Doğru hava temizleyici nasıl seçilir?

Son güncelleme:

Doğru hava temizleyici nasıl seçilir? Bir zamanlar klimalar ihtiyaç değil lüks olarak görülürdü. Ancak yıldan yıla ısınan hava, özellikle bazı bölgeler için klimayı bir yaşam zorunluluğu haline getirdi. Yaz aylarının yüksek nemi ve 40’lı derecelerdeki sıcaklıklar klimasız ortamlarda nefes almayı bile zorlaştırdı.

Günümüzde benzer bir lüks – zorunluluk ikilemi hava temizleme cihazları için geçerli… Kimileri için oldukça lüks olarak kabul edilen hava temizleme cihazları, gelişmiş şehirlerde birer ihtiyaç halini almaya başladı. Temiz ve kaliteli havaya erişimin güçleşmesi, yaz aylarında dahi şehrin inşaat tozu, kiri, egzoz dumanı gibi nedenlerle camların açılamaması, son olarak da pandemi dönemiyle birlikte önemini anladığımız kapalı ve toplu yaşanan alanlardaki hava kalitesinin önemi hava temizleme cihazlarını bir lüks olmaktan çıkarak bir sağlık ihtiyacı haline getirdi. 

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Evin havasını temizleyen 30 bitki: NASA öneriyor!

DOĞRU HAVA TEMİZLEYİCİ NASIL SEÇİLİR?

LG uzmanları, bir hava temizleyici seçerken 3 faktörün göz önünde bulundurulmasını öneriyor: 

1. Standart kullanım alanının (uygulanabilir alan), kullanılan gerçek alanın en az %130’u kadar olmasına dikkat etmek verimlilik açısından fayda sağlıyor. Bu nedenle uzmanlar, cihaz seçerken mutlaka evin büyüklüğü göz önünde bulundurulmayı tavsiye ediyor. Cihazın en çok kullanılacağı ve genel olarak evlerde en büyük alan oturma odası olduğu için, oturma odasının büyüklüğüne göre satın alınması öneriliyor. Alanın hesaplanmasında ise şöyle bir hesap yapılabilir: Kullanım alanın büyüklüğü (m²) x 1.3 

Örnek: Oturma alanı 40m² ise 40m²x1.3=52m² olarak hesaplayıp, en az 52m² uygulanabilir alana sahip olan cihazın seçmesi öneriliyor.

2. Filtrelerin sınıfını bilmek tüketiciler açısından fayda sağlıyor. Filtre sınıfının, ne kadar ince tozu filtrelediğiyle ilgili değil, 0.3㎛ boyutlu ince tozunu ‘kaldırma oranı’ndaki farkıyla ilgili olduğu biliniyor. Filtre sınıfı ne kadar yüksek olursa, üfleme gücü o kadar azalıyor. Bu da işlenecek ince toz miktarını azaltabiliyor. İnce toz giderme verimliliği göz önüne alındığında, çoğu hava temizleyicide E11, E12 ve H13 sınıflı filtreler kullanıyor. Bu durumda, filtre sınıftan ziyade filtrenin boyutunun ne kadar geniş olduğuna bakmak öneriliyor. Ancak bu bilgi rakam olarak nadiren bulunuyor. Bu nedenle plaka tipi filtre yerine, kullanıldığında birden fazla alanda havayı temizleyebilen dairesel tipi filtre kullanan bir ürün kullanılması tavsiye ediliyor. Plaka tipi filtre ise sadece önden ve arkadan toz emiyor, ancak dairesel tipi filtre nispeten kör bir bırakmadan tozları yönetebildiği için havayı daha çok etkili bir şekilde soluyabiliyor.

3. İnce toz konsantrasyonunu ölçen ek bir fonksiyon olan PM sensörü, ultra ince tozun standartı olan 2.5 veya daha üstü sınıfı olması tavsiye ediliyor. Mevcut hava temizleyicilerde genellikle PM10, PM2.5, PM1.0 olarak 3 sensör bulunuyor. Genel olarak üç sensöre de sahip olan ürünlerin fiyatı yüksek olabiliyor, ancak performans açısından en iyisi olarak kabul ediliyor.

Banyonuz yeterince hava alıyor mu? Küf oluşmasını istemiyorsanız dikkat!