Salonda dekorasyon harekatı

Tadilatlar, çatı bakımı, boya derken sıra içeride de değişiklik yapmaya ve mevsime ayak uydurmaya geldiyse; değişime başlarken bilmeniz gereken küçük hileler ve öneriler size yön verebilir.

Noble üçlü kanepe, Doğtaş.

Kanepenizden hiç pişman olmayın!
Döşemelik kumaş seçimi
Fitilli ve kalın dokulu kumaşlar kiri ve lekeyi çok daha az gösterir. Ayrıca koyu renklerde zaman içinde oluşan aşınma ve yıpranmayı daha az farkedersiniz. Yarı mat veya parlak kumaşlar mekana ışık katar ve dekorasyonu zenginleştirir.
Ayaklar açıkta
Görünen ayaklar stil açısından her zaman çok daha şık durur. Eğer klasik bir dekorasyonunuz varsa torna ayak kullanın. Düz hatlılar modern stillerle daha uyumlu durur.
Dar mı, geniş mi?
Dar enli ve sıkı minderler zaman içinde gevşeme yapmayacağı ve formu kolayca bozulmayacağından kanepeniz hantal bir görünüm almaz.
Üçlü minderler:
Üç minderli kanepeler olduğundan daha geniş görünür. Ayrıca bank tipi kanepeler dekorasyona çok daha sevimli bir hava katar.

Doğru kullanın, paranızı boşa harcamayın!
Doğru bir kanepe aldınız ama bu yeterli değil. Onu nasıl kullanacağınız da önemli:
• Önüne yerleştireceğiniz sehpanın kanepe genişliğinin 2/3’ü kadar olması gerekiyor. Daha uzun olduğunda kanepeyi kapatır ve görüntüyü hantallaştırır.
• Kanepeyi önüne koyacağınız duvarın ebatlarını da hesap edin. Çok geniş bir duvarda kanepe kaybolur, darsa iri durur. Ölçünüzü duvara göre hesaplayın. Ayrıca duvarı boş bırakmayın, farklı boyda gelişigüzel asılmış tablolar ya da bir ayna ve yanda iki aplikle tamamlayın.
• Düz kumaşlı bir kanepe aldıysanız mutlaka desenli birkaç yastık kullanarak çeşitlendirin. Ancak desenler minimal ölçeklerde olsun ve çizgililerle, çiçek veya resimlileri bir arada kullanarak denge sağlayın. Ayrıca kışa doğru yünlülere ve koyu renk ahşaplara yer açın. Salonun renk temasını yastıklarda da uygulayın.

 Yemek odasının seçim sırları
Yemek odasında doğru bir düzen hem servisi kolaylaştırır, hem de çok daha konforlu bir alan yaratır:
• Yemek masası ve avize arasındaki mesafe tahmin ettiğinizden daha kısa olmalı. Tavana asıldığı yerden itibaren masanın üst tablasına kadar olan mesafe yaklaşık 81-97 cm. Ayrıca ışık kaynağınız masa genişliğinin 1/4’ünden azsa mekanı aydınlatmak için en az iki aydınlatma kullanmalısınız.
• Masa ortası süsünüz kol genişliğinizi geçmesin. Bunun için dirseğinizi masaya koyun ve ölçün. Misafirlerin oturur haldeyken de birbirlerini rahatça görebilmeleri için masa süsünün dirsek boyunuzdan daha yüksek olmamasına dikkat edin. Eğer yüksek bir aranjman hazırladıysanız buradaki gibi masanın ortası yerine kenarına doğru yerleştirin.
• Masa altına serdiğiniz halının ölçülerine dikkat edin. Sandalyenin arka ayakları ile halı kenarı arasında 15-20 cm mesafe olmalı. Örneğin altı kişilik dikdörtgen yemek masası altına 20×25 cm’lik bir kilim uygun olur.
• Masa arkasında sergileyeceğiniz aksesuarlar, sandalye minderleri, servis tabakları, aydınlatma seçimleri, kısacası her şey belli bir uyum içinde olmalı. Ancak küçük kontrastlar da mekanı hareketlendirerek daha sevimli ve davetkar kılabilir. Burada olduğu gibi masif bir takımı beyaz lake konsolla tamamlayabilir ve bu iki malzemeyi bordo ve gülkurusu tonlarıyla kullanarak da sıcaklık kazandırabilirsiniz.
• Pencereli bir yemek odanız varsa perde seçimine de dikkat edin. Rustik modellerde perdeler zeminde en fazla 2,54-7,62 cm arasında birikmeli. Aksi halde kumaş yığını gibi durabilir.

Laura Ashley.