Yaz stili

Yaz aylarının hafif, ferah ve aydınlık yüzünü; ufak hileler, belki biraz yaratıcılık ve el emeği ile revize ederek kış evi ruh halinden yazlık moda geçebilirsiniz.

VINTAGE
Eskicilerden toplama eski mobilyalar kullanarak dekore ettiğiniz vintage stili kışlık evinizi yaza adapte etmek için zorlanmayacaksınız.
1. Zeminde hafifleyin: Vintage stilde zeminde ince ama renkli dokumalar tercih edilir genellikle. Bunları yaz aylarında
beyaz ve küçük ölçülü olanlarla değiştirin.
2. Aksesuarda şeffaflaşın: Stilin en popüler aksesuarlarından eskinin porselen biblolarının yerine şeffaflık hissi yaratan ama renkli cam vazolar kullanın ve bunları bol ışık alan pencere önü ve köşelere yerleştirin.
3. Koltuklarda hafifleyin: Stilin mobilyaları, retroya kaçmadığınız sürece beyaz ya da açık renk kanepe ve koltuklardır. Ama döşemeleri koyu renkse ince pamuklu kılıflar diktirebilirsiniz ya da sadece üzerlerini örtün. 4. Mobilyada beyazlaşın: Vintage mobilyalar kişisel eğilime ve tercih edilen antika parçalara göre ceviz, maun gibi koyu cilalı ahşap da olabilir. Bu durumda yaşam alanlarınıza eskitme yüzeyli kırık beyaz ya da renkli rattan malzemeden sehpa, zigon, raf üniteleri gibi tamamlayıcı mobilyalar ekleyin.

SHABBY CHIC
Rahat yaşamı baz alan Shabby Chic pastel renkler ve beyazın hakim olduğu bir stil. Bu yüzden ekstra birkaç iyi fikirle dilediğiniz gibi bir yaz evi yaratabilirsiniz.
1. Koltuklarda beyazlaşın: Dış mekanlarda tercih edilen beyaz hasır koltuklardan en az ikisini kanepenizin karşısına ya da pencere önüne yerleştirerek yaz sabahları için küçük bir “fiskos” köşesi oluşturun.
2. Aksesuarda hafifleyin: Gazetelik, notluk, tepsi gibi bazı aksesuarlar için, hatta konsol ve dresuar gibi ince mobilyalarda da hasır dokular ve pastel renkler kullanın.
3. Mobilyada sadeleşin: Genellikle kıvrımlı ve biraz da oymalı mobilya detaylarını hafifletmek ve dengelemek için düz ve kıvrımsız, hatta modern stilde birkaç tamamlayıcı mobilya kullanın.
4. Renklerle ferahlayın: Elbette stilin ana renkleri pastel pembeler, lila ve leylak. Ama yaz aylarında daha çok mavi tonlarına yönelin ve bunu açık yeşil ve sarı ile kombinleyin.

KIR EVİ
Kır evi stilinin koyu ahşap mobilyalarını tamamen kaldırmak yerine desen ve aksesuarla tazeleyin.
1. Renklerle aydınlanın: Klasik kır evi stilinde koyu kırmızı, lacivert ve yeşilin hakimiyetine yaz aylarında son verin. Bunun yerine denizci maviler, fıstık yeşilleri, güneş sarısı, hatta biraz dinamizm için turunculara bile geçiş yapabilirsiniz.
2. Aksesuarda sadeleşin: Ahşabın ağır havasını dağıtmak için daha çok denizi çağrıştıran aksesuarlar kullanın. Mesela duvara geleneksel kır evinde sık kullanılan geyik başı yerine büyük bir yelkenli, denizci çıpası ya da halat asın.
3. Desenlerle hafifleyin: Büyük, küçük ekose en popüler kır evi desenlerinden. Elbette bu desenden vazgeçmeyin ama kırmızı ve lacivert yerine mavi ya da pembe kullanın, beyaza ağırlık verin. Sahili anımsatan motiflerle kombinleyin.
4. Zeminde rahatlayın: İmitasyon postlar, kalın yün halılar sıcak aylarda zaten yerini incelerine bırakır. Ama stili vurgulamak için jüt, sisal ya da kalın iplerden doğal dokulu veya tema renklerinde parça halılar serin.