Pencere önü düzeni

Pencere önü keyfi

Pencere önünde arkadaşlarla keyifli sohbetler yapmak ya da manzaranın tadını çıkarmak için kişisel köşeler yaratmanın tam zamanı.

Dar bir alanınız varsa
İnce uzun bir bank trafiğin yoğun olduğu bir bölüm bile olsa alan darlığı yaratmadığı için pratik bir kullanım sağlar. Üstelik onu bir koltuk ile takım yapabilir, daha dekoratif bir görünüm de elde edebilirsiniz. Mobilya, tekstil, aydınlatma ve aksesuarlar, Laura Ashley.

Evin en güzel yerlerinden biri pencere önü olduğu için bu alanları iyi değerlendirmek gerekiyor. Hangi fonksiyon için kullanılacak olursa olsun, konfor faktörü ilk düşünülmesi gereken şey. Işık ve ısı ise özellikle kışın konforu sağlayan ögeler. Ama bunun dışında bol tekstillerle davetkar hale de getirmeye çalışın. Önünde vakit geçireceğiniz pencereyi baktığı yöne ve manzaraya göre seçmeye özen gösterin. Güneye bakan bir pencereniz varsa onu tercih edin. Çünkü bu pencere kış boyu güneş ışığı alır ve önü daha sıcak olur.

Pencere önünü dekore ederken…
– Pencere önünde doğal olarak bir niş yoksa bile mobilyayla bir niş oluşturarak içine bir sedir yerleştirebiliriz. Bazı durumlarda, atıl kalan pencere önü alanları bile, iyi bir tasarımla, sadece kışın değil, her mevsim için, yaşayan ve en çok kullanılan köşeler haline gelebilir. Üzerini yumuşak bir minder
ve yastıklarla dolduracağımız bu oturma köşesi, kitabımızı okuyabileceğimiz, sohbet edebileceğimiz ya da dışarıyı seyredebileceğimiz hoş ve rahat bir köşe olacaktır. Çayımızı, kahvemizi koyabileceğimiz bir yüzey pencere içinde oluşturulabilir ya da bir sehpa kullanılabilir.

– Nişi oluşturacak olan mobilya pencerenin her iki yanında oluşturacağımız, sedirle entegre ya da ayrı bir
kütüphane olabilir.

– Kütüphane içinde kalan pencerenin önüne sedir yerine dışarıya bakan bir çalışma masası da entegre edilebilir.

– Çoğu apartmanda pencere en çok ısı kaybedilen bölge olduğu için kalorifer peteği vardır. Kalorifer
peteğinin önüne konulacak mobilya ısıyı kesmeyecek şekilde menfezli olarak tasarlanmalı.

– Tabii ki parapet yüksekliği alanın nasıl kullanılacağını belirleyen bir faktör. Pencere önünde sedir mi çalışma masası mı yapacağız, bunu belirleyen parapet yüksekliği olacaktır. Ya da belki yere kadar inen bir penceremiz var, bu durumda da pencereye entegre bir mobilya yerine pencerenin karşısına koyacağımız rahat bir koltuk ve bir sehpa ile oluşturacağız oturma köşemizi.

Koltuk, yastık ve postlar, Dunelm.

– Yumuşak bir ışıklandırma, ilave bir okuma lambası, pencere içine koyacağımız kış bitkileri, kozalaklar, mumlar gibi kış temasına da uygun dekoratif ögeler köşemizi daha da sıcak ve çekici yapacaktır.
Mimar Esen Akyar, Iglo Architects.

Hobi alanı
Pencere önünü aynı zamanda hobilerinizle başbaşa olacağınız bir alan gibi de dekore edebilirsiniz. Peluş ve postları ısıyı artırmak için kullanabilirsiniz.