kolonyal ne demek kolonyal-stil

Kolonyal ne demek? Kolonyal dekorasyon stili

Son güncelleme:

Kolonyal ne demek? Kolonyal evler ile ilgili detaylara bu rehberimizden ulaşabilirsiniz. Kolonyal stilin özellikleri, kolonyal mimari ve kolonyal evlerin kökeni ile ilgili bilgiler şu şekilde:

KOLONYAL NE DEMEK?

Kolonyal kelimesi koloniden gelmektedir. 1700’lü yıllardaki Amerikan kolonicilik ve İngiliz koloniciklik olarak iki dekorasyon etkisinden bahsedebiliriz. Genel olarak İngiltere ve Amerika’nın sömürge kurdukları ülkelerdeki koloni yaşamının sosyal hayatta dekorasyona yansıması olarak tanımlamak mümkündür. Yerli halkın yaşam stiline uyum sağlama çabasıdır aslında.

KOLONYAL EV STİLİ

Kolonyal ne demek

Yani yerel halkın çokça kullandığı oymalı, basit ahşap mobilyalara Avrupai dokunuşlar eklenerek yepyeni bir dekorasyon anlayışı doğmuş oldu. Bu tarz için en önemli üç ilke: kullanışlı, doğal ve basit..

KOLONYAL MİMARİ TARZI

Kolonyal mimari tarzının içeriğine bağlı olarak farklı anlamları vardır. Tipik olarak, bu stil Kuzey Amerika’da yerleşimciler tarafından ev ve binalara uygulanan bir stildir. Ancak bu evlerin mimari tarzında bahsederken bazı karışıklıklar vardır.

KOLONYAL STİL ÖZELLİKLERİ

Kolonyal ne demek

Stilin genel özelliklerinden kısaca bahsetmek gerekirse, kolonyal stili bir dönem stili olarak tanımlayabiliriz. Kolonyal stili ikiye ayırarak incelemek daha doğru olur. İlki Amerikan kolonyal stilidir. 1700’li yıllardaki Amerikan koloni dönemini yansıtan ve o dönemdeki sömürgelerin Amerikan stiline kattığı bütün detayları bir zenginlik olarak değerlendiren vintage bir stildir. İkincisi ise ingiliz kolonyal stilidir, amerikan stilinden bir yüz yıl sonraki İngiliz kolonyal etkilerini temel alır. Bu iki stilin de en belirgin özelliği ağaç ve ahşap malzemeleri yoğun olarak kullanması ve 18. ve 19. yy tasarım anlayışının sömürge ülkelerinin etnik tarzı ile sentezini yansıtmasıdır.

Kolonyal stilde koyu renk ahşap mobilyalar, açık renk kumaşlar, oymalı işlemeli mobilyalar, çiçeksiz yeşil bitkiler, desenli halılar, çini ve seramik vazolar öne çıkar.

Kolonyal stilde tropikal ya da havai temasından ögelere sık sık rastlayabilirsiniz. Dekorasyonu yumuşatmak ve sıcak bir hava katmak için oldukça etkili olan bu detayı tasarımcılar başarılı bir şekilde değerlendirmişler.

KOLONYAL EVLERİN KÖKENİ

Bu tarzın kökenleri kulübe yapımıyla başlamıştır. Daha sonra, Amerika’da Avrupalı yerleşimcilerin inşa ettiği evler oldu. Bunlar onlara Avrupa’daki evlerini hatırlatan evlerdir. Ancak, Amerika’nın iklimi ve özel koşullarına uyarlanmışlardır.

İngiliz yerleşimciler evlerinin yapımında daha fazla odun kullandılar. Ayrıca evleri ortak bir alan etrafında gruplar halinde yerleştirdiler. Hollandalılar kendi ülkelerinde öğrendikleri bir tekniği kullanarak Kolonyal evlere taş eklediler. İspanyol sömürgeciler ise daha fazla sıva, kerpiç ve coquina (kabuk parçalarından oluşan bir kireçtaşı) kullandılar. Ayrıca çatılar için kırmızı, cephelerde koyu sarı gibi daha belirgin renkler kullandılar.

KOLONYAL EVLERİN MİMARİSİ

Farklı ülkelerden gelen farklı yerleşimciler nedeniyle, ilk kolonyal evleri birbirleriyle tam olarak aynı görünmüyordu. Ancak, bütün evlerin ortak unsurları vardı, bu da kolonyal evlere isimlerini verdi. Ortak özelliklerden bazıları estetikten ziyade zorunluluktan kaynaklanıyordu.Örneğin, cam bu mimari stilde kullanmak için son derece zor ve pahalı bir malzemeydi. Sonuç olarak, pencereler genellikle daha küçük inşa edildi. Yerleşimciler camlar üzerinden vergi ödemek zorunda kaldılar. Bu, yalnızca en zengin olanların çok sayıda penceresi olan bir evi alabileceği anlamına geliyordu. Günümüz mimarisi kolonyal stilinde değişiklik yapmaya devam etmesine rağmen, hala bu evleri tanımlayan ortak unsurları koruyor.

Bu evler sütunlarla desteklenmiş bir alınlık ile görkemli ön girişlere sahiptir. Alınlık bazen kapalı bir sundurma işlevi görmek için ileri uzanır.Kolonyal evlerin pencereleri, ana girişin iki tarafına da simetrik olarak yerleştirilmiş dengeli çiftler oluşturur. Pencerelerin boyutlarıyla orantılı kepenkleri vardır.

Bu evlerin en dış cepheleri ahşap tahtalar ve taşlardan oluşur. Pek çok kolonyal evin çatı katı da vardır.Çoğu kolonyal evin ortak noktası olan bir diğer şey, pencerelerin simetrik düzenlenmiş olmasıydı. Genel olarak, tüm kolonyal evlerin tasarımı simetrik bir deseni takip eder. Ayrıca hepsinde dik çatılar ve devasa bacalar bulunmaktadır.

FARKLI STİLLER

Kolonyal ne demek

Georgia stili

Georgia stili, adını İngiltere’yi 1830’a kadar yöneten George isimli İngiliz krallarından alıyor. Bu ev tarzı, iki hatta üç katlı yüksek simetrik kutulara benziyor. Ayrıca en yaygın olanlarıdır.

Bu tarz New England bölgesinde en popüler olanıdır. Kökleri mütevazı, kırsal İngiliz mimarisinden gelir. Bu evler genellikle soğuk kış aylarına karşı koruma sağlamak için alçak tavanlara ve küçük pencerelere sahiptir. Ön kapı cephenin merkezindedir ve sütunlara ve alınlıklara sahiptir. Dış cephe kaplaması ahşap panellerden yapılmaktadır.

Hollanda stili

Hollanda stilini temel olarak Doğu kıyısının ortasında görebilirsiniz: New York, New Jersey, Delaware ve Pennsylvania. Taş bu tarzda daha karakteristiktir. Çatının eğimi de daha alçaktır ve evin önünden öteye uzar ve uzun bir saçak oluşturur. Evlerin genellikle eğik bacaları vardır.

Fransız stili

Fransız stili, öncelikle Louisiana ve Mississippi’dedir ve bu bölgelerdeki Fransız yerleşimciler tarafından inşa edilmiştir. Bu koloni evlerinin çatıları eğimli ve genişletilmiştir. Fransız kapılardan erişebileceğiniz sundurmalara yol açıyorlar. Ana yaşam alanları yüksek temeller üzerine kuruludur. Evin malzemesi ahşap, tuğla veya hatta sıva olabilir.

İspanyol stili

İspanyol stilini Texas, California ve güneybatı Amerika Birleşik Devletleri’nde bulabilirsiniz. Bu evler daha alçak ve geniştir. Genellikle sadece tek katlıdırlar. Orijinal mimari tarzı Pueblo veya Misyon stilinden geliyor. Bu evler, tüm cephe boyunca uzanan veya evin etrafını saran devasa kapalı alanlara sahiptir. Ayrıca dışarıya sayısız kapıları vardır. Duvarlar kerpiç tuğla veya taştan yapılmıştır ve çatılar kırmızı kiremitlere sahiptir. Evin arkasında da genellikle özel bir veranda veya bahçe vardır.

İç Mimar Gizem Uçkun Tiryaki

Geleneksel Kolonyal stil nedir? 10 adımda evinize uyarlayın