jungalow ne demek dekorasyon

Jungalow ne demek? Jungalow stilin püf noktaları ve tüm detaylar!

Son güncelleme:

Jungalow ne demek? Ev bitkilerinin yoğun olarak kullanıldığı bu stilin püf noktalarını biliyor musunuz? Canlı renklerin ön planda olduğu jungalow stili ile ilgili tüm detaylara bu rehberden ulaşabilirsiniz.

JUNGALOW NE DEMEK?

Jungle (orman) ve bungalov kelimelerinin bir araya gelmesi ile oluşan “Jungalow” trendi, ev bitkilerinin yoğunlukla kullanılmasının yanı sıra bohem ve folklorik unsurlar taşıyan bir stil. Jungalow tarzı ev tasarımında yeni ve çok takdir edilen bir eğilimi temsil eder. Tek bir kişinin evini dekore etmek için mükemmel, aynı zamanda aileyi, evi renkli ve eksantrik bir şekilde dekore etmek isteyenler için de, bu tarz giderek fazla monoton veya anonim olan ortamlara gösterişli bir özgünlük dokunuşu vermek için kullanılıyor.

JUNGALOW STİLDE DEKORASYONUN PÜF NOKTALARI

Jungalow ne demek
decorist.com – Justina Blakeney

Farklı malzemelerden yapılmış ürünler bir arada! Normal şartlarda “Acaba metal bir masa ile ahşap bir vitrin uyum sağlar mı?” gibi bir soru ve aynı odada konumlandıracağınız ürünlerin tarzları sizin için oldukça önemli olmalı. Fakat jungalow dekorasyon stili bu konuda oldukça esnek.

Eklektik dekorasyon stilinde de olduğu gibi farklı malzemelerden yapılan mobilyaların sık sık bir arada kullanıldığı jungalow tarzda önemli olan, konforlu ve doğal görünümlü bir alan oluşturmak. Fakat hasır, ahşap ve taş yansımaların bu dekorasyon stilinde daha ön plana çıktığını söylemekte de fayda var.

BİTKİLER OLMADAN JUNGALOW STİL OLMAZ

iç-mekan-bitkileri

Bitkiler, bu dekorasyon tarzının en dikkat çeken ve en önemli unsurları! Farklı boyutlardaki bitkilere evinizde yer verebilir ve jungalow stili en güzel biçimde yansıtabilirsiniz. Zemine, sehpa üzerine, raflara konumlandırabileceğiniz saksıların yanı sıra saksılarınızı hasır ipler sayesinde tavana asabilir ve sallanan bitkiler ile hoş, salaş bir görünüm elde edebilirsiniz.

CANLI RENKLERİ KULLANMAKTAN ÇEKİNMEYİN

Jungalow ne demek

Parlak ve canlı renkler bu özel dekorasyon stilinin enerjisini oluşturmak için oldukça önemli. Bitkiler yardımıyla yaşam alanınızda sıkça kullanacağınız yeşil, doğanın en huzurlu renkleri arasında akla ilk gelenlerden biri olan mavi, pastel pembe tonları, sarı ve turuncu gibi enerjik renkler… Eğer jungalow tarzı benimseyip evinizi dekore etmek istiyorsanız tüm bu renklerden yardım alabilirsiniz. Bu canlı renkleri dengeli bir şekilde kombinlemek için ise beyaz, gri, kahverengi (özellikle ahşap ürünler yardımıyla) gibi seçenekleri tercih edebilirsiniz. Jungalow stilde dikkat çekici olduğu kadar trend olması ile de ön planda olan bir renk önerisine ihtiyacınız varsa da yeşil ve maviyi buluşturan teal mavisine evinizde yer vermenizi kesinlikle tavsiye ederiz.

DESENLER VE VİNTAGE ÜRÜNLER ALANA ENERJİ KATMAK İÇİN HAZIR

Jungalow ne demek

Geometrik olan ama etnik çağrışımlar da yapan desenler, jungalow stilin en önemli ayrıntılarından biri. Bu desenlere kilim, duvar kağıdı, koltuk minderleri gibi detaylar sayesinde yer verebilirsiniz.

Jungalow stilin en güzel yanlarından biri ise hiç kuşkusuz ki geri dönüşüme katkı sağlayabileceğiniz bir dekorasyon tarzı olması. Var olan eski mobilyalarınızı boyadıktan ya da cilaladıktan sonra kullanabilir ya da eski ürünler satan dükkânlardan ihtiyacınıza uygun ürünler seçip alabilirsiniz. Ayrıca ailenizin evinde bulunan ve kullanılmayan vintage mobilyalar sayesinde de jungalow tarzın hakkını verebileceğinizi belirtmeden geçmeyelim.

İç Mimar Gizem Uçkun Tiryaki

10 adımda yeni bohem stilini evinize uyarlayın