Odasında ne, neden, nasıl?

Bebek odası dekorasyonu hassasiyet ve özen ister. Bu sebeple onun odasında ne tür boya, tekstil, mobilya kullanılması gerektiğini konunun uzmanlarına sorduk.

Yorgan ve yastık nasıl olmalı?
Bebek yorganı çok hafif ve doğal malzemelerden üretilmiş olmalı. Hassas bebek cildine uygun kaz tüyü yorgan  tercih edilebilir. Kaz tüyü ürünler tüy geçirmeyen özel kumaşlar içinde, sterilize edilerek hijyenik ve sağlıklı  kullanıma hazır hale getiriliyor. Öncelikle ebeveynlerin 2 yaş öncesi bebekler için yastık kullanmamalarını tavsiye  ediyoruz. 2 yaş sonrası kullanımı için bebeğinizin mutlaka hassas omuriliğine uygun sertlikte ve anti-bakteriyel, antialerjik yastıklar seçmeye özen gösterin.

White&Soft


Renk-desen seçimi
Berran Aktuğlu, Designela Home
Belirlenen dekorasyonun ana temasında, pastel tonlar kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Yatak örtüsü,  yastık, lamba şapkası, kumaş oyuncaklar veya kumaş tablolarda, hayvan figürlü, çiçekli veya harfler gibi iri  desenli kumaşları kullanarak odayı hareketlendirebileceğiniz gibi, turuncu, sarı gibi enerji dolu, mutluluk veren sıcak renkleri ana temadaki yumuşak renklerle kombinleyerek, bebeğiniz için eğlenceli bir ortam yaratabilirsiniz.
Yastık: ww
w.designelahome.com

Hangi mobilyalar?Gülçin Çiftçi, Çilek Mobilya Ürün Müdürü
Bebekler için tehlike arz eden sivri köşelerden, asansörlü korkuluklardan uzak durmanızda fayda var. Ayrıca  birkaç ay sonrasını da düşünerek, bebeğiniz emeklemeye başladığında altına giremeyeceği modüller seçmelisiniz.
Safari bebek odası, Çilek Mobilya

Zeminde ne olmalı?
Bebek odasında kullanılacak tüm ürünler doğal malzemelerden seçilmeli. Özellikle halı konusunda mutlaka sık  yıkanabilir pamuk, viskon gibi malzemelerle yapılmış kilimler ve ince halılar tercih edilmeli.
Studio Tapis

Nevresim seçmenin incelikleri
Yüzde 100 pamuklu takımlar, kumaş yüzeyindeki ipliklerin oluşturduğu doku ile hava geçirgenlikleriyle  bebeklerin hassas ciltlerinin nefes almasını kolaylaştırır. Bu sebeple anne ve babaların pamuklu kumaşlardan  yapılan nevresim takımlarını tercih etmesini tavsiye ediyoruz.
Ranforce Lisanslı bebek nevresim takımı: www.civil.com.tr

~
Aksesuarlar Tulu Dülge, www.renklizebra.com
Oyuncakların üretiminde kullanılan her malzemenin doğal ve bebek sağlığı açısından güvenli olması önemli.  Bebeğin en fazla temas ettiği yastık, çanta gibi ürünlerde %100 pamuklu, doğal ve dayanıklı kumaşlardan üretilmiş olanları öneriyoruz.

Ne tür boyalar tercih edilmeli?
Bebek odalarında boya tercihi yaparken su bazlı boyaların kullanımını öneriyoruz. Tabi çocuklu aileler için sadece bebek odalarıyla kısıtlamamız doğru olmaz. Çünkü çocuklar evin her odasında bulunduğu için yaşam  alanlarınızın tümünde bu su bazlı boyaları tercih etmek daha doğru olur.
Filli Boya