iç mimarlar antre dekorasyonu

İç mimarları rahatsız eden 5 küçük ev girişi hatası

Özenli bir şekilde tasarlanmış bir ev girişine yani antre yada hole girdiğinizde, iyi tasarlanmış bir alanın ayırt edici özelliklerini hemen fark ederiz: Alanı aynı anda hem büyük hem de davetkar hissettiren mükemmel oranlar ve organize edilmiş bir alanın misafirperver, yaşanmış estetiği.

Bununla birlikte, duvara monteli bir kancalı raf için neredeyse hiç yer olmayan küçük bir alanda, burayı titizlikle tasarlamak iyi görüntüyü bozabilir. Bir ev girişinin en iyi şekilde nasıl yararlanılacağını, konuyla ilgili profesyonel olan, Los Angeles merkezli İç Mimar Emily Henderson anlattı.

“Giriş yolunda her zaman ilk fark ettiğim şey organizasyondur. Ben doğal olarak organize bir insan değilim, ancak ironik bir şekilde ve maalesef görsel dağınıklıktan kesinlikle nefret ediyorum. Dağınıklığı azaltan harika bir sistemi gerçekten takdir ediyorum – ayakkabılar için bir sepet, anahtarlar için bir konsol, ceketler ve çantalar için askılar. Elbette hepsi uyumlu bir renk paleti ve stilde. “

Peki şık ve işlevsel bir girişi diğerlerinden ayıran nedir? İşte bir profesyonelin bir eve girdiğinde hemen fark ettiği dekorasyon tutarsızlıkları.

ANTREYİ KULLANILABİLİR HALE GETİRİN

FOTOĞRAF: TESSA NEUSTADT ; TASARIM: EMİLY HENDERSON

Henderson, “İhtiyacınız olan tek şey, montlar için birkaç kanca, bir çeşit ayakkabı saklama yeri ve sığdırabiliyorsanız küçük bir koltuk veya masa / konsol. Dürüst olmak gerekirse, ihtiyaçlarınıza uygunsa aynalı küçük bir raf bile yeterli olabilir” diyor.

EŞYALARI KOYACAK BİR YERİN OLMAMASI

 FOTOĞRAF: TESSA NEUSTADT ; TASARIM: EMİLY HENDERSON

Henderson’a göre, işlevsel bir giriş yolu tasarlamanın anahtarlarından biri, kapıdan çıkarken aldığınız günlük eşyalar için bir yer olmasını sağlamak ve eve gelir gelmez buraya koyabilmektir.

“Dışarı nasıl çıkacağınızı yalnızca siz bilirsiniz, bu yüzden bunu düşünün ve yaşam tarzınızın ihtiyaçları için bir organizasyon sistemi tasarlayın.”

BUNU EVİNİZİN İLK İZLENİMİ OLARAK GÖRMEK

 FOTOĞRAF: DAVİD TSAY ; TASARIM: EMİLY HENDERSON

Henderson, “Girişiniz, ne kadar büyük veya küçük olursa olsun, sizin ve konuklarınızın evinize girdiklerinde gördükleri ilk şey önemlidir. Kişiliğinizi ve karakterinizi göstermek için bu büyük bir fırsat. Oraya tek kullanımlık bir alanmış gibi davranmayın” diye uyarıyor. 

“Harika bir ayna koyun, onu cesur bir renge boyayın, eski bir şey getirin – her ne olursa olsun, sizin hakkınızda bir şeyler söylemeli.”

OTURACAK BİR YER EKLEYİN

 FOTOĞRAF: SARA TRAMP ; TASARIM: EMİLY HENDERSON

İç Mimar, “Ayakkabılarınızı giyerken veya çıkarırken oturabileceğiniz bir yer çok güzel (küçük olsa bile). Ayrıca, tarzınızı havalı bir parça ile sergilemek için harika bir yer” diyor. 

ÖLÇÜLERE ÖNEM VERİN

FOTOĞRAF: TESSA NEUSTADT ; TASARIM: EHD MEL BURSTİN

“Giriş yolunu aşırı doldurmayın,” diye uyarıyor Henderson. “Seçtiğiniz parçaların çok büyük olmadığından emin olun. Kapınızı açıp bir şeylere çarpacakmış gibi hissetmek istemezsiniz,” diye belirtiyor. “Alanınız kısaysa, yukarıdaki giriş fotoğrafında gösterildiği gibi, basit bir tezgah ve göz alıcı bir görüntü içeren temel unsurları düzenleyin. Daha sonra, doku için keten yastıklar ve canlı bir yeşillik için saksı bitkisi gibi birkaç estetik ekstrayı ekleyin.”

Antrede yapılmaması gerekenler: Antrede düzen nasıl olmalı?

Ev terapisti yanıtladı: Salon ile antreyi nasıl bölebilirim?