Ayda sadece 1 kez sulamanız gereken 12 iç mekan bitkisi

Susuzluğa dayanıklı iç mekan bitkileri
Susuzluğa dayanıklı iç mekan bitkileri

Ayda sadece 1 kez sulayarak yetiştirebileceğiniz, bakımı kolay ev bitkilerini bir araya getirdik. “Her koşulda dayanıklı 8 ev bitkisi” yazımızın ardından bu liste de oldukça hoşunuza gidecek. Siz de sulamayı unutanlardansanız, evinizde bu bitkiler rahatlıkla yaşayabilir…

1- PARA ÇİÇEĞİ (CRASSULA) *

Para çiçeği çok soğuk havaları sevmeyen bir bitkidir. 15-35 derece arası idealdir. Yaprakla çoğaltmanın mümkün olduğu para çiçeği yaklaşık 4 yaşına geldiğinde çiçek açmaya başlar. Kışın ayda 1 kez sulamanız yeterli olabilir ancak yazın daha sık sulamalısınız.

Para çiçeği (crassula) bakımı hakkında detaylı bilgiye “Para Çiçeği (Crassula) bakım ve sulaması nasıl yapılır? Çiçek açar mı?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

PARA ÇİÇEĞİ (CRASSULA)
Para çiçeği

2- KAUÇUK AĞACI (FICUS ELASTICA) *

Güneş ışığını çok seven kauçuk, güneş gördüğü yöne doğru yapraklarını çevirme eğilimi gösterir. Bitkiyi düzenli aralıklarla çevirerek orantılı bir şekilde büyümesini sağlayabilirsiniz. Kışın ayda 1 kez sulamanız yeterli olabilir ancak yazın daha sık sulamalısınız.

KAUÇUK AĞACI (FICUS ELASTICA)
Kauçuk ağacı

3- PAŞA KILICI *

Paşa kılıcı (Kılıç çiçeği) dayanıklı bir bitkidir. Çok soğuk havalarda dışarıda bırakılmaması gereken bu bitkinin yapraklarının dik durması için güneş ışığı görmelidir. Kışın ayda 1 kez sulamanız yeterli olabilir ancak yazın daha sık sulamalısınız.

Paşa kılıcı hakkında detaylı bilgiye “Kılıç çiçeği bakımı ve özellikleri: Evde bakımı nasıl yapılır?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

PAŞA KILICI
Paşa kılıcı

4- KURDELE ÇİÇEĞİ *

Kurdele çiçeği hava akımlarından olumsuz etkilenir. Çok sıcak ya da çok soğuk ortamlarda bırakılmamalıdır. Kurdele çiçeği farklı bitkilerle dip dibe olmayı da sevmez. Rahat bir ortamda yetiştirmeniz gerekir. Kışın ayda 1 kez sulamanız yeterli olabilir ancak yazın daha sık sulamalısınız.

KURDELE ÇİÇEĞİ
Kurdele çiçeği

5- HAVA BİTKİSİ (TILLANDSIA) *

Hava bitkisi esintili ve bol aydınlık ortamda yetiştirilmelidir. Sulamak için spreyle sulamasu dolu bir kaba batırma ya da ıslatma yöntemleri kullanılabilir.

Hava bitkisi hakkında detaylı bilgiye “Hava çiçeği bakımı nasıl yapılır? Tillandsia özellikleri nelerdir? İşte püf noktalar” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

HAVA BİTKİSİ (TILLANDSIA)
Hava çiçeği

6- YELKEN ÇİÇEĞİ (BARIŞ ÇİÇEĞİ) *

Barış çiçeği, yelken çiçeği ya da spatifilyum adıyla bilinir. Spat çiçeği suyu sever ancak susuzluğa dayanıklıdır. Bu bitki çeşitli cinslerde bulunabilir. Örneğin sadece bir ya da iki çiçek açan cinsleri de vardır, çok fazla çiçek açan çeşitleri de… Kışın ayda 1 kez sulamanız yeterli olabilir ancak yazın daha sık sulamalısınız.

Barış çiçeği hakkında detaylı bilgiye “Barış çiçeği bakımı nasıl olmalı? (Spatifilyum, Yelken Çiçeği) saksı değişimi yazımızdan ulaşabilirsiniz.

YELKEN ÇİÇEĞİ (BARIŞ ÇİÇEĞİ)
Yelken çiçeği

7- ŞEFLERA BİTKİSİ *

Şeflera doğrudan güneş ışığından hoşlanmaz. Hava akımlarından kolay etkilenir. Bulunduğu yerde başka cisimlerle temasta bulunmaması gerekir. Kış aylarında oda sıcaklığı 7 derecenin altında olmamalıdır. Kışın ayda 1 kez sulamanız yeterli olabilir ancak yazın daha sık sulamalısınız.

ŞEFLERA BİTKİSİ
Şeflera

8- SALON YAPRAĞI (ASPIDISTRA ELATIORU) *

Salon yaprağı Yıldızkalkan adıyla da bilinir. Aspidistra cinsinin 8 türü vardır. En iyi gelişmeyi 13 – 21 derecelerde gösterir. Yarı gölge veya gölge yerlerde iyi gelişir. Çok ışıklı yerlerde yaprak sapları kısalır. Kışın ayda 1 kez sulamanız yeterli olabilir ancak yazın daha sık sulamalısınız.

Salon yaprağı
Salon yaprağı

9- ZEBRA KAKTÜS (HAWORTHIA) *

Çok sulanmak istemez. Besin bakımından yoksun topraklarda yetiştiği için fazla gübreleme ya da besin takviyelerine karşı duyarlıdır. 

Zebra kaktüs hakkında detaylı bilgiye “Haworthia bakımı nasıl yapılır?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

zebra kaktüs
Zebra kaktüs

10- İNCİ TANESİ (SENECIO ROWLEYANUS) *

İnci tanesi, tesbih çiçeği adıyla da bilinir. Aydınlık ve havadar ortamları çok sever. Boyu uzadıkça uzayan dalı saksı içerisine sarmal şekilde yatırırsanız ve yine dalın üstünü toprakla kapatırsanız kök vermesini sağlayacak böylelikle saksınızda bitkinin doluluk oranıda artacaktır. Kışın ayda 1 kez sulamanız yeterli olabilir ancak yazın daha sık sulamalısınız.

Tesbih çiçeği bakımı hakkında detaylı bilgiye “Tesbih çiçeği (İnci tanesi) bakımı nasıl yapılır? Nasıl çoğaltılır?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İNCİ TANESİ (SENECIO ROWLEYANUS)
Tesbih çiçeği

11- ZEZE ÇİÇEĞİ (ZAMIOCULCAS ZAMIIFOLIA) *

Zeze çiçeği iç mekan süs bitkisidir. Zeze çiçeğinin toprak altındaki kısmında yumru yapı vardır. Bu kısım aslında zeze çiçeğinin gövdesidir. Bu gövde kodeks gövde çeşitlerindendir. Suyu ve besinleri depolayıp idareli kullanmayı sağlar.  Kışın ayda 1 kez sulamanız yeterli olabilir ancak yazın daha sık sulamalısınız.

Zamioculcas
Zamioculcas

12- ALOE VERA *

Aloe vera bitkisi bakımı kolaydır. Direkt güneş ışığından hoşlanmaz ve bu durumu yapraklarının rengini değiştirerek gösterir. Aloe vera bitkisinin yaprağının rengi değiştiyse, “beni buradan alın” demek istiyordur. Kışın ayda 1 kez sulamanız yeterli olabilir ancak yazın daha sık sulamalısınız.

Aloe vera bakımı hakkında detaylı bilgiye “Aloe Vera çiçeği nasıl yetişir? Bakımı ve çoğaltılmasında püf noktalara dikkat!” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

ALOE VERA

Bakımı kolay bitkiler: Her koşulda dayanıklı 8 ev bitkisi

Ne Düşünüyorsun?

Yorum lar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
aztek - meksika-stili-dekorasyon

Aztek stilinin püf noktaları: Mistik kültürlerin etnik stili

sık yapılan dekorasyon hataları

Sık yapılan dekorasyon hataları ve dikkat edilmesi gerekenler