Beyazla aydınlanın

Eviniz geniş de olsa kimi stillerde tercih edilen karakteristik malzemeler mekanları boğucu kılabilir. Oysa dar bir odaya yerleştireceğiniz beyaz ya da açık renk mobilyalar odayı her zaman daha aydınlık gösterir. Üstelik bu malzemeyle koyu renkleri de dilediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Örneğin beyaz ya da krem rengi lake koltuk takımı bordo yada yeşil kadife kumaşla çok daha çarpıcı bir etki yaratır. Açık renk lake ve ahşap mobilyalar vintage ve provans stillerinde sıkça tercih ediliyor ama minimal dekorasyonda da parlak metallerle birlikte aydınlık hissini artırır.

Birkaç aydınlanma fikri:

Kılıflanın. Koyu renk döşemelikler ceviz, maun ve kiraz gibi ahşaplarla ortamı loşlaştırabilir. Daha aydınlık kılmak için koltuklarınıza açık renklerde kılıflar diktirerek kullanmayı deneyin.

Boya renginizi revize edin. Mekanları aydınlık kılmanın en geleneksel ve hesaplı yöntemi elbette duvar rengi seçimi. Renklerin farklı tonlarını karıştırarak yumuşak geçişler ve gölgeler yaratın, koyu tonları pencere ve balkon kapılarının karşı duvarına uygulamayı unutmayın.

Balkonu içeri davet edin. Balkon ve teras kapılarınızı değiştirin. Mesela beyaz çerçeveli yekpare cam sürgü ve katlanır kapılar içeriyi ve dışarıyı birleştirerek doğal ışığı olabildiğince içeriye taşır.

Perdeleri değiştirin. Eğer imkanınız, vaktiniz ve bütçeniz müsaitse farklı perde modelleri uygulayarak da ışığı içeri davet edebilirsiniz. Örneğin yüksek katlı bir dairede yaşıyorsanız kalın perdeleri kaldırın. Yarı şeffaf tüller veya ince storlar da işinizi görecektir. Ama ille de mahremiyet diyorsanız Japon panel perdeler, iki yanda toplanan atkılı storlar gibi kolay açılıp kapanabilen sistemleri tercih edin.

Dekorasyon stilinizi gözden geçirin. Eviniz fazla loş ve ışık almıyorsa belki de bu dekorasyon stilinize bağlıdır. Ya stilinizi sadeleştirin ya da daha yalın stiller deneyin. Klasik oymalı formları seviyorsanız odada bir ya da en fazla iki parçayı bu şekilde kullanın. Koyu ceviz veya venge cilalı mobilyaları mümkünse tercih etmeyin ya da krem, beyaz ve metal, cam gibi parlak yüzeylerle destekleyin.