Mutfağınız için hızlı ve etkili 7 yenileme önerisi

Değişime çok açık olmayan mutfakları; kolayca uygulanan kendin yap fikirleri, küçük renk hileleri ve neşeli aksesuarlarla sil baştan yenilemek de mümkün.

SOSYALLEŞME ALANI

Evlerin yeni sosyalleşme üssü mutfaklar. Bu yüzden tezgah bitişinde bir boşluk veya küçük de olsa açık bir alan varsa ve ne yapacağınızı bilemiyorsanız, hemen bir ahşap tabla kestirip hazır ayaklardan takarak işi kolay ve hesaplı yoldan çözün. En azından sabahların evden çıkmadan çocuklarla etrafında toplanabilirsiniz.

ASKILAR ÜSTÜNDE

Tüm duvarı boydan boya dolapla geçmek de maliyeti artırır. Oysa belli alanları sadece askı rafları ile geçerek hem dekoratif olarak farklılaşabilir, hem de maliyetinizi düşürebilirsiniz.

Askı boruları, Ikea.

DOYASIYA AKDENİZ RUHU

Yaz ruhunu evlere taşıyan mavi ve beyaz mutfağınıza farklılık kazandırabilir. Bunun için yapmanız gereken eski tezgah arası fayanslarınızın üzerine stencil kalıpları, mavi ve lacivert boya ile etnik motifler boyamak. Etkiyi benzer desende mutfak tekstilleri ile tamamlamayı da ihmal etmeyin.

LCW Home.

SADECE ÜST KAPAKLAR

Komple dolapları yenilemek yerine üst ya da sadece alt kapakları, hatta sadece çekmece alınlarını bile değiştirmek havayı tazeler. Ancak bunu yaparken stil ve renk uyumuna dikkat edin. Mesela düz beyaz kapaklı beyaz mutfağınız varsa turuncu, mavi ya da sezonun modası adaçayı yeşili deneyebilirsiniz.

Ikea.

KALIPLARINIZI KIRIN

Bazen tek hamlede tüm etkiyi değiştirebilirsiniz. Tıpkı burada olduğu gibi tüm mutfağı standart dolaplarla dekore etmek yerine bir kiler ünitesini ya da boy dolabınızı tamamen farklı bir renkte, hatta stilde de tercih ederek sıra dışı ve yenilikçi olabilirsiniz.

harveyjhons.com

DAVETKAR KILIN

Samimi ve sıcak bir ruh taşıyan, yüzü doğaya dönük çiftlik evi stilinde bir mutfak sizi leziz elmalı tartlar, buz gibi limonatalar yapmaya ve dostlarla sohbete davet eder. Bu etki için mutfağınızda birkaç masif ahşap aksesuar, hasır sepetler ve mutlaka bolca yeşil bitkiye yer açın.

maisonsdumonde.com

AKILCI ÇÖZÜMLER

Set arasını daha elverişli biçimde kullanmak istiyorsanız, standart askı boruları ve kancalar yerine marangozunuza uygun ölçülerde ahşap bir raf sistemi yaptırabilirsiniz. Böylece raf bölümlerini de kavanozlar, bardaklar, fincanlar ve dekoratif süsler gibi kullanacağınız ürünlere göre ayarlayabilirsiniz.

Koçtaş.

HAZIRLAYAN: PELİN ÖZKUL

Mutfakta zamansız bir klasik: Shaker stili mutfaklar

Mutfakta ada ünite planlaması nasıl olmalı?