Mutfağınız çevre dostu mu?

Uygulamaya geçireceğiniz ufak tasarruf tedbirleri ve bilinçli malzeme tercihleri ile mutfakta hem cep, hem de doğa dostu adımlar atabilirsiniz. İşte evinizde dikkat edebileceğiniz tasarruf tedbirlerinden bazıları:

• Sadece ihtiyacınız kadar suyu kaynatın. Su ısıtıcısını ağzına kadar doldurmaktan kaçının.
• Kullanmadığını zamanlarda küçük ev aletlerini prizden çıkarın. Bu aletler, çalışır durumda olmasalar da prize takılı oldukları sürece enerji tüketirler.
• Ayırıcı sistemli çöp kovaları tercih ederek, çöpleri çeşitlerine göre gruplandırabilirsiniz. Böylece çöplerin geri dönüştürülmesine katkı sağlayabilirsiniz.
• Bulaşıklarınızı elde yıkamak yerine bulaşık makinesini tercih edin. Böylece sudan tasarruf edebilirsiniz.

Çevre dostu mutfak detayları

Ekolojik tezgah Yapay malzemeler havayı kirleten gaz salınımı yapar. Yiyecekleri sağlıklı  hazırlamak ve mutfağınızın havasını değiştirmek için doğal malzemelerden yapılan bir tezgah tercih edebilirsiniz.
Mobilya seçimleri Ahşabın doğal dokusuyla mutfakta dingin bir atmosfer yaratırken, hasır gibi doğal dokulu malzemelere yer açabilirsiniz. Bambu da doğada en hızlı büyüyen ağaç olduğu için oldukça ekolojik.
Tasarruf ettiren tencere Tencerelerin taban özellikleri enerjiden tasarruf etmeyi sağlıyor. Çabuk pişirme özelliği sayesinde hem vakitten, hem enerjiden tasarruf edebileceğiniz pişirme gereçleri mevcut. Örneğin döküm pişirme gereçleri hem çok sağlıklı, hem de çevre dostu.
Su tasarrufu Tasarruf contalarıyla su faturalarınızı 1/3 oranında azaltmanız mümkün.
Otomasyon sistemleri Evde enerji ile ilgili her türlü gerecin kontrol edilmesini sağlayan otomasyon sistemleriyle mutfaktaki enerji tüketiminizi de ekonomik bir hale getirebilirsiniz. 
Çöpleri gruplayın Kağıt, plastik, cam gibi farklı ambalajı olan çöpleri ayırarak geri dönüşümlerini sağlayabilirsiniz.
Enerji farkı A ve A+ enerji sınıfı beyaz eşyalar tercih ederek enerjiden tasarruf edebilirsiniz.
Depolama Soğan, patates gibi sebzeleri plastik kaplar yerine has›r kutularda saklayabilirsiniz.
Keçe Keçe son zamanların yükselen doğal malzemelerinden biri.
Sofra aksesuarları Seramik, terracota gibi doğal malzemelerden yapılmış sofra aksesuarlarını tercih edebilirsiniz.