sapanca tiny house

Tiny House Ev Turu: Sapanca’da konforlu ve şık bir evdeyiz

Son dönemlerin yükselen eğilimlerinden “Tiny House” yani küçük evler akımından ilham alan bu mini ahşap ev, dekorasyonuyla iddialı olduğu kadar sahiplerinin de sıcacık dünyasını yansıtıyor.

Oturma odası ve mutfak belirgin bir sınırla birbirinden ayrılıyor. Yüksek bar masası yerine göre özel tasarlanmış.

Küçük ev hayallerini gerçeğe dönüştüren Büşra -Yusuf Yılmaz’ın hikayeleri tam burada, Sapanca’da başlıyor. Burada tanışıyorlar ve hayalleri için ilk adımlarını atmaya başlıyorlar.

İKİ USTALIĞI BİRLEŞTİRDİLER

En büyük avantajları ise şu oluyor: Tanıştıklarında Yusuf Yılmaz turizm işiyle uğraşması, babasının ise marangoz olması. Sonra bu iki ustalığı birleştirerek, çizimlerinden tüm ahşap işçiliğine kadar A’dan Z’ye her şeyi kendileri yapıyor. Tam bir başarı hikayesi de diyebiliriz; çünkü alanı kiraladıklarında, bir süre bu bakımsız yere bakarak birbirlerine şu soruyu sormuşlar: Acaba biz bu işin altında nasıl kalkarız? Ama inandıkları hayalin peşinden sonuna kadar gittikleri için bugün ortaya bu zanaatkar yapı çıkmış.

Büşra Hanım tüm dekorasyon işlerini üstlenirken, Yusuf Bey de projelendirme ve çizim kısmında yer almış. Mutfak dolaplarından kapının rengine kadar her detayı incelikle tasarlamışlar. “Az, yeterlidir” felsefesinden yola çıkan bu ev, küçük ama işlevsel çözümler üretme konusunda oldukça iddialı.

YEŞİL KANEPENİN HİKAYESİ

Bu yeşil kanepenin ilginç bir hikayesi var. Yusuf Bey çok uzun süre kadife ve bu tonlarda bir yeşil kanepe aradıktan sonra bulamayacağını düşünüp bu arzusundan vazgeçmek üzereyken ikinci el eşya satan bir sitede bu kanepeyi görüyor. Biraz pazarlıkla çok cüzi bir rakama Alaçatı’dan alıp geliyor bu kanepeyi. Onu Ikea kırlentler, Sweetco çerçeveler ve Apex halı ile tamamlıyor.

Hardal puf, yeşil kanepe ile çarpıcı bir kontrast yaratıyor. Puf, tepsi ve üzerindeki servisler Ikea’dan.

“Doğayı seven bir çift olarak ekolojik dengeye odaklı % 100 ahşap bir yapı olması bizim için olmazsa olmazdı.”

Mutfak dolapları, tezgah ve ahşap rafı alana özel tasarlanmış. Ortaya küçük ama çok kullanışlı bir mutfak çıkmış. Tabure, armatür, dolap kulpları ve country stildeki eviye lavabosu Ikea’dan…

İSKANDİNAV STİLİNE BOHEM DOKUNUŞLAR

Dekorasyonda minimalist detayları ve modernliği esas alarak, beyaz rengin ağırlıklı olduğu, az eşyayla basit ve konforlu bir yaşama kapı açılmış. İskandinav stilinin yanı sıra bohem dokunuşları da görmek mümkün. Beyazın soğukluğunu kırmak için bohem stiliyle karıştırıp renklerle de aradıkları sıcaklığı eklemişler. Monokrom geometrik desenleri halı, kırlent, koltuk ve tekstil ürünlerinde kullanmışlar.

Döner ahşap bir merdiven ile yukarı çıkılarak ulaşılan yatak odası asma katta yer alıyor. Romantik ve davetkar bir atmosferi var. Çatının formunu görebileceğiniz üçgen çıkıntıya
nostaljik ampuller yerleştirilmiş. Perdeler, yatak tepsisi ve yatak örtüsü Ikea’dan.

Abartıdan uzak, mütevazi ve işlevsel alanları da nasıl kurguladıklarını muntazam bir biçimde tasarladıkları, ayrılmış alanlarda görebilirsiniz. Oturma, yeme, uyku alanı bu küçük evde yan yana ama birbirinden ustalıkla ayrılmış durumda…

“Tiny House” akımının Türkiye’deki ilk örneği olan bu evi dilerseniz Butik Evler Sapanca’dan kiralayabilir ve Yılmaz çiftinin hayaline ortak olabilirsiniz.

BANYO DEKORASYONU

Banyoda tam anlamıyla bir İskandinav etkisi hakim. Zeminde kullanılan çiniler ise alana hareket katıyor. Siyahbeyaz kartelası ile tam bir sakinlik hakim. Tüm yüzey kaplamaları ve vitrifiyeler Yurtbay Seramik’ten alınmış. Lavabo etajeri özel tasarım. Ayna, havluluk, çiçekler ve bambu duvar rafı Ikea’dan alınmış.

Dışarıda yaşama sanatı: Alfresco

Yavaş yaşam “slow living” nedir? Evlerde yavaş yaşam akımı