Aynı katta iki daireyi alıp birleştirdiler

Aynı katta iki daireyi alıp birleştirdiler! Anadolu Hisarı’nda bir evdeyiz

Aslı Yaşasın Anadoluhisarı’ndaki 60 senelik bu apartman dairesinde geçmişin izleri ile günümüz trendlerini buluşturuyor.

İSTANBUL’UN EN ESKİ SEMTLERİNDEN BİRİ

Anadoluhisarı tarihi dokusunu her zaman korumuş, eski yalılarla, köşklerle ve az katlı balkonlu apartmanlarla dolu, İstanbul’un en eski semtlerinden biri. Aslı Yaşasın da geçtiğimiz yaz, Maslak’taki evinden bu semte taşınmış:

“O dönem kızımın küçük olması nedeniyle ev-iş yakın olsun öncelikli tercihimizdi. Şimdi ise biraz daha mahalle havası aradığımızı fark ettik, toplu konuttan ziyade esnaf ile her sabah selamlaştığın, sıcak samimi bir mahalle ortamı tercihi üzerine buraya taşındım.”

Ev 2+1 iken çocuk odası olarak kullanılan bu alan, daire büyütülünce yemek odasına dönüştürülmüş.

DOKUSUNU BOZMADAN TADİLAT YAPILDI

60 senelik bir aile apartmanını tercih ederek, dokusunu bozmadan, aslına uygun şekilde koruyarak bir tadilat başlatmışlar. Mutfak ve banyoda komple bir tadilat uygulanırken, yer kaplamaları, tesisat ve boya da yenilenmiş.

“EKLEKTİK TARZ YAKALADIM”

Ev sahibesi dekorasyon stili olarak eklektik tarza yatkın olduğunu düşünüyor. Senelerdir seyahatlerden topladıkları, ailesinden kalan parçalar ve yeni dönemde etkilendiği sanatçılardan topladıklarını birleştirerek hayatını evine yansıtmış: “Evi sıcak, yuva hissettiren de zaten bu. O nedenle evim modern, klasik veya retro gibi bir tarzı yansıtıyor demem çok doğru bir tanım olmaz. Birden çok tarzın uyum ile bir araya gelmesi sonucu eklektik bir tarz yakaladığımı düşünüyorum.”

Aslı Hanım için dresuarın üzerinde sergilediği terraryumun önemi başka. Onu kendisi yapmış. Dresuar altincicadde.com’dan.

İKİ DAİRE BİRLEŞTİRİLDİ

Ev aynı katta yer alan iki dairenin birleştirilmesiyle oluşturulmuş. Ön daire fazlası ile güneş aldığı için duvarlarda antrasit gri, koltuklar bej, mobilyalar ise siyah veya ham ahşap tercih edilmiş. Dairenin ön cephesinde salon ve çalışma odası yer alıyor. İki daire birleştiğinden geniş bir mutfak yer alıyor.

Aslı Hanım’ın bir tutkusu da fotoğraf. Çalışma odasında aksesuarların yanı sıra farklı fotoğraf makineleri de kendilerine yer bulmuş.

Arka cephede ise yatak odaları konumlandırılmış. Yatak odalarında daha çok beyaz mobilyalar, duvarlar ve koyu renk perdelere yer verilmiş. Aslı Hanım evini dekore ederken ilham kaynağı haftalık olarak takip ettiği 300 dekorasyon bloğu olmuş.

Salonun duvarları antrasit rengine boyanmış. Bu da dramatik ama gösterişli bir etki yaratıyor.

MUTFAKLAR BİRLEŞTİRİLMİŞ

İki dairenin mutfakları birleştirilerek tek bir mutfak alanı yaratılmış. Herşeyin elinin altında olmasından hoşlanan ev sahibesi bu nedenle mutfakta bolca dolap olmasını tercih etmiş. Banyoda da düzeni sağlamak için aldığı dolap alanları fazla tutulmuş.

Evin minik kızının odası pembe ağırlıklı. Oda takımı evmanya.com’dan, oyuncaklarını sakladığı sepetli dolaplar ise Ikea’dan.
Eve gelecek misafirler için de bir konuk odası oluşturulmuş. Bu odada da açık renkler ağırlıklı olarak kullanılmış.
“Düzen benim gibi yoğu n iş hayatı olanlar için çok önemli, birim zamanı daha verimli kullanmamı sağlıyor. Dolap düzeni konusunda artık uzman olduğumu söyleyebilirim.”
Banyo mobilyaları beyaz seçilmiş. Bu alanda da dolaplara ve depolama ünitelerine önem verilmiş.

Anadolu Hisarı’nda Arzu’nun dünyası: 3 odalı 90 m2 daire