Onlarla daha aydınlık!

Boydan boya pencere ve kapı sistemleri giderek pek çoğumuzun tercihi haline gelmeye başlıyor. Hem dış mekana açılabilen hem de ışığı maksimize eden bu sistemleri daha yakından tanıyalım.

Boydan boya pencere sistemleri bir mekanın planlanmasında son derece kritik bir konuma sahip olabiliyor. Eğer doğru tasarlanırlarsa kimi zaman şaşırtıcı bir sonuç elde etmenizi de sağlayabiliyorlar. Hem manzara hem de mekandaki ışık salınımı ile ilgili son derece kritik bir öneme sahip olan sürgülü sistemlerin üç farklı tipi bulunuyor ki bunlar Fransız pencereleri, sürgülü ve katlanır sistemler olarak karşımıza çıkıyor.

1. Fransız pencereleri
Fransız pencereleri ya da kapıları ilk olarak Fransa’da üretilmeye başlanmıştır. Bu sebeple bu isimle anılırlar. Özellikle elektriğin olmadığı zamanlarda karanlık mekanları daha aydınlık bir hale dönüştürmek için balkonlara açılan bu iki kapılı cam sistemleri tercih edilmiştir. Bu tip pencereler o günlerden bugünlere dek hala çok popüler bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik artık sadece Fransa’da değil dünyanın farklı yerlerindeki yapılarda da tercih ediliyor. Bu tip bir pencere sistemi yaptırmayı düşünüyorsanız mevcut pencereleriniz ile uyumlu olacak bir malzeme ve tarz tercih edebilirsiniz.

2. Sürgülü pencereler
Bu tarz pencere sistemleri hem dar hem de geniş mekanlarda rahatlıkla tercih edilebilir, boydan boya bir duvarı kaplayabilir, eğer böyle kullanılırsa son derece çarpıcı bir sonuç elde etmenizi sağlayabilir. Üstelik de kullanıldığı mekanın bol ışık almasını bu sebeple de aydınlık olmasını sağlar. Bununla beraber oldukça dar olan mekanlar için de son derece akıllı bir seçenek olabilir; çünkü bu sistemler açılırken birbirleri üzerine binip mekanda bir alan işgal etmedikleri için alandan tasarruf etmenizi de sağlar. Sürgülü kapıları dilediğiniz aralıkta açabilirsiniz. Kaydırarak açıldıkları için siz istediğiniz kadar mekanı dış mekan ile birleştirebilirsiniz. İçeri girecek olan hava miktarını da bu  şekilde ayarlamanız mümkün. Kesintisiz bir görünüm için ise az profil kullanılan pencere  sistemlerini tercih edebilirsiniz.

3. Katlanır sistemler
Bir duvar alanını en fazla cam alanıyla kaplamayı sağlayan sistemlerdir. Doğrudan tavana veya zemine monte edilebilir. İki kanatlı olanlarından sekiz kanatlı olanlarına kadar çok farklı tasarıma sahip olanları vardır. Her seferinde bu tarz kapıları katlayarak açıp kapatmak zor olabileceği için sisteminizi bir kanadı dışarı doğru açılan klasik bir kapı şeklinde de yaptırabilirsiniz.

Güvenlikle ilgili bunlara dikkat!
• Güvenlik için birden fazla noktada kilitlenebilir sistemleri tercih etmeye özen gösterin.
• Sağlamlık açısından güvenlik sertifikası olan firmaların ürünlerini kullanmaya çalışın.
• Bu tarz sistemler için temperli cam tercih edin. Kırılsa bile etrafa dağılarak değil, olduğu yere çökerek kırılır. Zarar vermez.
• Profillerin sağlam olduğundan ve camın ağırlığını taşıyabileceğinden emin olun.
• Lamine cam en sağlam cam olarak karşımıza çıkar.

Yararlı adresler
Eğer pencere ve kapı sistemi yaptıracaksanız bu firmalara göz atabilirsiniz.
1. Eta Pencere: İstanbul. Tel: (0216) 660 01 01. www.pvcpencere.com.tr
2. Egepen: İzmir. Tel: (0232) 398 98 98. www.egepen.com.tr
3. Pimapen: Tel: 444 4 736. www.pimapen.com.tr.
4. Pano Cam: İstanbul. Tel: (0212) 422 67 67. www.panocam.com.tr

Monorail pencere sistemi, EgePen.