Küçük antreye deko-çözüm

Bir tarafı salona, diğer tarafı ise dar koridora açılan antrede evin genel stilini bozmadan, akılcı ve pratik önerilerle aile bireylerinin rahatça kullanabileceği çözümler önerdik.

SORU: Yeni evimizi modern vintage tarzına uygun döşedik. Ancak çok küçük ve kullanışsız olan antre bir tarafta hol, diğer tarafta salona açılıyor. Salonda oturanların da gözüne hoş görünen, evin genel stiliyle uyumlu, vintage tarzda ama depolama için de elverişli bir portmanto çözümü istiyorum. Toplam 4 kişilik ailemiz için tavsiyelerinizi bekliyorum. Teşekkürler, Mısra Seda Özen Tüysüz.

ÇÖZÜM: 1. Giriş kapısının yan duvarında (kapı arkasına gelen bölümde) ahşap lambri, panel veya pano askılık gibi değerlendirilebilir.
2.
Panelin üzerini farklı boylarda dekoratif askılıklarla süsleyerek palto, çanta gibi eşyalara alan yaratın. Hatta panelin alt kısmına çocuklarınız için renkli kanca seçenekleri de takılabilir.
3.
Kapının karşı tarafındaki “L” duvar, dolap ve ayakkabılık için uygun bir alan. Duvara paralel “L” bir ünite yaptırabilir ya da hazır modellerden satın alabilirsiniz.
4.
Eğer özel tasarım bir “L” dolap yaptırabiliyorsanız, uzunluğu 170×129 cm, yani duvarın net ölçüsünde olmalı. Uzun kenarın (170 cm) koridor geçişini daraltmaması için dolap derinliği maksimum 45 cm’de kalmalı. Bu bölüme ayakkabı rafları ve sepetler asabilirsiniz. 129 cm’lik diğer duvarda ise askılık ve raflardan oluşan bir portmanto ünitesi kullanılabilir.
5.
Portmantonun yüksekliğini standarttan uzun tutarak ekstra bir yüklük/depolama alanı kazanın.
6.
Portmantoyu yerleştireceğiniz duvarı boydan boya dolapla kapatmanız gerekmez. Bu durumda duvarı vintage bir duvar kağıdıyla kaplayıp, üzerine açık raflar asarak değerlendirin. Böylece sadece ihtiyacınıza göre bir sistem tasarlamış olursunuz.

Stil önerileri
İstediğiniz gibi vintage stilde bir portmanto seçeneği bulamadıysanız bu çok sorun değil. Dolabınızı eve hakim olan cila tonunda özel üretim yaptırın ve vintage havasını küçük aksesuar ve ev tekstilleriyle verin. Mesela:

• Girişteki zemine eski tarz çiçekli ya da şimdi çok moda olan patchwork bir yolluk serin.
• El boyaması bir abajur, aplik veya sarkıt asın.
• Renkli ve oyma çerçeveli aynalar kullanın.
• Minik bir puf, çekmeceli sehpa, ayaklı tepsi gibi vintage stilde dekoratif parçalar kullanın.
• Ferforje bir şemsiyelik bulundurun.
• Antre bölümünü hol ve salondan koparmak için duvar kağıdı kaplayacaksanız vintage desenli seçeneklerden birini deneyin.

Bunları da deneyebilirsiniz
• Köşe bölümde “L” ünite kullanmak yerine orta kısmı açılı ve iki ya da tek yanı düz devam eden bir portmanto da yaptırabilirsiniz.
• Köşede solo bir ünite kullanıp koridora doğru devam eden duvara bir bank yerleştirebilir ve genişçe bir şapka rafı asabilirsiniz. Bu durumda salon tarafında konumlandırabileceğiniz ayaklı bir askılık, işlevsel bir formül yaratacaktır.
• Sadece kapının karşı duvarına 170 cm’lik bir portmanto yerleştirebilir ve hemen önünde kalan 70 cm’lik alanda küçük bir pufla dekoratif bir alan yaratabilirsiniz.

Eskitme ahşap portmanto, www.e-bay.com

Çiçekli kilim, www.vivense.com

Lorence Leaf puf, www.evmanya.com