Ne kadar kötü?

Ev demek sadece dekorasyon demek değil. Gündelik hayatımızda yaptığımız ve doğru bildiğimiz bazı şeyler ne kadar iyi, ne kadar yanlış bunları da öğrenmeli.

Pilleri atmak?
Bu sorunun cevabı pilinizin tipine bağlı. Bilgisayar ve telefonlarda kullanılan şarj edilebilir piller kurşun ve civa içerir, bu ağır metaller de eğer öylece çöpe atılıverirlerse suyu, havayı ve toprağı kirletebilirler. Mesela Amerika’da bazı eyaletlerde bu pilleri çöpe atmak illegal bir davranış. Tek kullanımlık olan piller çöpe atılabilir, ama atılmasalar çok daha iyi olur, zira yeni üretim piller eskiler kadar olmasa da içlerinde bir miktar civa ve başka toksik maddeler barındırıyor olabilir. Dahası bu pilleri geridönüşüme kazandırarak çöplüklerin gereksiz yere doldurulmasını da önlemiş oluruz. Pilleri dönüşüm kutularına atmanız daha uygun olacaktır.
KISACASI: Çok kötü değil!

Kirli bulaşıkları gece boyunca eviyenin içerisinde bırakmak?
Yemek yendikten sonra kendinizi bulaşıkları makineye yerleştirirken değil de, günün yorgunluğunu atmak için TV karşısında buluyorsanız sakın vicdan azabı çekmeyin. Ancak bulaşıkları ertesi güne bırakıyorsanız, en azından onları eviyenin içerisinde suyla ıslatarak yemek artıklarının kurumasını önleyebilirsiniz.
KISACASI: Hiç de kötü değil!

Hasta olduktan sonra aynı diş fırçasını kullanmak?
Eğer hastalığınız sadece soğuk algınlığı, gribal enfeksiyon tarzı birşey ise hastalığınız geçtikten sonra diş fırçanızı değiştirmenize gerek yok. Fırçanızın üzerinde bakteri olma ihtimali vardır, ama bu çok ciddi bir miktar olmaz. Yeri gelmişken, diş fırçanızı her zaman açık olarak ve fırça kısmı yukarıda kalacak şekilde saklamalı, 3-4 ayda bir de mutlaka değiştirmelisiniz.
KISACASI: Sorun yok!