Ev turu: Anadolu Hisarı’nda 90 m2 şık bir evdeyiz

Tekstilci Arzu Coşkan’nın Anadolu Hisarı’ndaki evi, modern, sıcak ve anılarla dolu dekorasyonuyla samimi bir ambiyansa sahip.

Salondaki koyu gri kanepeler Ikea’dan, orta sehpa Mudo Concept’ten, bank Boyner Evde’den, hasır halı Koçtaş’tan ve sarkıt lamba Has Aydınlatma’dan. Sağ köşedeki kristal avize anneanneden kalma. Sol duvardaki krem çerçeveli ayna bir antikacıdan alınmış. Sağda duvara asılı ahşap kaftan Akın Yükseler Atelye Bodrum’dan, büyük tablo Ali Demir’e ait. Sağ duvardaki saat enişteden hediye, zemindeki sedefli sandık aileden kalma.

ANADOLU HİSARI’NDA GÜZEL BİR EV

Ev sahibesi Arzu Coşkan, yirmi iki yıllık tekstilci bir iş insanı. Bu evde köpeği Sosa ile beraber yaşıyor ve ailesine yakın olmak için Anadolu Hisarı’ndaki Göksu Evleri sitesini tercih etmiş.

ÜÇ ODALI 90 M2 DARİRE

Ziyaret ettiğimiz bahçe katı daire, 90 m2 ve üç odalı. Dekorasyon çalışmalarını ev sahibesi bizzat kendisi gerçekleştirmiş.

“Benden önce burada bir çift yaşamış. Eve ilk girdiğimde oldukça bakımlıydı. Benim herhangi bir tadilat, yıkım/döküm yapmama gerek olmadı. Sadece boya, badama yapıp banyo ünitelerini değiştirdim. Evin iç mekanlarını büyütmek ve alanları ferah göstermek için tül perdeler tercih ettim. Ancak, ev bahçe katı olduğu için dışarıdan içerisinin görünmemesine de dikkat ettim; oysa perde hiç sevmem.

Katkat raf ünitesi Mudo Concept’ten, bronz porselen tabure Paşabahçe’den, çiçek desenli koltuk Dank’tan. Abidin Dino tablosunun altındaki küçük tablo Paris’ten alınmış.

“BİR EVDE İKİ KÖPEKLE YAŞANABİLİR OLMASINA DİKKAT ETTİM”

İlk taşındığımda iki köpeğim vardı. Küçük bir evde iki köpekle beraber rahat yaşanabilir olmasına ayrıca dikkat ettim. Sonuçta benim kadar onların da rahatlığı benim için önemliydi” diye anlatmaya başlayan Arzu Coşkan şöyle devam ediyor:

“Evin renk tonlarında genelde günlük yaşamımda, kıyafetlerimde kullanmaya alışık olduğum renkleri seçtim. Evde kahve ve bejler var ama en sevdiğim renk olan griyi ağırlıklı olarak kullandım. Evin mobilya seçimlerinde yeni alımların yanı sıra aileden kalma, benim için
özel olan parçaları da dekorasyona dahil ettim. Seyahatlerimde evim için alışveriş etmeyi çok seviyorum. Sonradan onları evimde kullanmak ayrı bir keyif, benim için. Dekorasyonda önce görsellik derken yaşadıkça fonksiyonelliğe önem verdim, açıkcası. Ben organize ve belli bir disipline sahip bir kadınım. Evlerimin de düzgün olmasına önem veriyorum. Hiçbir zaman evimi dağınık göremezsiniz. Aslında dekore etmeyi sevdiğim kadar toparlamaktan da keyif alıyorum.”

Deri koltuk Mudo Concept’ten, turuncu yastık Zara Home’dan, deri puf Çağlayan’da özel imalat yaptırılmış. Köşedeki lambader ve zemindeki bakır ibrik Atölye Tunca Saner’den. Metal vazo Yargıcı Homeworks’ten, televizyon ünitesi üzerindeki fener Paşabahçe’den. Sağ köşedeki tablo Cihat Burak’a ait. Soluna Arif Dino ve İlhan Berk desenleri asılmış.

ZEMİN SEÇİMLERİ

Evin zeminlerinde beyaza boyalı parke görülüyor ve mutfak, banyo, koridor ve balkonda seramik mevcut. “Evde köpekli bir yaşam olduğu için sadece salonda bir hasır parça halı ve koridorda bir yolluk kullanıyorum. Dekorasyon alışverişlerimi Mudo Concept, Yargıcı Homeworks, Ikea, Boyner Evde, Koçtaş, Euroflora, Has Aydınlatma, Ottantik Arts, Dank, Paşabahçe, Zara Home, Coastal Homes, Pabetland, Atelye Bodrum, Atölye Tunca Saner, Feriköy Bit Pazarı’ndan ve çeşitli yurt dışı seyahatlerimde yaptım.

Koridordaki yolluk Ikea’dan. Duvara sanat eserleri karışık asılmış. Burada Kezban Arca Batıbeki, Vedat Örs, Devrim Erbil, Avni Arbaş ve Fikret Mualla’ya ait eserler mevcut.

“SOFRA DÜZENİ BENİM İÇİN ÖNEMLİDİR”

Bu arada sanatla da bir izleyici olarak ilgileniyorum. Bu ilgim, Abitus Sanat Projeleri ortağı ve Mardin Bienali direktörü Döne Otyam sayesinde başladı. Evimde Cihat Burak, İlhan Berk, Abidin Dino, Arif Dino, Nedim Günsür, Mehmet Güleryüz, Ali Demir, Fikret Mualla, Devrim Erbil, Avni Arbaş, Vedat Örs ve Nasra Şimmeshindi eserleri var,” diyen Coşkan, “Evde misafirim hiç eksik olmaz. Misafir ağırlamayı ve evde daimi bir hareket olmasını seviyorum. Misafir ağırlarken her şeyin bir uyum içinde olmasına özen gösteriririm. Sofra düzeni benim için önemlidir. Şık bir sofra, lezzetli ikramlarla birleşince, misafir ağırlamak ta keyifli oluyor,” diyerek sözlerini tamamlıyor.

Koltuk Amerika’dan, ev sahibesinin doğduğu evden hatıra. Üzerindeki yastık Yargıcı Homeworks’ten. Konsol ve parça halı Ikea’dan, antika abajur aileden kalma. Perde Anadolu Hisarı’nda bir perdeciye yaptırılmış. Duvardaki çerçevelenmiş eski tekstil ve ayna dededen kalma.
Ferforje kanepe anneden hediye. Minderler Koçtaş’tan, yastıklar Yargıcı Homeworks ve Strasbourg’dan. Zemindeki fener de Yargıcı Homeworks’ten alınmış.
Banyodaki ayna Gümüşsuyu’ndaki bir dükkandan, lavabo ünitesi Ikea’dan, boncuklu anahtar Mardin’den ve bakır ibrik Atölye Tunca Saner’den alınmış.

MUTFAK FAYANSLARI DEĞİŞTİRİLMİŞ

Ev satın alındığında mutfak bu haliyle mevcutmuş. Sadece ev sahibesi fayansları değiştirmiş. Sağdaki çiçeklerin vazosu Euroflora’dan, kuşlu porselenler Pabetland’dan yıllar önce alınmış.

YATAK ODASI DEKORASYONU

Yatak başına ahşap bir panel monte edilmiş. Mona Lisa bir tekstil üzerine yapılmış ve Anadolu Hisarı’ndaki Ottantik Arts’tan alınmış. Yastıklar Yargıcı Homeworks’ten, örtü Ikea’dan ve çizgili battaniye Zara Home’dan. Beyaz boyalı ahşap komodin Ottantik Arts’tan, soldaki sepetli yan sehpa anneanneden. Abajur Kadıköy’deki antikacılar çarşısından. Sağ duvardaki Venedik ayna Nişantaşı’ndaki bir çerçeveciden. Sağ duvara İspanya’dan bir resim, Paris’ten bir poster ve bir arkadaşın çektiği köpek Gümüş’ün fotoğrafı asılmış.

HAZIRLAYAN: RANA KORGÜL
FOTOĞRAFLAR: BURAK TEOMAN
Evim Dergisi 2019

İzmir Sasalı’da kalabalık aileye konforlu bir sığınak