Küçük ve kasvetli banyonun feminen ve işlevsel dönüşümü

Son güncelleme:

Kasvetli, hayli eski görünüşlü küçük bir tuvalet ya da banyoyu güzelleştirmek sanıldığı kadar zor bir iş değil. Doğru renk tercihi, uygun ebattaki vitrifiye, tekstil ve mobilya seçimleriyle mekanı hem fonksiyonel olarak en doğru şekilde değerlendirebilir hem de estetik bir görünüm yaratabilirsiniz. Banyoda ferahlık hissi uyandıran bir görünüm için biz renk tercihini beyaz, yeşil, altın sarısı gibi renklerden yana kullandık.

ÖNCESİ

NELER YAPILDI?

SONRASI
 1. Duvarların altı kısmını açık yeşile boyadık. Ayrıca yerde kullanılan çim görünüşlü paspaslarla bu renk birbirini çok iyi tamamladı. Gün ışığı ışık yayan aydınlatmalar da banyodaki rahatlatıcı atmosferi pekiştiriyor.
 2. Duvarda açık yeşil ve beyaz boyanın birleşim çizgisini ahşap bir bordürle gizledik. Böylece doğal bir dokuyu kullanarak hem temayı güçlendirdik hem de bu iki renk arasında yumuşak bir geçiş sağladık.
 3. Dekoratif etkiyi pekiştirmek için dore renkli çıkartmalar kullandık. Kuş stickerları bir kez daha banyoya doğa dostu bir atmosferin hakim olmasını sağladı.
 4. Büyükçe bir ayna kullanarak alan derinliği yarattık. Böylece banyo olduğundan daha büyük göründü.
 5. Alanın ölçülerine uygun bir oturma ünitesi yaptırdık. Buradaki boşluğu hem ideal biçimde kullanmış olduk hem de rahat bir oturma alanı ortaya çıktı.
 6. Lavabo borularını gizlemek için ahşap bir perde tasarladık. Lavabonun görünümü çok daha estetik bir hale geldi.
 7. Doğa dokusunu belirginleştirmek için çim halıları dairesel formda keserek paspas olarak kullandık.
 8. Göz kalabalığı yapmaması için havlu raylarını duvardan kaldırarak kapı arkasına gizledik.
 9. Benzer şekilde duvara monte olan sabunluğu söktük. Gerektiğinde dolaba saklanabilecek seyyar bir sabunluk kullanmanın daha uygun olacağını düşündük.

NASIL YAPTIK?

 1. Aynayı asacağınız yeri tespit edin. Bu alanın ölçülerine göre hobi dükkanlarından temin edebileceğiniz sunta bir profil de kullanabilirsiniz ya da marangoza kestirebilirsiniz. Kenar süslemelerini ve şeklini bir kağıda gelişigüzel çizebilirsiniz. Marangozunuz bunları ölçülendirip istediğiniz tarzda bir profil çıkarabilir.
 2. Ahşap profilin pürüzlerini bir zımpara yardımıyla düzeltip üzerine bir kat astar boya uygulayın.
 3. Astarınız kuruduktan sonra beyaz ahşap boyası ile aynanızın dış çerçevesini renklendirebilirsiniz. Dilerseniz aynaya eskitme görünüm de kazandırabilirsiniz. Profilin kenarlarını boyadıktan sonra zımparalayarak dış çizgisini vurgulamanız mümkün.
 4. Aynanın oturacağı boşluğun ölçülerini alıp buraya uygun bir ayna kestirin.
 5. Aynayı bir tutkal yardımıyla profile sabitleyin.

Öncesi ve sonrası görüntülerle daha kullanışlı bir oda