Bu kez en küçük detaydayız: Kulplar

Bu kez en küçük detaydayız: Kulplar… Farklı form ve desen seçenekleriyle hem bir askı seçeneği oluyorlar hem de mobilyaların görünümünü değiştirmeye yetiyorlar.

Hangi tasarım nerede?
Genelde küçük ebatlı ve yuvarlak olan kulpları şifoniyer ya da giysi dolaplarında kullanmayı tercih ediyoruz. Kapağı çekmeyi kolaylaştıracak yatay formlu kulpları ise daha çok çekmece sistemlerinde kullanıyoruz. Ancak bazen de her iki formu karıştırmak çok daha etkili bir sonuç verebilir. Bilhassa mutfakta!
Adetler
Hangi mobilyaya kaç adet kulp kullanacağınıza karar veremiyorsanız sizin için pratik olabilecek bir ölçü verebiliriz. Eğer çekmeceniz 75 santimetreden daha genişse üç adet, eğer 50 santimetreye yakın bir ölçüyse iki adet kullanmanız
yeterli olacaktır.
Form seçerken
İnsanlar için aksesuar ne ise, mobilyalar için de kulplar aynı manaya gelir. Kulplar bir mobilyanın mücevheridir. Yatak odası, antre ve yaşam alanlarında renkli ve çok farklı formlara sahip kulpları deneyebilirsiniz. Ancak mutfak gibi alanlarda temizliği kolay olan kulpları tercih etmeye özen gösterin.

Malzemeler

Nikel kulplar hem doğal hem de kendinden parlak olduğundan kullanışlı ve dayanıklı bir alternatif. Ancak gösteriş seviyorsanız krom ya da porselen olanları da tercih edebilirsiniz. Leke tutma ya da kırılma gibi ihtimalleri malzeme seçimi yaparken göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Etki

Eskitme görünümlü kulplar mekana karakter katmak açısından iyi bir tercih. Üstelik yüzeyleri mat ve pürüzlü olduğundan lekeleri de belli etmez. Dayanıklı ama bir o kadar da şık bir alternatif arıyorsanız kristal ya da cam kulpları tercih edebilirsiniz. Son zamanlarda camın da daha vintage halleri mevcut. Aynı yaşanmışlık hissini metal dışında artık cam kuplarla da elde edebilirsiniz.

Önceki
Yaz stili