Sık yapılan 7 renk hatası

0

Boya rengi seçerken göz ardı ettiğimiz ve en çok yanılgıya düştüğümüz 7 temel hata ve çözümleri… 

– Doğal renk sadece bej mi?
Evet, bej doğal bir renk. Ancak diğer renkler de mekanlarda doğal efektler yaratabilir.  Örneğin yatak odasında kullanılan parlak kırmızı, yumuşak yeşille birleşerek doğal, sıcak ve yumuşak bir atmosfer sunabilir.
– Ana renkleri unutmayın
Renk seçimi dekorasyon stilinden, en ince detayına kadar belirleyici ve önemli. Renk paletindeki ana ve ara renkleri incelemeden, renk geçişlerini görmeden karar vermeyin.
– 60-30-10 kuralı
Renge karar verirken 60-30-10 kuralını uygulayın. Mekanda ana renk yüzde 60, ara renkler yüzde 30 ve vurgu rengi yüzde 10 oranında olmalıdır.
– Renk seçiminde dozu aşmayın
Renk kombinleri dinamik mekanlar yaratır. Ama birden fazla hatalı ton bir araya geldiğinde sıkıcı ve boğucu bir sonuçla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden monokrom ya da güncel renk paletlerinden birini seçin ve yine 60-30-10 kuralını uygulayın.
– Renk trendlerini uygularken
Moda renklerle evinizi yenilerken duvar renkleri ve aksesuarları kombinlemek kolay. Ancak işe mobilyaların da ekleneceğini düşünerek modası geçmeyen renkleri tercih edin.
– Renklerde cinsiyet ayrımı yapmayın
Seçimlerinizde geleneksel kalıplara bağlı kalmayın. Bu, renk kullanımını kısıtlar, özgürleşmenizi engeller. Geleneksel renkleri farklı ve çarpıcı tonlarla kombinleyin.
– Işığa ve aydınlatmaya dikkat!
Mekanın aldığı ışık ve kullandığınız aydınlatma türünün renk algısında etkisi büyük. Karar vermeden önce her rengin günün farklı saatlerinde odada nasıl yansıdığını ve nasıl bir atmosfer yarattığını inceleyin. 

Fotoğraflar: Better Homes and Garden, Asianpaints

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.