Öncesi ve sonrası görüntülerle daha kullanışlı bir oda

Son güncelleme:

Ev hayatında zaman içinde pek çok şey değişir ve bu değişim, sadece ev halkını değil odaları da etkiler. Bu odada olduğu gibi, gerekli noktaları revize ederek, daha kullanışlı yaşam alanlarına sahip olabilirsiniz.

KİMSE UYUMUYORSA, O YATAK ODASINI NASIL DÜZENLEMELİ?

Eskiden kalabalık bir aileyken zaman içinde evden ayrılan çocuklar, kaybettiğimiz aile büyükleri sebebiyle artık kullanılmayan bir yatak odasına nasıl bir revizyon gerekli, sorusundan yola çıktık.

ÖNCESİ

ÜÇ İŞLEV TEK ODADA

Önceden iki kişinin birlikte kullandığı, daha sonra sadece yatılı misafirlerin ağırlandığı ve zamanla atıl bir alana dönüşen yatak odasına depolama, dinlenme ve soyunma alanları kurgulandı:

SONRASI
Yüksek raflara ulaşmak sorunsa hem tabure, hem sehpa gibi kullanılan az basamaklı bir merdiven hayat kurtarır.
  • Yataklardan biri ve yatağı içine alan duvara entegre dolap iptal edildi.
  • Çıkan yatak ve dolabın yerine tüm duvarı kaplayan yekpare bir dolap sistemi kurgulandı.
  • Diğer yatağın alt bazasının bir bölümü kesildi ve bu alana içten tekerlekli işlevsel bir çekmece ünitesi eklenerek ekstra depolama alanı yaratıldı.
  • Yatağın baş ve duvara gelen kısmına iki adet kalın sırt minderi yaptırılarak bir sedire dönüştürüldü. Etkiyi pekiştirmek için bolca dekoratif yastık kullanıldı.
  • Dinlenme veya okuma zamanlarında kitaplara, dergilere kolayca ulaşmak için yatağın duvar kısmına 120 cm’lik bir raf asıldı.
  • . Kapının arka kısmında yine günlük giysiler ya da işe giyilecek kıyafetleri düzenli olarak asmak için dekoratif bir askılık takıldı.
  • . Yatağın yanına yerleştirilen iki basamaklı merdiven hem fincanlar, dekoratif mumlar ve minik saksılar için bir alan yaratıyor, hem de dolabın üst raflarına erişmek için kullanılıyor.
  • Duvardan duvara halı yerine aile yadigarı el dokuma Niğde kilimi serilerek oda modern etnik bir stile büründü.
  • Sarkıt ya da ayaklı aydınlatma yerine dolabın üstünden devam eden LED ışık bandı kullanıldı.

Dolap içlerine çorap, kemer, şal gibi küçük eşyaları da yerleştirerek, daha verimli kullanmak için bölmeli kutular, sepetler ve gizli çekmeceler akıllı çözümler.

HAZIRLAYAN: PELİN ÖZKUL
FOTOĞRAFLAR: PTS/AHMET GÜL

İngiltere’de bir dönüşüm hikayesi: Sadece boya ile mutfak yepyeni görüntüye kavuştu