Aloe Vera bitkisi bakımı ve çoğaltılması: Püf noktalara dikkat!

0

aloe vera

Aloe vera çiçeği hemen hemen herkesin bakmak istediği bitkiler arasında yerini alıyor. Bakımı için doğru ortamı sağlamak çok önemli. Naz Irmak Saf Aloe Vera bakımı, sulaması ve çoğaltılması ile ilgili püf noktaları anlattı.

Peki Aloe Vera bakımı nasıl yapılmalı? Aloe Vera nasıl çoğaltılır? İşte faydaları saymakla bitmeyen bitkinin özellikleri ve bakımı ile ilgili tüm detaylar…

ALOE VERA BAKIMI *

Aloe vera güneşe uzun süre maruz kaldığında yapraklarının rengi kahverengileşir. Bu bitkinizin öleceği anlamına gelmez. Sadece çok uzun süre ve dik açıyla güneşe maruz kaldığı için bitki strese girer.

ALOE VERA BİTKİSİNİ CANLANDIRMA *

Aloe Vera çiçeği rengini değiştirerek “beni gölgeye alın” demek ister. Özellikle yaz mevsimindeki güneş yakıcı etkiye sahip olduğu için yarı gölge bir konumda bakabilirsiniz.

BİTKİ GÜNEŞ ALMALI

Ayrıca yapraklarının dik ve dolgun olması için güneşten de faydalanması gerekir. Gün içinde sabahtan öğlene kadar ya da öğleden akşam güneşine kadar yarı güneş alabilir.

Aloe veranın gövdeye doğru büyümesini istiyorsanız bitki boyunun yarısını bir dairenin yarı çapı olarak kabul ederek bu çapta bir saksı tercih edebilirsiniz.

Nemli, aydınlık ve havadar ortamları çok sever. Evin içinde bakıyorsanız mutlaka evin en nemli ve en çok havalandırılan bölümü mutfağı tercih edebilirsiniz.

ALOE VERA BİTKİSİNİN SULAMASI *

Aloevera hakkında bilinen en yanlış bilgilerden biri suyu sevmediğidir. Halbuki yapraklarının dolgunluğu ve gelişiminde suya ihtiyaç duyan bir bitkidir.

Özellikle yaz aylarında sık sulanmalıdır. Kışın daha seyrek sulama yapılabilir.

Sulama için izlenecek en iyi yol toprak nem kontrolü yapmaktır. Aloe veranın sulanmasında dikkat edilmesi gereken şey suyun yapraklara değmeden köke ve toprağa doğru yapılmasıdır.

Aloevera yapraklarına su değmesini sevmez. Yapraklarına değen su hava ile temasından dolayı hızlıca kuruduğunda mantar hastalıklarına sebep olabilir.

ALOE VERA BİTKİSİNİN ÇOĞALTILMASI *

Aloevera çoğaltmak için yavrularını kökten ayırıp yeni bir saksıya aktarabilirsiniz.

Bunun için dikkat edilmesi gereken noktalar yavruların boyunun en az 10-15 cm ulaşması ve ilkbaharın sonlarına doğru bu işlemin gerçekleştirilmesidir.

EVDE ORKİDE NASIL ÇOĞALTILIR?

Evde Orkide bakımı, sulaması, çoğaltılması ve püf noktaları için ilgili haberimize bakabilirsiniz:

EVDE ORKİDE BAKIMI

EVDE BENJAMİN BAKIMI NASIL YAPILIR?

Evde Benjamin bitkisi bakımı, sulaması ve çoğaltılması için ilgili haberimize bakabilirsiniz: 

EVDE BENJAMİN BAKIMI

EVDE BONSAİ BAKIMI NASIL YAPILIR?

Evde Bonsai bakımı, sulaması ve çoğaltılması için ilgili haberimize bakabilirsiniz:

BONSAİ BAKIMI

EVDE DİFENBAHYA BAKIMI

Evde Difenbahya bakımı, sulaması ve püf noktaları için ilgili haberimize bakabilirsiniz:

DİFENBAHYA BAKIMI

HANGİ ÇİÇEK HANGİ ODAYA KONULMALI?

EVDE HERCAİ BİTKİSİ BAKIMI NASIL YAPILIR? *

Evde Hercai bakımı için ilgili haberimize bakabilirsiniz:

EVDE HERCAİ BAKIMI

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.