kristal avizeler fashionista’ların seçimleri.

RENK VE DOKULARDA HİPPİ ÖZGÜRLÜĞÜ

Sokak modasının biraz da başkaldıran bir ruh taşıdığını düşünürsek, en çok hippilerden ilham alıyor olmalı. 1960’larda başlayarak dünyayı saran hippi yaşam tarzı, evlere ilham kaynağı olduğunda ortaya doğayla iç içe, renkli bir mekan çıkıyor. Rengarenk geometrik desenlerle çiçek desenleri, boncuklar, örgüler, etnik dokumalar sokağın özgürlükçü ve barışçıl çiçek çocuklarının evlerine ilham veriyor. Ana fikir, renk, doku ve eşyaları birbirine yakıştırarak kullanmak!

Hippi stili ile ilgili detaylara Hippi yaşam tarzı ve dekorasyon stilinin özellikleri ve Çılgın, özgür ve asi: Hippi Chic stilinin şifreleri yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

Soğuk havada sıcak dokularla stilinizi yansıtın