Antrede yapılmaması gerekenler: Antrede düzen nasıl olmalı?

Son güncelleme:

Evinizin girişi ister uzun dar bir koridor, isterse küçük ve dikdörtgen bir hol olsun, ilk izlenimi verdiğiniz, trafiğin yüksek olduğu antreleri doğru planlamak önemli.

YANLIŞ ZEMİN SEÇİMİ

Pratik kullanım ve temizlik antrede ilk dikkat edilmesi gereken özelliklerin başında geliyor. Dayanıklılık açısından seramik kaplamaları tercih edin. Yüzeyi pürüzsüz ve koyu renkli olanları kolay temizlenir. Ayrıca kapı girişlerinde paspas kullanmanız da antrede daha hijyenik bir zemin elde etmenizi sağlar. Antrede halı kullanmak aslında çok tercih edilmiyor, özellikle de açık renklerde… İlla ki kullanmak isterseniz koyu renk olanları tercih edin. Kaymaz tabanlı olanları ise, çocuklu evler için güvenlik açısından çift emniyetli olur.

KİŞİSELLEŞTİRMEMEK

Antreyi bir oda saymayarak dekore etmemek de en sık yapılan hatalarda. Oysaki bu alan da, evin bir parçası ve her şeyden önemlisi eviniz hakkında ilk izlenimi yarattığınız yer. Kişisel zevklerinizi yansıtabileceğiniz objeler, duvar kağıdı ve mobilyalarla daha şık bir hale getirebilirsiniz.

YETERLİ KAPASİTEDE BİR AYAKKABILIK SEÇMEMEK

Etrafa dağılmış ayakkabıların görüntüsü antrede herhalde görüntüyü en çok bozan şeylerin başında geliyor. Dağınıklık bir odanın şık görünmemesi için başlı başına bir sebep. Bu yüzden ailenizdeki birey sayısına göre yeterli kapasitede bir ayakkabılık tercih etmeniz önemli. Ayakkabılar görsel olarak dağınık görünebileceği için günlük ayakkabıların dışında olanları olabildiğince kapalı ayakkabı dolaplarında saklamaya özen gösterin.

ASKI ALANINI DÜŞÜNMEMEK

Şapka, atkı, çanta, montlar… Asılacak o kadar çok şey var ki. Pratik bir kullanım için mutlaka askı alanının da düşünülmesi gerekiyor. Eğer geniş bir antreniz varsa kapaklı dolaplar bu iş için ideal. Antreniz büyük değilse ve yine de bu tarz bir dolap yapabilecek bir alanınız varsa ayna kapaklı dolaplarla alanı ferahlatın. Küçük bir antreniz varsa da basit kanca ve askılarla bu problemi kolaylıkla çözebilirsiniz. Düzen konusunda devamlılık sağlamak için evde herkesin askısını farklı renkte seçin.

YETERSİZ AYDINLATMA SEÇMEK

Bir otel odasının loşluğunu bu alanda istemeyiz. Bu sebeple antrelerde doğru ve yeterli aydınlatma büyük önem taşıyor. Ayrıca geçiş alanları olduğu için yeterli ışık miktarı, güvenlik açısından da önemli. Davetkar bir atmosfer için beyaz ışık yerine sarı ışık tercih edin.

Fotoğraf: Ikea.

Antreyi süslemek için duvar kağıdı kullanabilirsiniz: 6 şık öneri

Antreye bank yapıyoruz – Videolu kendin yap tarifi

Antre dekorasyonu ve düzeni için 5 şık çözüm