PANÇO-DİKİMİ
PANÇO-DİKİMİ

Çocukları için 6 saatte şık pançolar dikti

Son güncelleme:

Susi Tate, serin havalarda çocuklarının giyeceği rahat bir şeyler yapmak istiyordu. Aklına 70’lerde herkesin üzerinde olan dönemin modası ve günümüzde hala pek çok kişinin üzerinde gördüğümüz pançoları dikmek geldi. İşte Susi Tate’nin anlatımı ile panço dikimi hikayesi…

ÇOCUKLUĞUNDAN ESİNLENDİ, ÇOCUKLARI İÇİN DİKTİ

“Kıştan hemen önce, çocukların dışarıdayken giyecekleri sıcak ve rahat bir şeyler yapmayı düşünüyordum. Büyükannemin bana çocukken yaptığı panço aklıma geldi. 70’lerde herkesin üzerinde panço vardı. Bu bu nostaljik anılar beni kızlarım için birer tane panço yapma fikrine ulaştırdı. Ne kadar yetenekli olduğumu göstermek için harekete geçtim.

İlk olarak pançolar için iki farklı renk seçtim. Biri küçük kızım için mavi, diğeri mor. Sonra tığ işi örgüme başladım. Aklımda pançonun neye benzemesini istediğime dair fikir vardı ancak bir modelim yoktu. Temel olarak kare desenlerle başladım. 6 saat tığ işi yaptım.

KARELER BİRLEŞTİ

Kareleri tasarladıktan sonra daha fazlasını yapmak durumunda kaldım. Her panço dört kareden oluşuyor. Kızlar bu pançolara başlık da eklememi istediği için ikişer tane daha kare yaptım.

PANÇO YAPMAK İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

Bu pançoyu yapmak için ihtiyacınız olan şeyler sekiz iplik topu, süslemek için biraz boncuk, biraz zaman ve sabır…

TIĞ İŞİ YAPMAYI NASIL ÖĞRENDİ?

Tığ işi yapmayı yaklaşık 8 yaşındayken öğrendim. Yıllarca oturup büyükannemin örgü yapışını izledikten sonra ilgimi çekti. O zamandan beri tığ işi ile bir aşk yaşadım. Bana göre tığ işi, bir heykel yapmak gibi kendini ifade etme biçimidir.

Kızlarım pançolarını sevdi. Bundan mutluluk duyuyorum. Pançolarını sıklıkla giyiyorlar. Yaşasın ben!”