Mutlu ev tarifleri

İçinde kendinizi mutlu hissedeceğiniz bir ev

“İçinde kendinizi mutlu hissedeceğiniz ev” yarışması yapılsa ve sizden, jüri üyesi olarak birbirinden güzel evler arasından birini seçmenizi isteseler… Ya da mutluluk veren o evi sizin tasarlamanızı…
Bu nasıl bir ev olurdu?

Tamamen kendi seçimlerinizle evinizi baştan yaratma şansınız olduğunu farz edin. Neleri ve kimleri evinizde isterdiniz? Neleri aynı bırakır, neleri yenilerdiniz?

Bu soruların cevaplarını verdiğinizde artık evinizde mutluluğu tasarlamak için ilk adımı atmışsınız demektir. Unutmayın, yapacağınız şey baştan yaratmak değil, biraz değişiklik yapmak, biraz da kendinizi şımartacağınız kalemlerin altını çizmek…

Evde mutluluğu tasarlamak için en keyifli şeyleri gündelik hayata katmak yeterli. Hep bildiğiniz ama sevdiğiniz şeyleri hatırlayarak daha sık yaşamak. Anahtar kelime ise keyif! Büyük sofralarda yenen yemekleri sıklaştırmak, o sofraları daha da şıklaştırmak mesela. Ya da evde duymayı sevdiğiniz yeni demlenmiş çay kokusunun altını bir beş çayı programıyla çizmek. Ayaklarınızı uzatıp dinlendiğiniz saatlerde kokusu size iyi gelen bir tütsü yakmak. Yapacağınız bunlar gibi sıradan, ancak çoğunlukla ihmal edilmiş zevkleri açığa çıkarmak, hepsi bu! Hem zaten herkesin en mutlu olduğu anlara eşlik edenler güzel tatlar ve kokular değil midir?

Kısa yoldan stil tercihinizi yaparak işe başlayabilirsiniz. Çünkü ev döşemek tamamen insanın zevkleriyle bütün bir iş, yaşam biçimi onun önemli bir parçası. Sonra parçaları birleştirerek yolunuza devam edebilirsiniz. İşte sevdiğiniz stilin verdiği ipuçlarına göre eviniz için tasarlayabileceğiniz mutluluğun reçeteleri…

English Home.

COUNTRY SEVENLERE
Çiçekli, ekoseli, kareli kumaşlarla duvar kağıtlarını seviyor, rahat koltuklardan vazgeçemiyor, patine ahşaba bayılıyorsanız işte sizin kuvvetle muhtemel mutluluk reçeteniz:

– Bir kütüphane ve bol kitap
– Uçuşan tüller, pastel renkler, desenli kumaşlar
– Kesme çiçek aranjmanları
– Çiçek kokularından lavanta
– Yeni pişmiş tarçınlı kek kokusu
– Akşamüzeri çay saati
– Televizyonun karşısında uyuklamak için sallanan bir sandalye
– Gündüzleri gün ışığı, akşamları mumlarla desteklenen dozunda bir aydınlatma
– Mutlaka mutfakta büyük bir masa ve duvarda kavanozlarla dolu raflar

Laura Ashley.

NOSTALJİK TAKILANLARA
Bugünün konforundan vazgeçmeden, dönemine damgasını vurmuş eşyalarla geçmişin peşine düşüyorsanız, o zaman bu reçeteyi evinize uygulamayı mutluluğun garantisi olarak görebilirsiniz:

– Parlak renkler, iddialı geometrik desenler
– Geçmişten gelen tasarım klasikleri
– Neşeli ve karakteristik formlarda mobilyalar
– Duvarda afişler, pop art objeler
– Egzotik kokulardan sandal ağacı, bergamut
– Bol yastıklı bir dinlenme köşesi
– Rahat ev terlikleri ve sabahlık
– Çilekli turta ve meyve kokteylleri
– Gece gezmesinden önce ev buluşmaları

Crate&Barrel.

MODERNİSTLERE
Tercihiniz yalın çizgiler, sade ve işlevsel mobilyalar, bağırmayan renkler ile köşeli formlardan yanaysa sizin eviniz için kurgulayabileceğiniz mutluluk reçetesi bu olabilir mi acaba?
– Ergonomik mobilyalar
– Başta televizyon olmak üzere son teknoloji ürünleri
– Ahşapla cam, metal birlikteliği
– Tazeleyen kokulardan limon ve portakal
– Gün boyunca hazır kahve
– Uzun hafta sonu kahvaltıları
– Kolay ve çabuk sonuca ulaştıran mutfak ekipmanları
– Beyaz, gri, füme, bej, krem temeline dayalı bir renk kartelası
– Aksesuarlarla az dozda kırmızı, elma yeşili, portakal renk dokunuşları

HAZIRLAYAN ASLIHAN IŞIN