Stil katan karolar

Doku, renk ve desen çılgınlığı içinde evleri tazelerken, farklı stiller kazandıran karoları kullanabilirsiniz. Nasıl mı?

– Farklı karo desenlerini karıştırmak artık çok moda. Ancak bunu yaparken mekanı daraltmamak için düz ya da az desenli olanı üste, yoğun desenli ya da koyu olanı alta döşeyin.
– Eski karolarınızı yenilerken yapıştırma yerine çekiç ve keski kullanarak sökerseniz çok daha hızlı ilerleyebilirsiniz.
Sökerken kırma yolunu kullanıyorsanız kıracağınız alanı maskeleme bandıyla bölün. Böylece temiz kalması gereken yerleri zedelemezsiniz.
– Döşeyeceğiniz metrekareyi hesaplarken alanın yüksekliği ve genişliğini ölçüp çarpın ve üzerine yüzde 10 fire payı eklemeyi unutmayın. Yüzde 10 ekleyerek hesapladığınız metraj kenar ve köşe kesimleri için yeterli olur. Ancak mekandaki kapı ve pencere  boşluklarını çıkartmayı ihmal etmeyin.
– Mutfakta tezgah arasını mozaik karolarla döşerken aynı rengin koyudan açığa tonlarını belli bir düzende döşeyerek alanı  daha yüksek ya da daha genişmiş gibi algılatabilirsiniz.
– Üç boyutlu karolar duvarlara derinlik kazandırmak için de ideal. Ancak birkaç renk yerine monokrom renklere yönelin.

– Banyo gibi dar ya da az ışık alan bir mekanda derinlik hissini artırmak için bir duvarınıza beyaz ya da krem rengi, diğer  duvarlara koyu renkte karolar uygulayın.
– Desen ya da renge karar verirken gün ışığında seçim yapın. Spot ve sarı ışıkta farklı görünür.
– Geniş bir alana döşerken aynı ölçüde karoların farklı desenlerini gelişigüzel kombinleyerek mozaik dokusunu kendiniz de  yaratabilirsiniz.