Su istemeyen 12 iç mekan bitkisi: Susuzluğa dayanıklı bitkiler – Evim
Susuzluğa dayanıklı iç mekan bitkileri

Ayda sadece 1 kez sulamanız gereken 13 iç mekan bitkisi

Ayda sadece 1 kez sulayarak yetiştirebileceğiniz, bakımı kolay ev bitkilerini bir araya getirdik. “Her koşulda dayanıklı 8 ev bitkisi” yazımızın ardından bu liste de oldukça hoşunuza gidecek. Siz de sulamayı unutanlardansanız, evinizde bu bitkiler rahatlıkla yaşayabilir…

1- PARA ÇİÇEĞİ (CRASSULA)

PARA ÇİÇEĞİ (CRASSULA)
Para çiçeği

Para çiçeği çok soğuk havaları sevmeyen bir bitkidir. 15-35 derece arası idealdir. Yaprakla çoğaltmanın mümkün olduğu para çiçeği yaklaşık 4 yaşına geldiğinde çiçek açmaya başlar. Kışın ayda 1 kez sulamanız yeterli olabilir ancak yazın daha sık sulamalısınız.

Para çiçeği (crassula) bakımı hakkında detaylı bilgiye “Para Çiçeği (Crassula) bakım ve sulaması nasıl yapılır? Çiçek açar mı?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

2- KAUÇUK AĞACI (FICUS ELASTICA)

KAUÇUK AĞACI (FICUS ELASTICA)
Kauçuk ağacı

Güneş ışığını çok seven kauçuk, güneş gördüğü yöne doğru yapraklarını çevirme eğilimi gösterir. Bitkiyi düzenli aralıklarla çevirerek orantılı bir şekilde büyümesini sağlayabilirsiniz. Kışın ayda 1 kez sulamanız yeterli olabilir ancak yazın daha sık sulamalısınız.

İlginizi çekebilir: Kauçuk çiçeği bakımı: Sulama, çoğaltma ve tüm püf noktalar

3- PAŞA KILICI

PAŞA KILICI
Paşa kılıcı

Paşa kılıcı (Kılıç çiçeği) dayanıklı bir bitkidir. Çok soğuk havalarda dışarıda bırakılmaması gereken bu bitkinin yapraklarının dik durması için güneş ışığı görmelidir. Kışın ayda 1 kez sulamanız yeterli olabilir ancak yazın daha sık sulamalısınız.

Paşa kılıcı hakkında detaylı bilgiye “Kılıç çiçeği bakımı ve özellikleri: Evde bakımı nasıl yapılır?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

4- KURDELE ÇİÇEĞİ

KURDELE ÇİÇEĞİ
Kurdele çiçeği

Kurdele çiçeği hava akımlarından olumsuz etkilenir. Çok sıcak ya da çok soğuk ortamlarda bırakılmamalıdır. Kurdele çiçeği farklı bitkilerle dip dibe olmayı da sevmez. Rahat bir ortamda yetiştirmeniz gerekir. Kışın ayda 1 kez sulamanız yeterli olabilir ancak yazın daha sık sulamalısınız.

Kurdele çiçeği bakımı ile ilgili detaylı bilgi için: Kurdele çiçeği bakımı ve çoğaltma detayları: Kurdele çiçek açar mı?

5- HAVA BİTKİSİ (TILLANDSIA)

HAVA BİTKİSİ (TILLANDSIA)
Hava çiçeği

Hava bitkisi esintili ve bol aydınlık ortamda yetiştirilmelidir. Sulamak için spreyle sulamasu dolu bir kaba batırma ya da ıslatma yöntemleri kullanılabilir.

Hava bitkisi hakkında detaylı bilgiye “Hava çiçeği bakımı nasıl yapılır? Tillandsia özellikleri nelerdir? İşte püf noktalar” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

6- YELKEN ÇİÇEĞİ (BARIŞ ÇİÇEĞİ)

YELKEN ÇİÇEĞİ (BARIŞ ÇİÇEĞİ)
Yelken çiçeği

Barış çiçeği, yelken çiçeği ya da spatifilyum adıyla bilinir. Spat çiçeği suyu sever ancak susuzluğa dayanıklıdır. Bu bitki çeşitli cinslerde bulunabilir. Örneğin sadece bir ya da iki çiçek açan cinsleri de vardır, çok fazla çiçek açan çeşitleri de… Kışın ayda 1 kez sulamanız yeterli olabilir ancak yazın daha sık sulamalısınız.

Detaylar: Barış çiçeği bakımı nasıl olmalı? (Spatifilyum, Yelken Çiçeği) saksı değişimi

7- ŞEFLERA BİTKİSİ

ŞEFLERA BİTKİSİ
Şeflera

Şeflera doğrudan güneş ışığından hoşlanmaz. Hava akımlarından kolay etkilenir. Bulunduğu yerde başka cisimlerle temasta bulunmaması gerekir. Kış aylarında oda sıcaklığı 7 derecenin altında olmamalıdır. Kışın ayda 1 kez sulamanız yeterli olabilir ancak yazın daha sık sulamalısınız.

Detaylar: Şeflera bakımı püf noktaları: Nasıl çoğaltılır? Çiçek açar mı?

8- SALON YAPRAĞI (ASPIDISTRA ELATIORU)

Salon yaprağı
Salon yaprağı

Salon yaprağı Yıldızkalkan adıyla da bilinir. Aspidistra cinsinin 8 türü vardır. En iyi gelişmeyi 13 – 21 derecelerde gösterir. Yarı gölge veya gölge yerlerde iyi gelişir. Çok ışıklı yerlerde yaprak sapları kısalır. Kışın ayda 1 kez sulamanız yeterli olabilir ancak yazın daha sık sulamalısınız.

9- ZEBRA KAKTÜS (HAWORTHIA)

zebra kaktüs
Zebra kaktüs

Çok sulanmak istemez. Besin bakımından yoksun topraklarda yetiştiği için fazla gübreleme ya da besin takviyelerine karşı duyarlıdır. 

Zebra kaktüs hakkında detaylı bilgiye “Haworthia bakımı nasıl yapılır?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

10- İNCİ TANESİ (SENECIO ROWLEYANUS)

İNCİ TANESİ (SENECIO ROWLEYANUS)
Tesbih çiçeği

İnci tanesi, tesbih çiçeği adıyla da bilinir. Aydınlık ve havadar ortamları çok sever. Boyu uzadıkça uzayan dalı saksı içerisine sarmal şekilde yatırırsanız ve yine dalın üstünü toprakla kapatırsanız kök vermesini sağlayacak böylelikle saksınızda bitkinin doluluk oranıda artacaktır. Kışın ayda 1 kez sulamanız yeterli olabilir ancak yazın daha sık sulamalısınız.

Tesbih çiçeği bakımı hakkında detaylı bilgiye “Tesbih çiçeği (İnci tanesi) bakımı nasıl yapılır? Nasıl çoğaltılır?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

11- ZEZE ÇİÇEĞİ (ZAMIOCULCAS ZAMIIFOLIA)

Zamioculcas
Zamioculcas

Zeze çiçeği iç mekan süs bitkisidir. Zeze çiçeğinin toprak altındaki kısmında yumru yapı vardır. Bu kısım aslında zeze çiçeğinin gövdesidir. Bu gövde kodeks gövde çeşitlerindendir. Suyu ve besinleri depolayıp idareli kullanmayı sağlar.  Kışın ayda 1 kez sulamanız yeterli olabilir ancak yazın daha sık sulamalısınız.

Detaylar: Zamia bitkisi bakımı nasıl yapılır? Zamia (zeze) çiçek açar mı?

12- ALOE VERA

ALOE VERA

Aloe vera bitkisi bakımı kolaydır. Direkt güneş ışığından hoşlanmaz ve bu durumu yapraklarının rengini değiştirerek gösterir. Aloe vera bitkisinin yaprağının rengi değiştiyse, “beni buradan alın” demek istiyordur. Kışın ayda 1 kez sulamanız yeterli olabilir ancak yazın daha sık sulamalısınız.

Aloe vera bakımı hakkında detaylı bilgiye “Aloe Vera çiçeği nasıl yetişir? Bakımı ve çoğaltılmasında püf noktalara dikkat!” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

13- EÇEVERYA (ECHEVERIA)

eçeverya

Susuzluğa dayanıklı iç mekan bitkilerinden biri de eçeverya. Kış döneminde su ihtiyacı fazla değildir. Yazın toprak kurudukça sulama yapılabilir. Güneş altında sulama yapmak echeveria (Eçeverya, saksı güzeli) sukulentin yapraklarının çürümesine neden olur. Bunun dışında fazla sulama da çürümeye neden olur.

Detaylar: Echeveria (Eçeverya) bakımı nasıl yapılır? Neden çürür?

Bakımı kolay bitkiler: Her koşulda dayanıklı 8 ev bitkisi

https://www.evimdergisi.com.tr/bakimi-kolay-bitkiler-olmesi-neredeyse-imkansiz-8-ev-bitkisi/#4-salon-yapragi-cicegi-aspidistra-elatioru-

Su istemeyen dış mekan bitkileri: Susuzluğa dayanıklı 19 çiçek

Siz tatildeyken çiçekleriniz kendini sulasın! Ölmemeleri için bunları yapın