“Bu ev hayatımın bir özeti”

0

Aslı Yaşasın Anadoluhisarı’ndaki 60 senelik bu apartman dairesinde geçmişin izleri ile günümüz trendlerini buluşturuyor.

Anadoluhisarı tarihi dokusunu her zaman korumuş, eski yalılarla, köşklerle ve az katlı balkonlu apartmanlarla dolu, İstanbul’un en eski semtlerinden biri. Aslı Yaşasın da geçtiğimiz yaz, Maslak’taki evinden bu semte taşınmış: “O dönem kızımın küçük olması nedeniyle ev-iş yakın olsun öncelikli tercihimizdi. Şimdi ise biraz daha mahalle havası aradığımızı farkettik, toplu konutdan ziyade esnaf ile her sabah selamlaştığın, sıcak samimi bir mahalle ortamı tercihi üzerine buraya taşındım.“ 60 senelik bir aile apartmanını tercih ederek, dokusunu bozmadan, aslına uygun sekilde koruyarak bir tadilat başlatmışlar. Mutfak ve banyoda komple bir tadilat uygulanırken, yer kaplamaları, tesisat ve boya da yenilenmiş.

Ev sahibesi dekorasyon stili olarak eklektik tarza yatkın olduğunu düşünüyor. Senelerdir seyahatlerden topladıkları, ailesinden kalan parçalar ve yeni dönemde etkilendiği sanatçılardan topladıklarını birleştirerek hayatını evine yansıtmış: “Evi sıcak, yuva hissettiren de zaten bu. O nedenle evim modern, klasik veya retro gibi bir tarzı yansıtıyor demem çok doğru bir tanım olmaz. Birden çok tarzın uyum ile bir araya gelmesi sonucu eklektik bir tarz yakaladığımı düşünüyorum.”

Ev aynı katta yer alan iki dairenin birleştirilmesiyle oluşturulmuş. Ön daire fazlası ile güneş aldığı için duvarlarda antrasit gri, koltuklar bej, mobilyalar ise siyah veya ham ahşap tercih edilmiş. Dairenin ön cephesinde salon ve çalışma odası yer alıyor. İki daire birleştiğinden geniş bir mutfak yer alıyor. Arka cephede ise yatak odaları konumlandırılmış. Yatak odalarında daha çok beyaz mobilyalar, duvarlar ve koyu renk perdelere yer verilmiş. Aslı Hanım evini dekore ederken ilham kaynağı haftalık olarak takip ettiği 300 dekorasyon bloğu olmuş: “Bunların içerisinde ilk 5 şöyle. Apartment Therapy, Coco+Kelley, Habitually Chic, SFGirlbybay ve FreshHome. Girişim projem evmanya.com sayesinde bu alanda 6 yıldır çok yoğun çalıştığım için dekorasyon konusunda detaylı bir arşiv de biriktirdim aslına bakarsanız. Asli.me adresimden tekrar dekorasyon notlarımı toparlayıp, arşivlediklerimi paylaşmaya başladım.”

İki dairenin mutfakları birleştirilerek tek bir mutfak alanı yaratılmış. Herşeyin elinin altında olmasından hoşlanan ev sahibesi bu nedenle mutfakta bolca dolap olmasını tercih etmiş. Banyoda da düzeni sağlamak için aldığı dolap alanları fazla tutulmuş.


Ev 2+1 iken çocuk odası olarak kullanılan bu alan, daire büyütülünce yemek odasına dönüştürülmüş.

Aslı Hanım mutfakta herşeyin elinin altında olmasını istediği için bolca dolap yaptırmış.

Evin minik kızının odası pembe ağırlıklı. Oda takımı evmanya.com’dan, oyuncaklarını sakladığı sepetli dolaplar ise Ikea’dan.

Eve gelecek misafirler için de bir konuk odası oluşturulmuş. Bu odada da açık renkler ağırlıklı olarak kullanılmış.

Banyo mobilyaları beyaz seçilmiş. Bu alanda da dolaplara ve depolama ünitelerine önem verilmiş.

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ FOTOĞRAFLAR İBRAHİM ÖZBUNAR

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.