Mutfakta ada ünite planlaması nasıl olmalı?

Son güncelleme:

Mutfakta ada ünite planlaması hakkında merak edilen soruların yanıtını veriyoruz. Mutfağınıza farklı bir makyaj yapmak ve ekstra depolama alanı kazanmak istiyorsanız bunun yollarından biri ada üniteden geçiyor. Eğer mutfağınızda yeterli alanınız varsa burada konumlandıracağınız bir ada ünite ile birçok sorununuza da çözüm bulmuş olursunuz.

Mutfağınızın odak noktasına yerleştireceğiniz bir ada ünite hem yemek hazırlama, pişirme, yeme hem de depolama alanı olarak kullanılabilir. Fonksiyonel bir ünite ile mutfağınıza daha samimi bir hava katmanız da mümkün.

MUTFAKTA ADA ÜNİTE PLANMASI İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  • l Eğer mutfağınız L, U ya da G tipi planlamaya sahipse ona bir de ada ünite ekleyerek ekstra bir alan kazanabilirsiniz.
  • l Ada ünite istiyorsanız, mutfağınızın en az 100 metrekare olması gerektiğini unutmayın.
  • l Yürümeyi ve mutfak içindeki akışı engellememek için adanın etrafında yeterince alan kalmasına dikkat edin. Bu alanın, rahat dolaşılabilmesi için yaklaşık 1 metre civarında olması gerekiyor.
  • l Ada ünitesinin üzerindeki tezgah ile mutfak tezgahının aynı olması gerekmiyor. Ancak ünitenin mutfak dolaplarınızla uyumlu olmasına dikkat edin. Böylece görsel bütünlüğü yakalayabilirsiniz.
  • l Küçük bir mutfağa sahipseniz ada ünite kullanımı sizin için zor olabilir. Ancak mutlaka kullanmak istiyorsanız da bu alanda kalabalık bir görüntü yaratmayın. Ünitenizin üzerinde raflar ve askılar, ekstra depolama alanları kullanmayın. Bu durum küçük olan mutfağınızı daha da küçük gösterir.
  • l Üzeri ahşap tezgahlı, büyük ebatlı servis arabalarını eğer mutfağınız küçükse, ada ünite olarak değerlendirebilirsiniz.
  • l Yaratıcı bir ada mutfak alternatifi için küçük bir beyin fırtınası yapın. Unutmayın eski bir mobilyadan bile harika bir ada ünite yaratabilirsiniz. Çekmece üniteli dolaplar, büyük ahşap bir masa ve endüstriyel tarzdaki masaları ada ünite olarak kullanabilirsiniz.
  • l Ada ünitenizin üzerinde amaca uygun bir aydınlatma yapmayı unutmayın. Sarkıt lamba, avize ya da spotlarla ünitenizi aydınlatın.
  • l Ada ünitenizin mutfağınızın en çekici parçası olacağını unutmayın. Tam merkezde bulunduğundan odak noktası haline geleceğini düşünerek bu alanı planlayın.

ADA ÜNİTENİN ETRAFINI NASIL ÇÖZMELİ?

Mutfakta ada ünite planlaması ile ilgili birkaç püf nokta var. İşte ada ünite dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler…

Şarap ve bardak rafları

Küçük mutfaklarda açık alana sahip bir ada ünite mutfağınızın daha geniş görünmesine yardımcı olabilir. Ada ünitenin üzerindeki açık alana asma raflar yerleştirerek bardak ve şaraplarınızı buraya yerleştirebilirsiniz.

Oturma alanı

Ada ünitenizde bir yemek alanı oluşturmak istiyorsanız alandan kazanmak için üst kısımda bir çıkıntı yapıp altını boş bırakarak taburelerinizi bu kısmı yerleştirebilirsiniz. Böylece dağınık bir görünümü ve yürüme alanının kısıtlanmasını da engellemiş olursunuz.

Eviye ve fırın

Ada ünitenizin büyüklüğüne göre buraya tam ya da yarım eviye, fırın ve hatta bulaşık makinesini yerleştirebilirsiniz. Ancak bunları yerleştirmeyi planladığınızda elektrik ve su tesisatını da düşünmeniz gerektiğini unutmayın.

Depolama

Ada ünitelerinizde depolama alanı yaratmak istiyorsanız bir çok seceneğiniz var. Üniteye yerleştirilen çekmece ve dolaplarla organize olabilirsiniz.

Çöp kutusu sorununuzu da bu alanda çözebilirsiniz. Ada ünitenizin alt kısmında oluşturacağınız alana çöp kutusu ve geri dönüşüm kutularınızı yerleştirebilirsiniz.

Ayrıca yine bu alandaki dolaplara tencere ve tavalarınızı yerleştirebilirsiniz. Ünitenin üst kısmına asacağınız askılar da bir çok eşyanızı ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır.

Gömme çekmeceler

Ada ünitesine yaptıracağınız gömme çekmecelerin de çok işinize yaradığını göreceksiniz. Bir çekmeceyi bıçaklarınız için ayırabilirsiniz. Bir başkasına ise baharatlıklarını yerleştirebilirsiniz.

Evim Dergisi 2012

Ada üniteler hakkında bilmeniz gerekenler

Doğru mutfak planlaması nasıl olur?