akdeniz stilleri fas-stili ve toskana stili
akdeniz stilleri fas-stili ve toskana stili

Akdeniz’in iki yakasından iki stil: Fas ve Toskana stili özellikleri

Son güncelleme:

Akdeniz’in iki yakasından iki stil: Fas ve Toskana stili… Mediterranean, yani iki karanın arasındaki su… Biz Akdeniz diyoruz ama dünyada pek çok dilde o böyle anılıyor. Bu suyun altında Fas, üzerinde ise Toskana bölgesi, yüzyıllardır dekorasyona ilham olmaya devam ediyor.

FAS STİLİ

Stilin büyük bir parçasını el dokuma kilimler oluşturuyor. Duvara asabilir, yerde üst üste de kullanabilirsiniz. Yaz atmosferi için ustalıkla elde işlenen bambu mobilyalarla kombinleyebilirsiniz. – homesense.ca

Fas’ın dekorasyondaki stil yansımalarını biz çoğunlukla Moroken ya da Marakeş olarak duyuyoruz. Bu adlarla anılan Kuzey Afrika’da, yıllar yılı pek çok kültürden etkilenmiş bir ülke. Dolayısıyla dekorasyon tarafında da müthiş bir zenginlik karşımıza çıkıyor. Akdeniz’in neredeyse hiçbir kültüründen soyutlayamayacağımız Fas stili, İspanya, Fransa, Hindistan ve Afrika stillerinden çok etkilenmiştir.

İlginizi çekebilir: Fas stili dekorasyonun şifreleri: Bir ülke, bir stil, iki etki

RENKLER

Beyaz üzeri kendinden dokuma tekniği ile yapılan Berberi halılarının y akışmadığı iç mekan olmaz – zocohome.com

Moroken stilin en belirleyici taraflarından birisi kullanılan renklerdir. Genellikle parlak, sıcak renkleri görürüz. Turuncu, fuşya, mor, turkuaz gibi tonlar favori olabilecek renkler arasında. Ancak illa ki çok renkli bir tema oluşturmak zorunda değilsiniz. Son dönemlerin natüralist stilleri Fas stiline de daha minimalist görünümler katmaya başladı. Monokrom bir tema oluşturabilir, bu kartelayı doku ve desenlerle zenginleştirebilirsiniz.

TEKSTİLLER

Ham kumaşların, natürel tekstillerin önderliğinde bir stilden bahsediyoruz. Grafik desenli yastıklar, ham keten throwlar, benzer biçimde geometrik halılar stilin olmazsa olmazları arasında. Berberi halıları, Beni Ourain halıları ise dünyaca ünlü ve çok sevilenler arasında.

FORMLAR

Ahşap oyma dolaplar nefis bir görünüm sunar – zocohome.com

Anahtar, hilal, kubbeler, torna efektler, oryantalist yuvarlak hatlar Marakeş’in sembolleri arasında. Benzer biçimde el oyması ahşap işçiliği de stilin sanatsal ayırt edici kimliğini oluşturuyor. Sedef kakmalar, artık yok olmaya yüz tutmuş bir ustalığın yansıması olsa da bu zanaatın izleri stilde mevcut. Sedef kakma ve bol işlemeli aynalar çok sık karşımıza çıkıyor.

DÖŞEMELER

Mozaik, dekoratif çiniler, geometrik seramikler Fas evlerinin tamamlayıcıları arasında.

AYDINLATMALAR

İşte en sevilen kısımlardan birine geldik. Çünkü Fas aydınlatmaları gerçekten birer sanat eseri gibi. Bakır sarkıtlar, bol işlemeli pirinç ya da bronz gibi metallerden yapılma avizeler, ferforje fenerler ışıl ışıl ve mistik bir ortamın garantörü konumunda.

TOSKANA STİLİ

İtalya ile özdeşleşen Toskana stili geniş verandaları, uzun yemek masaları ve çok kişiyi ağırlayacak şekilde tasarlanmış oturma alanlarıyla öne çıkıyor. – mintheg.com

Akdeniz’in üzerinde bu kez sahil boyunca uzanan bir stil karşılıyor bizi: Toskana… İtalya’nın güney kıyılarıyla özdeşleşen bu stil ilhamını, doğadan alıyor. Gelişigüzel kesilmiş taş döşemeler, asimetrik kireç duvarlar, ılık güneşin tüm tonları ve güneşte pişmiş kadar doğal terrakotta detayları bu stilin en güzel detayları arasında. Rahatlık, dinginlik ve basitlik üzerine örülmüş olan stil bu açıdan hem zamansız hem de içinde herkes için bir şey barındıran bir özellik taşıyor.

MİMARİ DETAYLAR

Tipik bir Toskana evi hemen her zaman sayfiyede ve geniş bir bahçe içinde konumlanır. Bu sebeple bir Toskana evinin ilk dikkat çeken yeri açık hava alanlarıdır. Geniş verandalar ve balkonlar açık havada geçirilen uzun zamanı işaret eder. Yöreye özgü olan kireç taşı ya da kesme taş ustalığı en yaygın mimari detaylardan. Bunun dışında İtalya’ya özgü mermer zeminler, çini karolar da çok dikkat çekici. Pencerelerin kenarlarında hep bir bezeme görebilirsiniz. Alçıdan rustik renklere bürünen çıkmalar ve ahşap panjurlar en sevilenleri arasında.

MALZEMELER

mintheg.com

Demir işçiliği Toskana stilinin olmazsa olmazlarından. Beyaz, siyah, gri… Neredeyse her rengine rastlayabilirsiniz, bu bol kıvrımlı ferforje mobilya ve aksesuarların. Yine en ayırt edici detaylardan birisi patine yüzeyli ahşaplar ve işlenmemiş masif yüzeylerdir. Ağacın ya da ahşabın bu halleri bu evlere çabasız bir doğallık katıyor. Pişmiş toprak, tuğla, seramik, porselen, galvaniz de yine en çok dikkat çekenler arasında yer alır.

RENKLER

Güneş sarısı, gün batımı turuncusu, yeşil, mavi, ekru, taş, tarçın, şeftali, kapuçino, karamel, kiremit tonları stilin favori renkleri arasında.

Aztek stilinin püf noktaları: Mistik kültürlerin etnik stili

Akdeniz stili ya da sahil evi stili için en uygun renklerle dekore edilmiş evler