Mevsim dönüşünde banyoda tazeleyici bir hava

Yaşam alanlarının en trafikli odalarından birisi olan banyolara yeni bir görünüm kazandırmak için bu dekoratif fikirlere ve pratik önerilere göz atabilirsiniz.

DESENLERLE OYUNLAR

Fotoğraf: sorbetdreams.com

Duvar kağıtları her ne kadar banyolarla özdeşleştirilmiyor olsalar da aslında şaşırtıcı güzellikte dönüşüm projelerinin altına imza atabilirler. Suya doğrudan temas olmayan noktalarda değerlendirin. Buhar riskine karşı da vinil alternatifleri değerlendirin.

AYDINLATMA FAKTÖRÜ

Fotoğraf: Ikea.

Davetkar ve şık bir ambiyans için aydınlatmalarınızı gözden geçirin. Şık bir avize, aynaların kenarlarına yerleştirilen aplikler loş ve sıcak bir ortam ışığı yaratacaktır.

ZEMİN DEĞİŞİMİ

Islak hacimlerde sıva çözümleri zor birer güncellemedir. Bunun yerine kendinden yapışkanlı folyolar ve vinil karolarla mevcut zeminlerin üzerini kaplayabilirsiniz.

BOYA İLE ÇOK YARATICI

Fotoğraf: mindtheg.com

İster duvarlar ister mobilyalar olsun banyoda yaratıcı boya çalışmaları yapabilirsiniz. Renkler her mekanın ruh halini etkili şekilde değiştirme gücüne sahiptir. Sevdiğiniz ve iyi hissettiren renkleri deneyebilirsiniz.

UZMAN GÖRÜŞÜ

Pratik şifreler Sıcak ve konforlu mekanlar oluşturmak için zaman alan, maliyetli yenileme işlemleri yerine pratik birkaç değişiklikle banyoları yenilemek mümkün. + Duvar ve tavan boyalarının yenilenmesi iyi bir seçenek olabilir. Hatta duvar ve yer seramikleri, seramik astarı kullanılarak boyanabilir. Suya dayanıklı yüzey boyaları ile eski seramikler tek renk boyanarak daha ferah bir mekân elde edilmesine yardımcı olabilir. Sadece ıslak alan bölümlerinde seramik uygulaması yenilenebilir.

  • Duş içi, yarım boy klozet arkası ve lavabo duvarı seramik uygulaması yeterli olacaktır. Seramik seçiminde doğal renk ve desenlerde aynı zamanda birbirine yakın tonlar tercih edildiğinde banyolar yeni ve modern bir görüntüye ulaşılacaktır. Böyle durumlarda seramik yüzeylerde; taş, traverten, terazzo ve ahşap dokularını tercih ediyoruz. + Aydınlatmaların değişimi de mekanlarda ekonomik ve ciddi farklar yaratabiliyor. Kullanılan aydınlatmaların renkleri, konumları ve/veya modelleri değiştirilebilir.
  • Gün ışığı rengi genel aydınlatmalarda, amber tonları gizli aydınlatmalarda kullanılabilir. Organik bir doku veren bambu sarkıtlar mekânlarda istenilen sıcaklık etkisini artıracaktır.
  • Duş seti ve batarya değişimleri banyolarda konforlu kullanımlar sağlarken aynı zamanda banyo dekorasyonunun önemli bir parçasını da oluşturuyor. Akıllı duş sistemleri, su tasarruflu bataryalar ve diğer banyo otomasyon çözümleri mekân deneyimini iyileştiren öneriler. Renkli batarya ve uyumlu aksesuar seçimleri de yeni etkiyi kuvvetlendiriyor.
  • Daha düzenli bir görüntü elde etmek için çeşitli depolama seçenekleri eklenebilir. Raf sistemleri, askılıklar ve saklama kutuları, dağınıklığı azaltmak için işe yarayacak ve doğru renk ve dokudaki ürünlerle mekân tasarımı etkisini arttıracaktır. Uzun boy dolaplar temizlik malzemeleri ve havlular için uygun seçim olabilir. Ürün yüksek ayaklı veya duvara monte olarak tercih edilirse sudan etkilenme olasılığı düşük olacaktır.

Mimar Filiz Cingi Yurdakul, Aura Design Studio kurucusu

Gri banyo dekorasyonu her stile uyum sağlıyor! İşte 24 örnek