2020'nin dekorasyon şifreleri
2020'nin dekorasyon şifreleri

2020’nin dekorasyon şifreleri ve renkten malzemeye ipuçları

Son güncelleme:

Tüm hayatımızı kurguladığımız yaşam kozamız evlerimiz… Stresten uzaklaşmaya çalıştığımız, huzur ve konforun önem kazandığı 2020’de, yaşam alanları da daha dingin ve rafine yeniliklere kucak açıyor.

Mudo Concept.

Doğanın saf renkleri ve ham yüzeyleri evlerde iç huzuru artıran sakin bir armoni yaratıyor.

Etrafımızı yeni bir yılın sevinci sarmışken yeni kararlar almanın, yeni hedefler koymanın, kısacası içte ve dışta yenilenme, tazelenmenin de tam zamanı. Kişisel olarak buna ihtiyacınız olduğu gibi yaşam kozası evleriniz de aynı ilgiyi hak ediyor. Farkındalığı yüksek yaşam alanları yaratmak kolay olmasa da 2020’nin öne çıkan renk, malzeme ve dokuları ile bunu yakalamak çok da zor olmayacak.

2020’NİN EN MODA BEŞLİSİ:

1 – BÜYÜKANNE STİLİ

Klasik formlar, çini motifleri, deniz kabuğu ve zengin dokulu geleneksel tasarımları ham keten tekstiller, jüt halılar ve yalın formlar gibi çağdaş unsurlarla buluşturan bu stil modern sanatı ve düz hatlı mobilyaları öne çıkarmanın yanı sıra, en çok ihtiyaç duyduğumuz samimiyet algısını da sağlıyor. 2010’dan beri fazlasıyla evlere giren gri tonlarını birlikte kullanmaya da bir süreliğine ara veriyoruz.

2020'nin dekorasyon şifreleri
jokowidada.co

2 – ESKİ VE YENİ KATMANLAR

Evler, içinde yaşayanların hikayelerini anlatmalı. Bu düşünceden yola çıkarak eski ile yeniyi buluşturan konforlu alanlar kurgulamak bu yılın favori dekorasyon hilelerinden. Mükemmelliyetçi ve bilgisayarda çizilmişçesine kusursuz yaşam alanlarına veda ederek etrafınızı sizi siz yapan ögelerle sarmaya hazırlanın.

Bug yatak odası seti, Loda Mobilya.

3 – TOPRAK TONLARI VURGUSUYLA DOĞAL YANSIMALAR

Yıllardır hüküm süren soğuk ve serin tonlara elveda diyoruz. Evlerde çikolata kahvesi, şarap bordosu, zeytin yeşili ve sarı hardal tonları her yeri sarıyor. Bu sıcak, doğal renkleri oturma birimlerinde veya duvarlarda nötr
tonlarla kombinleyerek kullanmak evlerin ruhuna çok iyi gelecek.

4 – TEK RENK, TEK DESEN OYUNU

Koltuk döşemelerinden duvara, hatta ev tekstillerine kadar aynı renk ya da deseni kullanmak mekanlara dramatik bir kimlik kazandırmanın en kolay ama en etkili yolu. İşte bu yıl oldukça moda olan bu kullanım şekli keskin hatlı ve fazla sert bir duruş sergileyen endüstiyel stili tahtından edecek gibi. Çünkü son yıllarda kişiler kendilerini duygusal ve duyusal anlamda besleyen ve saran yaşam alanlarının içinde olmak istiyor.

5 – SİYAH VE BEYAZ HAKİMIYETİ

Yüksek kontrastlı siyah ve beyaz oldukça dinamik bir ikili. Bu birbirine zıt renk ikilisini Art Deco stilinde geometrik desenlerde kullarak cesur bir yaklaşım sergileyebilirsiniz. Bu yaşam alanlarına dengeli, ama çarpıcı ve zamanız bir görünüm kazandırır. Buna karşın monokrom renk paletleri 2020’nin dekorasyonunda popülaritesini yitiriyor.

2020’NİN DİKKAT ÇEKEN RENK HARMANLARI

İçinde doğanın pek çok farklı tonunu barındıran sonbahar renkleri; İrregular yüzeyler ve organik formlarla buluşarak yılın dikkat çeken stiline imza atıyor.

2020'nin dekorasyon renkleri
Ikea.

Bu stilde beton yüzeyler, ahşap ve bakır, pirinç gibi metallerle buluşarak evlere adeta elde şekillenmiş gibi doğal ve sıcak bir samimiyet kazandırıyor. Zeminde sanki gelişigüzel döşenmiş havası veren el yapımı seramik karoları parke ile iç içe geçirerek döşeyebilirsiniz.

TEKSTİLDE 2020’NİN MODASI

Tekstillerdeyse yün, keten, jüt, hasır gibi dokulara yer açın. Bu atmosferi hardal sarısı, orman yeşili gibi renklerle canlandırabilir ya da bal köpüğü ve bej gibi daha soft renklerle dinginlik hissini artırabilirsiniz.

İlk başta da dediğimiz gibi bu yılın yaşam felsefesi huzur üzerine kurulu. Bu yüzden içinde bulunduğunuz atmosferleri birer huzur noktası haline dönüştürürken doğal olduğu kadar pastel renklerden de yardım alabilirsiniz. Bu incelikli, yumuşak tonlar tazelik hissini de pekiştirir.

Pastel renkler
Mudo Concept.

2020 DEKORASYON RENKLERİ

Nane yeşili, bebek pembesi, açık mavi, eflatun ve çok az gri kombini yaşam alanlarına dinginlik sunduğu kadar duygusal anlamda da tatmin eder. Bu aydınlık renkler evdeki alanlar arasında yumuşak geçişler sağlarken mekanları ferahlatır. Açık meşe, akçaağaç, kayın ve çam gibi hafif dokulu ahşaplar, ince metal ayaklar ve sarıldığınızda mutluluk hissinizi pekiştiren yumuşak triko, yapay kürk ve peluş örtüler… Hepsi evinizi yoğun stresten arındırıp rahatlatır.

Renk Pınarı
Nova L006, DYO.

2020’NİN RENGİ KLASİK MAVİ

Mekanlarda dramatik ve derinlikli izler bırakan doğanın koyu tonlarından Klasik Mavi, Pantone Color Institute tarafından 2020’nin rengi olarak ilan edildi.

Zamansız ve kalıcı olarak nitelendirilen alacakaranlıktaki gökyüzünü andıran mavinin bu tonuna 2020’de birçok alanda rastlayacağız.

Yaşam alanlarında dinginliği, özgürlüğü, ifade eden sezonun bu güçlü renginin sunduğu yoğunluk hissini yine toprak tonları, gri yeşiller ile dengeleyerek kullanabilirsiniz.

4863 Statement Blue,
Jotun.

ORMAN YEŞİLİ YÜKSELİŞTE

Bir diğer derinlikli renk olan orman yeşili de 2019’dan beri yükselişte. Koyu gri ve siyah ile buluştuğunda sıra dışı evler yaratan rengi, bu yıl en sık mutfak ve banyolarda göreceğiz. Duvarda, dolap kapaklarında ya da sadece seramiklerde kullanın rengin iştah açıcı etkisini anında hissedeceksiniz.

Atmosfere ekleyeceğiniz siyah ve natürel ahşap detaylar ise ortamı zenginleştirirken doğaya vurguyu da artırıyor. 2020’nin özellikle kış aylarında öne çıkan bir diğer renkse mürdüm ve koyu mor tonları. Asaletin rengi olarak da bilinen bu renkler, evine klasik ve çarpıcı detaylar eklemek isteyenler için mükemmel bir alternatif.

bykoket.com

LAVANTA MORU SAKİNLEŞTİRİYOR

Rengin en açık tonlarından lavanta moru aynı zamanda sakinleştiren ve ferahlatan bir ton olduğundan yatak odaları için çok uygun. Bunu sezonun öne çıkan hazeran detaylı mobilyaları ile buluşturarak yaşam alanlarını daha sofistike, romantik ve duygusal kılabilirsiniz.

Weltew Mobilya.

UZMAN GÖRÜŞÜ

İnsancıl bir renk: Sakin Şafak

2020’nin temel sorusu ‘Bizi insan yapan nedir?’ Cevap ise “Daha insancıl olmak”. Sabah gökyüzünün renklerini andıran “Sakin Şafak”, gelecek 10 yılda ihtiyaç duyulan en insani özelliklerin değerini bilme arzusu barındırıyor. Trend konusundaki araştırmalar insanların umursama, mutlu olma, anlam arama ve yaratıcı olma isteklerini ortaya koyuyor.

Şehirlerde yaşayan nüfusun 2020’de % 66 olması beklenirken, yaşamda huzur ve dinginlik hissi öne çıkıyor. İşte Marshall’ın dört renk paletinin her biri bu felsefeden yola çıkarak oluşturuldu.

Heleen van Gent, AkzoNobel – Global Estetik Merkezi Müdürü.

2020 AHŞABIN YILI

Dekorasyonda 2020 malzeme trendleri ahşabı gösteriyor. Her zaman favori olan ahşap, bu sene de sıkça kullanılacak bir malzeme olarak karşımıza çıkacak. Ahşabın ham halini de tasarımlarda sıkça göreceğiz.

Pirinç ve krom gibi metallerin mermer ve doğal ahşap ile kullanıldığı mobilya tasarımları dekorasyondaki yerini alacak. Kumaşlarda ise kadifenin yanı sıra koton ve saten kadifenin öne çıktığı, siyah ve beyaz desenlerin kullanılacağı bir yıl olacak.

Ahşabın sıcak görünümünün zıttı betonun özellikle ham yüzeyli hali popüler malzemelerden. Farklı formalarda dekoratif ögeler tekil biçimde mekanların odak noktalarında yer alacak.

Hotelya.

allmodern.com

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL

2020 SALON DEKORASYONU FİKİRLERİ