Zemini odanıza göre seçin

Bir odadan içeri girdiğinizde anda dikkati çeken birkaç unsur vardır; duvar rengi, mobilya ve ışık gibi. Ama
odanın nasıl göründüğünün en belirleyici özelliği zeminidir. Kişisel kararınızı verirken bazı odalar için ideal olabilecek seçimleri atlamayın.

ANTRE
Eğer antreniz için ilk seçiminiz halı olacaksa dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, kir göstermeyen bir renk  seçmeniz olmalı. Koyu renklerde desenli bir halıyı tercih edebilirsiniz.
Antrenizi pratik bir şekilde temizlemek istiyorsanız sert zeminler sizin için çok daha uygun olacaktır. Sıcak bir  doku yakalamak istiyorsanız bu zemin üzerinde minik bir kilim ya da yolluk kullanabilirsiniz. Sert zemin olarak  seramik veya porselen karolar antreniz için iyi bir seçim olabilir.

YATAK ODASI
Sert döşemeler günümüzde son derece popüler ve yaygın. Hemen hemen evlerin tüm odalarında kullanılıyor. Ancak yatak odalarında hala halıdan vazgeçemiyoruz. Birçoğumuz yatak odasında sıcak bir hava yaratmak için halıyı tercih ediyoruz.
Yatak odanıza halı seçerken, onun yaşam alanınızı seçkin ve lüks bir hava katmasını sağlayın. Eğer yatak odanızda  sert döşeme kullanmayı düşünürseniz parke döşemeyebilirsiniz. Bu döşemenin üzerinde halı kullanma  şansınız da var. Taş zemin kullanırsanız yerden ısıtma sistemi de uygulatabilirsiniz.

Empoli karo, Graniser.

OTURMA ODASI
Oturma odasına döşeme seçerken akla ilk gelen döşeme halıdır. Bu odada duvardan duvara ya da parça halı  kullanabilirsiniz. Parke de bir diğer seçenek olabilir. Masif ahşap ya da laminat parkelere yer verebilirsiniz.
Eğer tercihinizi taş zeminlerden yana kullanacaksanız bu yılın moda renkleri beyaz, açık gri ve pırıltılı gümüşler… Renk olarak gri ve tonları zeminde krem ve sarının yerini aldı. Derin maviler ve mürdüm renkleri de grinin tonları ile güzel uyum sağlıyor.

Empoli karo, Graniser.

YEMEK ODASI
Yemek odasının zemin döşemesi hem sağlam ve kolay temizlenebilir hem de misafirlerinize vereceğiniz akşam  yemekleri için hoş görünümlü olmalı.
Sert ahşap zemin kaplama bu oda için idealdir. Örneğin, tik ağacından yapılmış parke zemin, yemek odanıza egzotik bir hava katabilir. Eğer yemek odanıza açık mutfak da dahilse porselen ve seramik karo gibi sert zemin  döşemelerini de tercih edebilirsiniz. Yemek odasına en çok yakışan zemin döşemesi olan parkede, çizilmelere  karşı önlem almanız gerekiyor. Parke döşeli bir zeminde masanın altına büyük bir halı yerleştirirseniz sandalyelerin ve masanın ayaklarının zemini çizmesini engelleyebilirsiniz.~

MUTFAK
Mutfak döşemesinde sonsuz seçeneğiniz bulunuyor. Granitten parkeye, vinilden taşa kadar.
Ancak günlük yaşam trafiğinin yoğun olduğu mutfak alanında tüm zeminde seramik fayans (renkli olabilir)  kullanmak en uygun seçim. Ticari değeri yüksek olduğundan, seramik fayans son derece dayanıklı bir zemin  kaplama malzemesi. Rahatlıkla silinip temizlenebilmesi yönünden de avantaj sağlayan seramik zemin aynı  zamanda uzun ömürlü.

Carrera serisi, Seramiksan.

BANYO
Banyo zemini döşemesinde iki iyi seçeneğiniz bulunuyor. Fayans ve vinil. Seramik fayans sürekli su ile iç içe olan bu alan için en uygun zemin kaplamasıdır. Eğer daha daha sıcak ve  yumuşak bir görünüm sağlamak istiyorsanız vinil çeşitlerini de kullanabilirsiniz.
Banyonuza yer karoları döşenirken yalıtımın iyi sağlanmasına dikkat edin. Çünkü karolardan su sızdırması ilerde  binanızın yapısıyla ilgili daha büyük sorunlara yol açabilir.

Seramik üzerinde küçük bir halı da kullanabilirsiniz. Beyaz Saray serisi, Kale.