Yaratıcı yer döşemeleri

Son dönemde yer döşemeleri alanında da farklı trendler kendini gösteriyor. Örneğin son olarak öne çıkan mikro trendlerden biri ahşap ve seramik yer döşemelerinin bir arada kullanıldığı kombo yer döşemeleri.

Evde sıcak bir ortam yaratmak amacıyla ilk olarak tercih edilen parke ve diğer ahşap döşemeler size artık sıradan ve sıkıcı geliyorsa, aynı zamanda yeni bir şeyler denemek istiyorsanız ahşap ve seramiği bir araya getirmeyi deneyebilirsiniz. Ahşabın yapı ve renk olarak kattığı sıcaklığı daha açık tonlardaki seramik döşemelerle kullanarak enteresan bir kontrastlık yakalayabilirsiniz. Altıgen ya da petek, balık sırtı desenleri ile iki farklı döşeme malzemesini bir arada kullanabilirsiniz.

Özellikle mutfak/yemek alanı içerisinde farklı bir hava yakalamak istiyorsanız bu kombo stiline yönelebilirsiniz. Yere hangi malzemenin hangi desen, renk ve şekilde uygulanacağını istediğiniz gibi belirleyebileceğiniz bu stil ile size özel, farklı bir dokuyu evinize ekleyebilirsiniz. Mutfakta sık kullanılan ve kirlenen tezgah bölümünde seramik, yemek alanında da ahşap döşeme tercih ederek aynı zamanda kullanışlı bir tercihte bulunabilirsiniz.

Mutfak gibi bu uygulamaya banyolarda da yer verebilirsiniz. Lavabo tezgahı ve dolaplarla uyum sağlayacak dayanıklı ahşap ve seramik malzemeleri bir arada kullanarak banyonuzda eşsiz bir görünüm yakalayabilirsiniz. 

Özellikle yoğun trafiğin olduğu giriş holü gibi alanlarda bu tip bir döşeme stili tercih edebilirsiniz. Giriş holünde yer alan ahşap döşemeler fazla kullanıldıkları için zamanla aşınırlar. Aynı zamanda içeriye ıslak ve çamurlu ayakkabılarla girilmesi sıkıntı yaratabilir. Bu nedenle holün ön kısmında silinmesi kolay seramik döşemeler tercih edilerek bu trendi pratik bir çözümle uygulamak da mümkün olabilir.
Fotoğraflar: Decor 8