Sakinlik için sadeleşiyoruz

Zaman hız ve teknoloji zamanı olsa da eve döndüğümüzde sakinlik ve huzur arıyoruz.

Zaman hız ve teknoloji zamanı olsa da eve döndüğümüzde sakinlik ve huzur arıyoruz. Kendi küçük kozamız için sade ve yalın formlardan, rahatlatıcı renklerden yana tercihimizi kullanıyoruz.

Artık neredeyse bağımlılığımız olan cep telefonları ve tabletleri bir kenara bırakıp teknolojiye biraz ara vermek, “farkındalık” kelimesinin yükselişe geçtiği günlerde her şeye kolayca ulaşmamızı sağlayan akıllı teknolojilerin fişini çekip rahatlamak hiç de fena fikir değil. İşte tam bu noktada gözler kendimizi özgür, rahat ve huzurlu hissettiğimiz evlere çevriliyor.

Bir an için geçmişle ve gelecekle ilişkiyi keserek sadece kendiniz olmaya çalışmak, hatta hiçbir şey düşünmeden uzanıp dinginleşmek için en iyi yer kendi kozanız, yani eviniz. Şimdi, elinizde bir fincan sıcak kahveyle arkanıza yaslanın ve bu küçük “huzurlu ev” rehberimize bir göz atın.

Brentwood kanepe, Delcatu. Tornalı yan sehpa, altincicadde.com. Nora lake komodin, woodenbend.com. Rio ve Tropik mini puflar, Lorence Home. Mavi retro puf ve dekoratif yastıklar, Dolce Home. Lilith abajur, Ev formunda raf, mini saksılık, pembe ve şeffaf şişe vazolar, bonvagon.com. Moher battaniye, terlik, ağaç mum, Zara Home. Taş baskı pano, Mudo Concept. Seramik kase seti,triko örtü, Marks&Spencer. gülpembe sepet, opal mavi vazo, fincan, Paşabahçe. Ekby raf+ayak, PS halı, Ikea. Yapay çiçekler, Tepe Home. 7127 buz beyazı, 4060 açık somon, 6780 balat ve 4474 hayal pembesi iç cephe boyası, DYO.

HUZURU ÇİÇEKLERLE GETİRİN Romantik, çocuksu, boho, retro, vintage… Bu liste uzar gider. İster desenlerle, ister gerçek olsun girdiği her ortama huzurlu bir enerji veren çiçekleri unutmayın.

FORMLARLA NEŞELENİN Ev formunda raflar mı? Neden olmasın. Renklerin yaydığı sakin atmosferin biraz canlanması ve dikkat çekmesi, görsel ve zihinsel denge açısından iyidir.

ESPRİLİ FİGÜRLER EKLEYİN Pastel renklerin huzur verdiği mekanlar biraz çocuksuluk barındırır. Bu espriyi vurgulamak için dekorasyona neşeli ve bol figürlü objeler ekleyebilirsiniz.

 

Duvar kağıdı, HannaHome.

DOĞAYI İÇERİ DAVET EDİN

Elbette bir “beyin molası” verirken etrafınızın da buna müsait olması gerekiyor. Ama karmaşık ve kaotik bir atmosferde bu pek kolay olmayabilir. Bu yüzden işe, evin tamamında olmasa bile rahatlayacağınız odada doğayla kucaklaşabileceğiniz, dingin ve düzenli bir alan yaratmakla başlayın.

MEKAN KURGUSU: Doğal gün ışığından maksimum faydalanmak size iyi gelir. Bu alanı aydınlatmak için ağır perdelerinizden vazgeçin. Bunun yerine ince Japon tülleri ve minimal storlar tercih edin. Ayrıca zeminde, duvarlarda beyaz ve naturel tonlar kullanmak havayı hafifletir. Odanın bir kenarında mutlaka yeşil yapraklı ev bitkileri ve çiçekler bulunsun. Bu odanın havasını tazeler.

DOĞAYA ODAKLAN: Rahatlamak sadece ruhsal ya da fiziksel bir olgu değildir. Bu yüzden ikisini birlikte düşünmek daha doğru. Mesela gözün fazla eşya veya gereksiz kullanılmış renkler algılaması huzursuz edebilir. Mümkün olduğunca az aksesuar kullanın ya da çakıl taşı, deniz kabukları, kuru dallar, yapraklar gibi naturel malzemeleri cam veya beyaz ürünlerde sergileyin.

KENDİNE ZAMAN AYIR: Çok telaşlı bir günden sonra birşeylere şeylere odaklanmak da zorlaşır. Bunu önlemek için belli aralıklarla kendinize zaman ayırarak sakinleşin. Telefonunuzu kapatın, ışıkları söndürün ve lavanta kokusu sıktığınız bir köşede dinlenin.

 

Dash Albert.

MAKSİMUM KONFOR İÇİN

Beyaz mekanları ferah ve aydınlık kılarken, yeşil tazelik hissi uyandırır. Tam da bu sebepten Pantone 2017’nin rengini yeşil olarak seçti. Siz de evinizde huzur için yeşilin ağırlıkta olduğu bir dekorasyon uygulayabilirsiniz. Temelde dingin bir dekorasyonun çıkış noktası, yoğun desenler yerine az ve hafif olanlar ve açık tonlar.

KENDİNİZİ OYALAYIN: Evdeki rafları, pencere önlerini, balkonu ya da mutfak masasını düzenlemek gibi basit ama keyifli işlerle zihninizi boşaltın. Mesela zaman zaman çerçevelerdeki fotoğrafları değiştirin. Keyifli anıları hatırlamak ruhunuza iyi gelir. Çiçekleri, varsa taze bitkileri vazo ve saksıları yeniden düzenlemek de mutlu eder. Özellikle toprakla ve ekim işleriyle uğraşmak iyi bir terapi yöntemi.

 

H&M Home.

GÜZELLİK VE ESTETİK KATIN

Zen felsefesinin Japoncası Wabi Sabi’nin çıkış noktası güzellik ve estetik. Özellikle, evde en çok rahatlanan ve nefes alınan yer, yatak odasında daha fazla huzurlu alanlar yaratmak istiyorsanız Feng Shui’ye alternatif bu felsefeden de ilham alabilirsiniz.

ESKİ RAFTAN YATAK BAŞI
Hatıralarla dolu kitaplık rafını atmak yerine boyayıp hep başucunuzda tutarak o mutlu günlere gönderme yapın.

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL FOTOĞRAFLAR PTS/AHMET GÜL