Ahşap döşeme seçenekleri

Masif ahşap mı, ahşap görünüm mü?

Doğru bir zemin üzerine yerleştirdiğiniz her şeyin değerini artırır. Bu yüzden gerçek ya da ahşap görünümlü malzemeyi seçerken özelliklerini de bilmekte fayda var.

Naturel lamine Afromosia, Peli Parke.

LAMİNE

Özellikleri: En geleneksel ahşap döşeme şekli masif parkeler geçmişten günümüze hemen her stille uyumu yakalar. Yumuşak dokusuyla sıcak bir atmosfer yaratan ahşap lamine parkeleri uzun yıllar bakımını yaparak kullanabilirsiniz. Bunun için iki yılda bir zımpara, cila ya da boyasını yenilemek gerek. Ancak bunlar sanıldığı kadar zahmetli ya da pahalı işler değildir. Sadece biraz zaman harcatır ve etraf dağılır. En ekonomik çözümse kimi yapı marketlerin de (bauhaus.com.tr/s/makina-kiralama) uyguladığı zımpara makinesi kiralamasıdır.

Avantajları: Eğer mevcut lamine parkeniz iyi kalitedeyse birkaç defa sistre ve cila yaparak uzun yıllar kullanabilirsiniz. Bu sebepten aslında en hesaplı ahşap zemin seçeneğidir. Ayrıca lamine parkenin fazla zarar gören kısımlarını çıkarıp yenilemek de mümkün. Günümüzde geniş ve uzun lata tarzı parkeler çok popüler. Ama daha kullanışlı ve geleneksel bir etki için klasik ebatlıları tercih edin.

Fiyat aralığı: Çok değişken olduğundan iyice araştırma yapmak gerekiyor. yerevdekor.com, parkedepo.com gibi adreslere göz atabilirsiniz.

 

Fishwood parke görünümlü seramik, Kalebodur.

SERAMİK

Özellikleri: Yoğun trafikli alanlarda masif yerine ahşap görünümlü seramik ve taş yüzeyler hijyen ve sağlamlık açısından büyük kolaylık sağlıyor. Üstelik yeni nesil teknolojilerle orijinalinden ayırt edilemeyecek kadar bol dokulu üretiliyor. Bir diğer özelliği de zeminden ısıtma sistemli mekanlarda kolayca ısınması ya da sıcak aylarda serinlik hissi yaratması.

Avantajları: Maksimum dayanıklı olmasının dışında bodrum ve düşük zeminli evlerde çatlamayı da önlüyor. Pek çok renk, ölçü ve form seçeneğini geniş bir fiyat aralığında bulmanız mümkün. Seramik ne kadar kalınlaşırsa sağlamlığı ve buna bağlı fiyatı da o kadar artar.

Fiyat aralığı: Koçtaş, Tekzen, Bauhaus, Praktiker Mini gibi yapı marketlerde orta kalitede fayans/seramik fiyatı yaklaşık 20 TL/m2’den başlıyor.

 

Galaxy 3D PVC kaplama, Serfloor.

PVC/VİNİL

Özellikleri: Temelde ikiye ayrılan PVC döşemelerin en kolay uygulanan seçeneği linolyum. Diğeri ise PVC plakalar ya da karolaj olarak satılan LTV (yüksek kaliteli vinil) dir. Bu ikinci seçenek diğerine (linolyum) göre çok daha ince ve daha kaliteli bir görünüme sahiptir. PVC döşemeler oldukça geniş renk, doku ve stil seçeneği sunuyor.

Avantajları: Dolgulu vinil döşemeler banyo gibi zeminde daha yumuşak bir doku tercih edilen alanlar için uygun olabilir. Ayrıca temizliğ i de oldukça kolaydır. Piyasada daha pahalı olarak satılan vinil karolar ise çok daha gerçekçi dokular sunuyor. Bu yüzden sıcak ahşap dokularını seviyorsanız PVC plaka ya da karoları tercih edebilirsiniz.

Fiyat aralığı: Ortalama kalitede vinil döşemenin fiyatı 25 TL/m2’den başlıyor. LTV (yüksek kalite vinil) olanları en hesaplı (9,2-13 Dolar/m2) turkish.alibaba.com sitesinden bulabilirsiniz.

 

Floorpan serisi Urban, Kastamonu Entegre.

LAMİNAT

Özellikleri:  Üzeri istenilen dokuda baskılı ince kağıtların koruyucu film tabakası ve yüksek yoğunluklu koruma plakası arasında preslenmesinden oluşur. Laminat parke ne kadar inceyse o kadar ucuzdur. Ancak çizilmeye ve aşınmaya karşı çok dayanıklıdır.

Avantajları: Geçme sistemi sayesinde bu parkeyi uygulamak çok kolay. Yapıştırıcı kullanmadan uygulanan sistemde latalar erkek ve dişi olarak birbirlerine kliklenir. D.I.Y. severlerin de kolayca döşediği parkeleri uygulamadan önce hataları önlemek için lataları uygulanacak mekana 48 saat önceden sererek iklimlendirin. Gerçekçi bir görüntü için koyu ahşap seçenekler daha elverişli.

Fiyat aralığı: Yerli ve ithal olarak geniş bir fiyat aralığı bulunan laminat parke fiyatları yaklaşık 20 TL./m2’den başlıyor.

Floorpan serisi Urban, Kastamonu Entegre.