Karasineklerden-nasıl-kurtuluruz-1

Karasineklerden nasıl kurtuluruz? Evde sinek neden olur?

Karasineklerden nasıl kurtuluruz ? Evdeki sineklerden kurtulmanın yolları sıklıkla merak ediliyor. Evde sinek olmaması için yapılması gereken birkaç adım var. Öncelikle evde sinek neden olur? konusuna değinelim…

EVDE SİNEK NEDEN OLUR?

Karasinekler, kontrol edilmediği takdirde baş belası olabilen yaygın iç mekan zararlılarıdır. Bazı sinek türleri soğuk havalarda uykudadır ve soğuk havalarda üremezler. Bazı sinekler aktiftir ve sıcaklıklar düştükçe ve kış aylarında çoğalırlar. Ayrıca bazı sinek türleri, insanları hasta edebilen bakteriler taşırlar.

Karasinekler, göğüslerinde koyu veya sarı çizgiler bulunan gri kanatlı böceklerdir. Karasinekler genellikle insanların bulunduğu evin içinde veya çevresinde bulunur. Yetişkin sinekler, çöp kutularına, yiyeceklerin yanına veya hayvan dışkılarına yumurta bırakarak çoğalırlar. Küme sinekleri de yaygın iç mekan zararlılarıdır. Bu sinekler büyük, siyah veya gri renktedir ve genellikle sonbaharın sonlarında pencere pervazlarında görülür. Bu sinekler iç mekanlarda yaşarken üremezler ve her yıl sadece üç kuşak üretirler.

Karasinekler hem sıvı hem de katı yiyecekler tüketir ve yiyecekleri sindirmek için kusarlar. Sinekler, insan yiyeceklerinin üzerine kustukları yiyecekleri yerleştirdiğinde, bakteri ve hastalık yayabilir. Sıcaklıklar azaldığında ve kış aylarında üreyebilirler. 

Küme sinekleri gündüz saatlerinde sıcak yerlerde toplanır. Gece çöktüğünde ve sıcaklıklar düştüğünde, saklanmaya başlarlar. Küme sinekleri soğuk havalarda halsizdir ve kışın uykuda kalır, bu da hava soğuk olduğunda üremedikleri anlamına gelir.

EVDEKİ SİNEKLERDEN KURTULMANIN YOLLARI

Karasineklerden nasıl kurtuluruz

Karasineklerden nasıl kurtuluruz? Pencerelerinize ve kapılarınıza sineklikler yerleştirmek, karasineklerin ve küme sineklerinin ait oldukları yerde, dışarıda kalmasına yardımcı olabilir. Ayrıca mutfak tezgahınızdaki yiyecekleri ya da bulaşıkları kaldırmanız, sinekleri çekmemesi açısından önemlidir.

Evinizin etrafındaki sineklerin girebileceği tüm açıklıkları onarın ya da kapatın. Çöpünüzü kapalı bir teneke kutuda tutun ve sık sık boşaltın.

Karasineklerin şiddetli istilası kimyasal ilaçlama gerektirebilir. Evinize permetrin püskürtmek genellikle ev sineklerinin popülasyonunu azaltmada etkilidir. Aktif bileşen resmetrin içeren aerosol spreyler ayrıca iç mekan sineklerini kontrol etmeye yardımcı olabilir. İlkbaharda havalar ısındığında ve yaz sonlarında karasinekler bol ve hareketlidir.

Evdeki sineklerden kurtulmanın birkaç yolu vardır;

SİRKE

Bir kap içerisine elma sirkesi ile bulaşık deterjanı koyun. Ardından kabın üzerini streç filmle kapatın. Streç üzerine küçük delikler açın. Sinekler bu deliklerden içeri girecek ancak çıkamayacaktır.

DOĞAL YÖNTEMLER

Nane kokusu sinekleri uzaklaştırır. Kapıların ve pencerelerin yanında, bir saksıya ektiğiniz nane bitkilerini bulundurabilirsiniz.

Karasinekler lavanta kokusundan da hoşlanmaz. Bir süngere iki yemek kaşığı kaynar su ve bir çay kaşığı lavanta yağı dökün. Buharla yayılan lavanta kokusu sinekleri uzaklaştıracaktır.

Bir kasede okaliptüs yaprağı, defne yaprağı ve karanfili karıştırın. Sineklerin bol bulunduğu yerlere koyun. Kokuları kayboldukça yeni yapraklarla değiştirin.

İLAÇ VE KAPANLAR

evdeki sineklerden kurtulmanın yolları

Sineklere karşı marketlerde satılan spreyleri de kullanabilirsiniz.

Sinek yakalayıcı elektrikli cihazlar, evde karasinekle mücadelede hiçbir çaba göstermeden sonuç almanızı sağlayabilir.

Lavabo çevresinde gezen karasinekler varsa lavabonuzun gider deliğine çamaşır suyu dökebilirsiniz.

Sinek bantları satın alarak sineklerin yoğun olduğu odalara yerleştirebilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Karasinekler Evden Nasıl Uzak Tutulur?

Karasineklerden nasıl kurtulurum dediğinizde öncelikli adım sinekleri çekecek koşulların ortadan kaldırılmasıdır. Kirli bulaşıkların, evcil hayvan mamalarının, çöplerin açıkta durmamasına özen gösterin. Bazı güzel kokulu bitkiler, sinekler için hiç de aynı etkiyi yapmaz ve evinizden uzakta durmalarını sağlayabilirler.

Sinekleri Uzak Tutan Bitkiler Nelerdir?

Nane kokusu sinekleri uzaklaştırır. Kapıların ve pencerelerin yanında, bir saksıya ektiğiniz nane bitkilerini bulundurabilirsiniz. Karasinekler lavanta kokusundan da hoşlanmaz. Bir süngere iki yemek kaşığı kaynar su ve bir çay kaşığı lavanta yağı dökün. Buharla yayılan lavanta kokusu sinekleri uzaklaştıracaktır. Bir kasede okaliptüs yaprağı, defne yaprağı ve karanfili karıştırın. Sineklerin bol bulunduğu yerlere koyun. Kokuları kayboldukça yeni yapraklarla değiştirin.

İlginizi çekebilir: Balkonda sineklerden kurtulmak için ne yapılabilir? Sivrisinek kovucu 9 bitki

Kitaplarda Böceklenme Nasıl Önlenir?

Böcekleri önlemek için yapabileceklerinizin en başında düzenli kitaplık temizliği gelir. Ayda bir kez tüm kitaplarınızı indirip rafların tozunu almanız ve eğer ıslak bir bez ile sildiyseniz kitapları yerleştirmeden önce kurumasını beklemeniz gerekir. Kitaplık rafları arasına koyacağınız defne yaprakları ise böcekleri kitaplarınızdan uzak tutacaktır.

Gümüş Böceği Neleri Sevmez?

Öncelikle kuru alanlar, adı üstünde nem böceklerinin başlıca düşmanıdır. Ayrıca aromatik yağlar, asidik maddeler ve kokulu bitkiler de gümüş böceği için rahatsız edicidir.

Gümüş Böceği Nerelerde Görülür?

Gümüş böcekleri kapı, tezgahlar ya da duvarlarda oluşan çatlaklardan eve girer ve çoğu zaman o bölgelerde çoğalırlar. Gümüş böceği, nemli ve karanlık bölgeleri mesken tutar. Sıcaklık ise onlar için o kadar önemli değildir. Yani evin her odasında görülebilirler, önemli olan besin kaynağı bulabilmeleridir.

Detaylar: Nem böceği nasıl yok edilir? Gümüş böceği için doğal çözüm

Pire Nedir? Pire Nerede Bulunur?

Pireler, insan veya hayvanların kanıyla beslenen, gözle görülmesi çok zor olan küçük böceklerdir. Yaklaşık 2.5 milimetre uzunluğundaki pireler uçamazlar, ancak çok yükseğe zıplamalarını sağlayan, upuzun bacakları vardır. Ayrıca ezilmelerini neredeyse imkansız hale getiren zırhlı bir yapıları vardır. Pireler genellikle kedi veya köpekler gibi evcil hayvanlarla ilişkilendirilir.

Balkonda sineklerden kurtulmak için ne yapılabilir? Sivrisinek kovucu 9 bitki

Çiçeklerde sineklenme neden olur? Minik sineklerden nasıl kurtuluruz?